u ti&mesetas EURÈKA \4\i\ SLACHTOFf ERS VAN DEN TAN DBE>|DERVER Geneesmiddelen en Geneeswijzen Annonces betreffende 7 de hoogste tijd dat U tabletten uit zuivere kristal-saccharine gebruikt, want zij zetten nooit - zooals suiker - vet aan. Zij zoeten spijzen en dranken zonder eenigen bijsmaak. Zij zijn gemakkelijk oplosbaar en kunnen uitstekend bij het koken en bakken ge bruikt worden. Absoluut onschadelijk. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in handige schuifdoosjes a 43 ets. inhoudende 500 tabletten. a.g. „Hermes" Zurich 2 Zwitsersch Fabrikaat Vervolg van bladz. 15 geschenk heeft, willen voortrekken en werkers te herkennen-zijn. Als zij dich- eeren boven de overige volkeren der terbij komen herkent hij hen haast aarde, niet met behulp van het schrijf- allen. Knechten zijn het, deels uit de riet, de schrijfstift of de pen, maar door drukkerij van Fust, deels uit zijn eigen 't merkwaardige overeenstemmen van de drukkerij, die hij bijna alle ingeleid verhouding en de maat van patrijzen en heeft in do geheimen der zwarte kunst, vormen gedrukt en voltooid. Daarom zij Eerst herkent hij Johann Mentel, die heiligen Vader, met den Zoon en den hem altijd het liefst was. Naast hem Heiligen Geest, den drie-eenigen God, Giinter Zainer en Heinrich Eggstein. lof en eer gebracht, en gij, Catholicon, Gutenberg blijft staan en wacht de klinke in dit boek tot lof der kerk en mannen op. Zij herkennen hem verbaasd verzuime niet steeds de vrome Maria te en roepen hem luid toe. Zij zijn met loven. Deo gratias." z'n twaalven. Dat is het slotwoord van het Catho- „Waarheen voert de weg licon, door Gutenberg's hand geschre ven. Er ontbreekt nog slechts de naam van den dnikker aan. Maar Gutenberg vraagt Gutenberg. Zij vertellen hem, dat zij naar den vreemde gaan, haast ieder naar een heeft de pen reeds neergelegd. Hij zal andere stad. Mentel en Eggstein willen er zijn naam niet bij zetten. Het bedroeft naar Straszburg, Zainer gaat naar Augs- hem, dat hij Aennelin weer groot ver- burg, Ullrich zelf heeft Keulen als doel Iriet moet doen, maar hij kan niet gekozen. Ullrich Gering trekt zelfs met anders. Hij heeft geen naam meer voor twee andere vrienden naar Parjjs.Weldra lod en voor de wereld zijner voorouders, zullen zij van elkander scheiden en uit Daarom zal ook dit boek, het eerste dat elkaar gaan naar alle windrichtingen, hij tot het einde drukken mag, zijn naar vreemde steden, verre landen. Want naam niet noemen. Mainz kan hen niet meer te eten geven. De stad is verwoest, de drukkerij van tutenberg neemt afscheid. De kleine Fust een prooi der vlammen geworden. drukkerij, die hij bij de vlucht uit Fust zelf is met de exemplaren van zijn Mainz redde, heeft hij aan Bechter- münz, een familielid uit Elsfeld, over gedragen. Hij heeft Bechtermünz in- i usschen de noodige handgrepen geleerd rn hem opgedragen, de opbrengst van zijn werk aan dr. Humery te Mainz af e dragen, tot de voorschotten, die hij bijbel naar Parijs gegaan. „Meester," zegt Johann Mentel ten slotte, „één ding zouden we nog graag willen dat u ons van onze belofte ont sloeg om over uw kunst te zwijgen." En Gutenberg ontslaat hen ervan. Elk hunner drukt hij de hand. Twaalf Dit zijn er maar 8 van de taliooze slachtoffers, die meenden dat zij hun tanden goed verzorgden. Zij waren er niet op bedacht, dat de tandbederver zich in de kleinste gaatjes tusschen de tanden nestelt, en zijn voedsel trekt uit de spijsresten, die daar achterblijven. Poetst Uw tonden met Odol tandpasta, het rijke schuim ontneemt den tandbederver zijn voedsel en belemmert hem in zijn vernielzucht. Maar om den tandbederver volledig te vernietigen, moet U met Odol mondwater spoelen. Odol mondwater vervolgt hem tot in zijn ontoegan kelijkste schuilplaatsen. De sterk antiseptische eigenschappen maken hem zelfs daar onschadelijk. 9 Odol desinfecteert tegelijkertijd mond- en keelholte en geeft U 'n zuiveren adem en 'n opwekkenden, frisschen smaak in den mond. Poetst Uw tanden met Odol tandpasta. Spoelt Uw mond 2 x daags met Odol mondwater. Odol tandpasta 0.35-0.60 per tube. Odol mondwater 1 25 1.75 per flacon. NEDERLANDSCH FABRIKAAT N.V. ODODCOMPANÏ AMSTERDAM worden in dit blad slechts opgenomen, indien zij vooraf voorzien zijn van het stempel „Geen bezwaar" tegen de plaatsing, afgegeven door de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Geneeswijzen, waar van het Secretariaat is gevestigdSegbroek- laan 33, 's-Gravenhage. 'ckregen heeft, afgelost zijn. Nu reikt handen drukt hij. Dan ziet hij de men- Dutenberg- Bechtermünz de hand, om schen langs den weg voorttrekken, de hem vaarwel te zeggen. Deze houdt de wereld in. Twaalf mannen zijn het. hand echter vast. Het zijn bewogen Twaalf apostelen, denkt Gutenberg. En dagen, en Bechtermünz zou wel willen zij gaan heen en zullen de wereld zijn weten, wat er precies in Mainz gebeurde woord verkondigen, zijn gedrukt woord, op dien nacht van den achtentwintig sten October, waar iedereen van spreekt, jpnkele jaren later stierf Gutenberg, Hij zou ook willen weten, waar de oude, J arm, kinderloos en onbetreurd. Een onbemiddelde bloedverwant zonder zijn familielid, de raadsheer Gelthuss, wilde werktuigen naar toe wil gaan. Gutenberg's naam voor de wereld na De nieuwe keurvorst en bisschop van hem bewaren. Op zijn kosten liet hij Mainz, Adolf van Nassau, heeft hem den uitvinder in de. kerk van den heili- de eer' bewezen, hem tot hoveling te gen Franciscus te Mainz begraven, benoemen, zegt Gutenberg. Jaarlijks richtte op zijn graf een steen op en liet krijgt hij een nieuw kleed, tweehonderd- daarin beitelen: „Voor den ten opzichte veertig schepel koren en twee vaten van alle naties en talen zeer verdienste- vvjjn lijken uitvinder der boekdrukkunst, „Is dat 'n belooning voor uw kunst V' Johann Gensfleiscli, heeft Ad. Gelthuss wil Bechtermünz weten. tot eeuwige herinnering aan zijn naam Gutenberg glimlacht droef: „Niet dit monument geplaatst." oor mijn kunst. Ik zal verstandig doen, Pas in het jaar 1837 viel de omhul- uijn heer niet te laten gewaarworden ling van het gedenkteeken voor Guten- lat ik drukker ben. Want de keurvorst berg in Mainz, gemaakt door den groo- - slecht te spreken over de drukkers ten Thorwaldzen. Maar de feestredenaar van Mainz." Gutenberg windt zich op had toentertijd geen gemakkelijke taak. „Zoolang als ik leef hebben mijn letters Wat kon hij van Gutenberg vertellen, zich tegen mij gekeerd. Ook in Mainz." wiens geboortejaar, levensloop en over- Eens'dacht Gutenberg, dat zijn kunst lijdensdatum niemand wist Mainz Mainz rijk en beroemd zou maken. Het stichtte het gedenkteeken voor den naam is anders gegaan. Leeg, met verwoeste van een groot man en voor de over- muren en uitgebrande huizen, beroofd tuiging, dat het'n Duitscher was, die de van zijn burgerij, zijn welstand en de boekdrukkunst aan de wereld schonk, genegenheid van den nieuwen heer, zoo Maar zij, die precies wilden weten, heeft Gutenberg zijn vaderstad verlaten, wie Johannes Gutenberg was, die een toen hij besloot Adolf van Nassau aan bewijs wilden hebben van zijn bestaan, zijn hof naar Eltoille in het Rijngebied een nog zichtbaarder teeken dan zijn te volgen. Hij is onschuldig aan dit werk, zij, die een met zijn hand geschre- ongeluk van de stad. En toch mede ven regel wenschten te zien, een wam- schuldig. Want het waren zijn letters, buis, dat hij gedragen had, een stoel, die als trommels ten strijde riepen, ten waarop hij had gezeten zij bleven strijde tegen recht en keizerlijke macht- onbevredigd. Er werden alleen twee spreuk. letters gevonden, in hout gekerfd, en Dan trekt Gutenberg langs den weg een jaartal. Negentien jaar na de ont- naar de plaats, waar hij voortaan zal hulling van het gedenkteeken in Mainz leven. En als hij daar loopt, slechts vond men daar in den kelder van het licht gebukt onder den last der jaren, drukkershuis „Zum Jungen" den dwars- met een witten, golvende» baard, ziet balk van een drukpers, waar een schroef - hij op den weg die uit Mainz voert een moer door loopt. En in liet verweerde schaar mannen komen, trekkend als hij, hout gekerfd las mèn het teeken: J. G. die aan hun knapzakken als hand- 1441.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 18