,.Als de adel mij in den weg treedt,," geeft Alexan der ten antwoord, „dan vertrek ik met, mijn gezin naar Polen en vaardig ik vandaar het bevrijdings- bevel uit." De jeugdige idealist wil het geluk van zijn volk. Hij wil zijn schuld aan den moord op zijn vader met een diepe, oprechte liefde voor het volk uit boeten. „Is 't geluk van het volk niet het hoogste doel En 't doel heiligt de middelen. God ziet mijn ge dachten Zoo denkt Alexander vaak, als hij achter volgd wordt door de visioenen van den moord- nacht in het Michajlowsky-slot. \apoleon. De kroningsdag Het volk juicht op onbeschrijfe lijke wijze. Het is een dag der vreugde, zooals nooit te voren. Het versterkt den hechten band tusschen het volk en den jeugdigen keizer. De troonsbestijging van Alexander viel in den zelfden tijd, waarin de ster van Napoleon opging. De kaart van Europa veranderde haast iederen dag. Alle tradities en levensopvattingen worden als door een stormwind weggevaagd en Europa's toekomstige heerscher schrijdt in een geweldig tempo den nieu wen tijd tegemoet. De zegenrijke Fransche troepen storten zich als een bergstroom over de grenzen Austerlitz (kaar Alexander I zweert op liet graf van Frederik den Grooten te Potsdam den koning van Pruisen tegen Napoleon te zullen bijstaan. Czaar is aan Polen, met zijn heldhaftig verleden, gehecht. Hij bewondert de Pool- sche kunst en verfijnde omgangsvormen. Doch zijn plannen reiken verder dan deze liefde voor Polen. Hij begeeft zich naar Potsdam, waar hij bij het graf van Frederik den Groo ten den Pruisischen koning Friedrich Wilhelm en zijn gade Louise met 'n plech- tigen eed hulp tegen Napoleon toezegt. Het Poolsche volk voelt zich bedrogen. Uit, vrienden worden vijanden. Maar de troepen van Suwarow, die eens Ismail bezetten, in een koenen marsch de Alpen overschreden en Praag, de voorstad van Warschau, veroverden, hoeven geen nieuwen vijand te vreezen Er is maar één vijand en zijn naam luidtNapoleon. Alexander gelooft in zijn onoverwin nelijke troepen. Hij brandt van ongeduld den Corsicaan te verpletteren. Hij luistert niet naar de raadgevingen van zijn leger aanvoerder, generaal Kutusow, die hem afraadt een open veldslag met Napoleon te leveren. Alexander zet zijn eigen wil door. ■~^e veldslag wordt, geleverd. Austerlitz. een smadelijk ver slagen Russisch leger. eenentwintig- duizend gesneuvelde Russische soldaten het vredesverdrag van Oostenrijk met Napoleon te Pressburg. 't einde van het Duitselie imperium en een bedreigd Rusland, dat zijn de gevolgen van de eerste ontmoeting met Napoleon Zijn eed getrouw werpt Alexander zijn troepen nogmaals op den vooruit dringenden vijand. Maar hij heeft geen geluk. Tweemaal achter elkaar, bij Eilau en Friedland, wordt 't Russische leger be slissend verslagen. De ontmoedigde Ozaar ziet zich gedwongen de vredesvlag te hijschen. De vrede wordt geteekend te Tilsit. Twee keizers .ontmoeten elkaar, Alexander en Napoleon, 't Kruis van 't Legioen van Eer siert de borst van den Russi- schen Czaar. De grens van Rusland blijft ongewijzigd. Friedrich Wilhelm houdt Pommeren en West-Prui sen. 't Is een eervolle vredesovereenkomst, maar Alexander is slechts uiterlijk ermede tevreden. Hij is vroolijk, haast uitgelaten. Hij verraadt niet, wat innerlijk in hem omgaat. Maar diep in zijn hart, onder 't kruis van 't. Fransche Legioen van Eer, dat Napoleon hem verleende, brandt een felle haat tegen den geweldenaar. „Denkt u zich eens in, dat ik deze dagen in 't ge zelschap van Bonaparte vertoefd heb schrijft hij naar zijn moeder. En Napoleon, op 't toppunt staande van zijn macht, bevroedt-niet, dat-de Czaar, wiens leger hij overwonnen heeft, door 't lot is voorbestemd zijn bedwinger te zijn, die hem, den heerscher over Europa, naar St. Helena zal verbannen De gevolgen van den vrede van Tilsit doen zich voelen. De trotsche koning Gustaaf IV van Zweden kan Rusland en Pruisen hun toegevendheid niet vergeven. Woedend zendt hij alle onderscheidings teekenen, die hem door deze landen werden ver leend, terug, hetgeen een formeele breuk beteekent.. Pruisen was niet bij machte op deze beleediging De veldtocht naar Aioskou werd Napo leon noodlottig. Met zware verliezen moest het Fransche leger in het barre winter seizoen uit Rusland terugkeeren. en naderen dreigend het Russische rijk. Alexander, de groote voorvechter der vrijheid, stelt zich ten doel de wereld van "t, naderend onheil te bevrijden. Hij voelt zich een nieuwen mensch, hij verkeert niet meer in voortdurenden twijfel aan zichzelf, hij voelt zich sterk genoeg de moeilijke taak te vol einden. Op 2 December 1804 laat de kleine artillerie officier Bonaparte zich tot keizer Napoleon I over Frankrijk uitroepen. Alexander ziet daarin een uitdaging en neemt die aan. 1805. De wegen, die van Rusland naar 't Westen voeren, zijn gehuld in zware stofwolken. De Russi sche troepen trekken den vijand tegemoet. Rusland is toegetreden tot de coa litie Oostenrijk-Engeland- Zweden. Het Russische leger trekt door Polen op. Daar logeert Alexander bij zijn vriend minister Adam Czartoryzski. De Czaar wordt op sprookjesachtige wijze ont vangen. Polen heeft op hem zijn hoop gebouwd. Het verwacht van hem, den voorvechter der vrijheid, de herstelling van 't ver brokkelde rijk en de ver drijving der Pruisen uit liet bezette gebied. De Czaar Alexander l van Rusland. te reageeren, daar het geheel afhankelijk was van Napoleon. Alexander was hevig verontwaardigd en bijna kwam het tot een oorlogsverklaring aan Zwe den. Maar de ernstige toestand, waarin Rusland ver keerde, liet niet toe, dat het land dezen zwaar- wichtigen stap zette. Het bleef bij een scherpe nota. waardoor de spanning tusschen de voormalige vrienden nog geladener werd. Een ander gevaar weer dreigde uit Pruisen, waar 't hertogdom Warschau, onder protectoraat van Napoleon staande, een Fransche steun tegen Rusland werd. De inkrimping van den handel met Engeland, Rusland door Napoleon bij den vrede van Tilsit opgelegd, begon zwaar op 't land te druk ken. Deze vrede, die er aanvankelijk zoo veel belovend uitzag, vond thans bij 't Russische volk geen genade meer en 't leger begon hem zelfs als oneervol te beschouwen. De Russische troepen, zoo aan overwinning gewoon, verlangden den smaad van Austerlitz en Friedland te wreken. De Fransche gezant aan 't Russische hof wakkert door zijn uitdagend en onverantwoordelijk gedrag de vlam van haat, die in 't volk brandt, nog aan. Tijdens een diplomatiek diner, waartoe hij ook uit- genoodigd was, nam hij met. een opzettelijke be doeling plaats op den zetel, die voor den Czaar ge reserveerd was. De republikeinsche denkbeelden, waarin Alexan der door zijn leermeester Laharpe was onderwezen, beginnen langzaam aan te vertroebelen. Het re publikeinsche Frankrijk, met zijn ideeën over vrij heid en onafhankelijkheid, had Rusland veranderd in een land, dat van zijn vrijheid en onafhankelijk heid was beroofd. De smaad der vernederingen en 't gevoel van machteloosheid knaagden den Czaar aan 't hart. Voortdurend moest hij denken aan de verschrik kelijke nederlaag van Austerlitz. Vóór den veldslag had de grijze Godziener Sewastjanow de ineenstorting van zijn leger voorspeld. Had hij toen maar naar de waarschuwing willen luisteren De Czaar beschouwde de nederlaag thans als een straf van den Allerhoogste. Hij, die het gewaagd liad, het oordeel over zijn vader uit te spreken, had Rus land en zijn volk aan de willekeur van den vijand overgeleverd. Waarin be stond dan zijn heilige zending, die hem bevrijden zou van de schuld van vader moord I Wéér begon Alexander aan zichzelf te twijfelen. De wapenstilstand, die was ingetre den, leek de dreigende stilte vóór den storm. De vrede van Tilsit was slechts

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 31