ZEELAND EN ORANJE ORANJE-BEZOEKEN UIT HET VERLEDEN Een foto uit de negentiger jaren de Koningin Regentes en prinses Wilhelmina bij een hater bezoeken aan Zeeland op het perron te Goes toegezongen door de Goesche school kinderen onder leiding van den heer van den Berge, hoofd der Armen- en Weezenschool, releveeren van Oran j e en Zeeland in het verleden, en u te doen zien, dat ook vroeger belang stelling bestond als het een lid van ons geliefd vorstenhuis gold. Toen Zijn Doorluchtige Hoog heid Prins Willem V op 8 Maart 1766 achttien jaar was gewor den, was dit voor ons volk een zeer gedenkwaardige dag. Ook de provincie Zeeland bleef niet in gebreke om de meerderjarig heid van den prins met vreugde betoon te vieren. Zeeuwsche afgevaardigden deden 't verzoek aan den jeugdigen stadhouder om naar Zeeland te komen, teneinde hem daar officieel als stadhouder te huldigen. Het verzoek werd niet tevergeefs gedaanZijne Hoogheid ver klaarde gaarne naar zijn trouwe Zeeuwen te komen en op 20 Mei 1766 ondernam hij de reis. Twee Zeeuwsche jachten voeren hem tegemoet. En toen op de „Lange Jan" van Middelburg de vlag werd uitgestoken als een teekeu, dat het prinselijk jacht in het zicht was, kende de geestdrift in Middelburg geen grenzen. Langs weerszijden van 't kanaal van Welzinge (thans verzand) stonden duizenden bezoekers en juichten den Oranjetelg harte lijk toe. Zoo zong men luide, terwijl de boot langzaam naar Middelburg voer Triumf, Triumf 't Jacht komt allengskens nader, Ter haven in, straks stapt de vorst aan land, O goede God, o volle goedheid vader, Geleid hem door uw liefd' en rechte hand. Oranjevorst, door duizend, duizend tongen, Met dankbaarheid en opge- wekten lust, Door 't Zeeuwsche volk ook vroolijk toegezongen Bij uwe komst, aan onze Zeeuwsche kust. Van oudsher heeft het Zeeuwsche gewest den naam gehad van Oranje-gezind te zijn. En werkelijk niet alleen den naam. Bij verschillende gelegenheden heeft het gewest de laatste drie en een halve eeuw zijn gehechtheid aan het Oranjehuis metterdaad bewezen. Na Den Briel waren de Zeeuwsche steden Veere en Vlissingen de eerste, die zich in 1672 aan de zijde van den prins schaarden en zoowel in 1572 als in 1747 ging de beweging ten voordeele van den Oranje vorst van Veere uit, dat in zijn strijd tegen de regenten en vóór Oranje geheel het gewest achter zich wist. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de vorsten uit het Oranjehuis graag in Zeeland waren, waar zij zich omringd wis ten van een hun sympa thiek gezinde bevolking. Bij vele gelegenheden in vroeger en later tijd trad deze wederzigdsche aan hankelijkheid op dikwijls treffende wijze aan den dag. 't Is ditmaal niet ons doel om stil te staan bij de laatste koninklijke be zoeken aan Zeeland. Zij liggen nog betrekkelijk versch in het geheugen. De trouwe lezers van „Ons Zeeland" slaan de jaargangen van 1929 1930 der Zeeuwsche editie op, en bewonderen deze fraai geïllustreerde num mers van het bezoek aan Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen en aan de havenwerken te Vlissin gen. De Oranjeliefde van 't Zeeuwsche volk spreekt uit deze illustraties. Ons doel van heden is, om bij oude platen iets te Deze oude gravure uit 1786 herinnert nog aan het bezoek, dat stadhouder prins Willem V met zijn gezin in Juli van dat jaar aan Zeeland bracht zij stelt de aankomst te Middelburg voor. Een détail uit den optocht Jacoba van Beieren, die in 1907 bij gelegenheid van Goes gehouden werd. H.M.'s bezoek te

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 16