HONDEN IN DIENST VAN DE RIOLEERINC Na volbrachte taak wordt het hulpvaardige dier, dat hier den mensch vervangt, weer opgehaaldDe honden zijn op dit werk afgericht en genieten een bijzondere verzorging. Een hond, die met halster en bezem gewapend in een diepen put wordt neergelaten, heeft natuurlijk de belangstelling van iederen voorbijganger. Drommen kleine en groote belangstellenden staan opeengepakt rondom de putten, waar de hond-arbeider zijn taak moet verrichten. Deze ronde, dubbele bezems passen precies in de smalle buizen en worden vastgemaakt aam den halster van den hond. Het dier trekt dien bezem door de buis heen en reinigt ze aldus van alles wat aan de wanden mocht blijven vastzitten. Met groote bewondering bekijkt de mensch de geweldige rioleeringsbuizen die zich als een stad op zichzelfonder de groote wereldsteden uitstrekken en waarin men niet alleen rechtop kan staan als ze gereinigd moeten worden, maar waarin men, zooals bv. in Hamburg en Parijs, ook met een boot kan varen. Dat is nu echter weer niet het geval in Nizza, dat er zich op kan be roemen het smalste, rio- leeringssysteem ter wereld te bezitten. Toch moeten die buizen op geregelde tijden worden gereinigd om verstopping te voor komen en hiervoor nu komen bepaalde honden in aanmerking. Dit zuive ringssysteem werkt vrij eenvoudig. De rioleering is op geregelde afstanden verbonden met de opper vlakte door zg. putten. Een hond wordt met. een touw naar beneden ge laten, heeft een soort halster aan, waaraan een touw met ronden bezem is bevestigd en sleept dien bezem achter zich aan door de smalle buis, totdat hij bij den volgenden put weer aan de oppervlakte kan komen. Het spelletje kan dan een eind verder dade lijk van voor af aan beginnen, totdat alle buizen ge reinigd zijn. Een viervoetige arbeider wordt voorzichtig naar be neden gelaten. De ronde borstel volgt hem op den voet en zoodra beide bene den zijn, schiet de hierop afgerichte hond in de rio leering en sleept den borstel achter zich aan. Bij den volgenden put wordt het dier dan weer naar boven gehaald en krijgt het zijn belooning. LinksAls het zuiverings- werk achter den rug is, wordt de hond beloond met een stukje suiker. Later zal hij een desinfecteerend bad krijgendat hem tegen even- tueele schadelijke gevolgen van zijn tocht vrijwaart.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 29