ESTHER DE BOER-VAN RIJK Met Louis Bouwmeester, uit de periode der stomme film. De Meid, een van de scherpste en venijnigste Heijermans rollen der groote actrice. Wfóderland is zich bewust, dat het is getroffen door een harden en feilen slag. Want mevrouw Esther de Boer-van Rijk is overleden de kleine gestalte, waarin het talent en de geest van een groote kunstenares huisden, zal niet meer op het tooneel van Nederland verschijnen, en de stem, die de vreugde en het leed van vele vrouwen heeft gezegd, zal niet meer klinken. Wij hebben een zwaar verlies geleden. Esther de Boer-van Rijk heeft leven gegeven aan vele scheppingen van Herman Heyermans, die onze knapste, felste en best schrijvende tooneelauteur was de internationale faam van haar Kniertje was alleszins gerechtvaardigd en verdiend, doch wie haar alleen kende en wilde kennen als het Scheve- ningsche visschersvrouwtje, had ongelijk en heeft veel gemist. Haar gezegend talent werd bewezen door een carrière, welke een menschenleeftijd duurde In „Uitkomst" met Tilly Lus. gedurende 64 jaar heeft zij op het tooneel gestaan, en wie weet, hoeveel richtingen en scholen in dien tijd tusschen de coulissen geheerscht hebben, kan eenigszins beseffen, hoeveel arbeid dit leven ver tegenwoordigt, tot hoeveel sc.hakeeringen haar gave in staat was, welke levenskrachtige kunst haar roemrijke loopbaan geleid heeft. Beminnelijk en star onbarmhartig en vol opofferende liefde ver zuurd en medelevendfel en beklagenswaardig vertrapt en vechtend lijdend en zegevierend gul en bitter wrang en wrekend ordinair en gróót dienend en hatend vinnig en streelend fel en troos tend en altijd menschelijk heeft zij op het tooneel gestaan. De vrouwen, die zij tot leven heeft gebracht, vormen een indrukwekkende galerij, een grootsch beeld van menschelijk lijden en strijden, dat voor ons, die steeds naar haar kwamen zien en luisteren, een rijke en dankbare herinnering zal blijven, en Setje in „Setje regeert". Ken der laatste portretten van me vrouw Esther de Boer-van Rijk, ge nomen in den Stadsschouwburg te Amsterdam, toen zij er recipieerde ter gelegenheid van hoar 83en ver jaardag voor haar, hoe tijdelijk de kunst van het tooneel ook is, een on vergankelijk monument heeft op gericht een monument voor een kunstenares, die geschiedenis heeft gemaakt door haar levens waar en zuiver talent. Moge zij den vrede vinden, dien zij verdiend heeft na een leven, dat veel schoone voldoe ning, strijd en moeilijkheden heeft gekend, dat ook verheugenis, ont spanning en rijke verdieping heeft gebracht aan de velen, die haar kenden en vereerden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 10