TONICUM NOURY Een moderne bl ouse zenuwachtig? v oor het a. s. Herfsts ei zoen 1 PATRONENKANTOOR PANORA 32 Niets schenkt zóóveel weerstandsver mogen tegen de gejaagdheid en ruste loosheid van dezen tijd als Tonicum Noury. Welk een weldadig kalmeeren- de werking op het zenuwstelsel, welk een rustgevende invloed op Uw geest, welk een krachtige versterking voor Uw geheele lichaam! Tonicum Noury! Eén theelepeltje vóór den maaltijd. Bi| ïlle jjo'.hensr; e,i_JrogiSien j f 1.50 aer flacon. Faarikanie N.V Nourypharma Deventer Het prettige van de blouse-mode is, dat men er zoo gemakkelijk van toilet mee kan varieeren. Ook is er niet zooveel stof voor noodig en men koopt voor weinig geld al een aardig couponnetje. Hebt gij daarbij een Kant-en-Klaar-patroon, dan zult gij ondervinden hoe gemakkelijk en vlug een blouse te maken is. U loopt dan in 't geheel geen risico Uw lap stof te verknippenProbeert het eens met de hiernaast afge beelde blouse en ook gij zult vol lof zijn over het resultaat. Bestellingen kunnen als volgt ge schieden door bemiddeling van Uw agent of bezorger, door girostorting op no. 293631; door toezending van het bedrag per postwissel of in post zegels (s. v. p. niet van 6 cent) aan No. 563a voor 20 ct. Van dit model kunt U patronen bestellen in de maten 40-42-44-46 en 48 20 ct. plus 5 cent porto voor toezending. NASSAUPLEIN 1 - HAARLEM een korte rust voor de groote gebeurte nissen, die op handen waren. Het volk en de Czaar waren zich dit diep be wust. Februari 1808. Over Finland waait de Russische vlagDe droom van Peter den Grooten is in vervulling ge gaan Finland is door de Russische troepen veroverd, het is ingelijfd bij 't Russische rijk. Maart 1808. In één nacht legde de Russische cavalerie honderd werst af over 't gevaarlijke, brosse ijs en duikt in Zweden op. Nog een zware tocht en 't Russische leger staat voor Stockholm. Alexander is gerehabiliteerd, de geest der troepen is gestegen. Rusland heeft na de nederlaag te Austerlitz zijn eigen waarde terug gevonden. Een half jaar na deze gebeurtenissen ontmoeten de Czaar en Napoleon el kander weder in de stad Erfurt. Niets verraadt den komenden storm. Op hoogst hoffelijke wijze betuigen de beide monarchen elkander vriendschap. Doch achter 't masker van eensgezindheid verbergt ieder van hen zorgvuldig zijn toekomstplannen. 1812. De Fransche troepen op Russischen bodem 1812. Het uur is geslagen. Als een vloedgolf stort zich het leger van Napoleon over Pruisen, trekt door Oos tenrijk en betreedt, met Poolsche troe pen versterkt, den Russisclien bodem. De Czaaï is nu gedwongen handelend op te treden. Hij kan van geen enkelen kant hulp verwachten. Rusland is op zich zelf aangewezen. De eerste Russi sche regimenten trekken te velde. Zij marcheeren voorbij den Czaar en zooals vroeger wordt ook thans de heerscher over Rusland geestdriftig toegejuicht. De Czaar en 't volk hebben zonder meer een verbond tegen den vijand van Rus land gesloten. ,,In dit plechtige moment heb ik mijn ziel den Almachtige toevertrouwd," schreef Alexander later. Napoleon's troepen dringen vooruit. Franschen, Duitschers, Oostenrijkers, ItalianenDe Czaar zet er zijn Rus sen tegenover, Russen, die door één taal, één geloof, door de liefde voor één land eng aan elkander verbonden- zijn. De band is hechter dan hij ooit geweest is. „Ik laat nog liever mijn baard'groeien en ik wil nog liever in Siberië van aard appelen leven, dan dat ik met Napoleon vrede sluit," luiden de woorden van den Czaar, die van mond tot mond gaan. Twee heerschers rukken tegen elkan der op. De een vertrouwend op zijn genie, de ander op God en de gerechtig heid. MoskouHet hart van Rusland Het „goud-hoofdige" Moskou, waar de eerste Czaren achter de muren van het Kremlin den slaap der eeuwigheid slapten, Moskou, in welks kerken en kapellen 't geloovige volk iederen dag komt bidden en God om genade, ver geving en de overwinning smeekt. Daarheen begeeft zich Alexander om met den zegen dezer stad ten strijde te trekken. Rusland verkeert in gevaar Reeds eenmaal hadden de horden van Batyi het land verwoest, was Dchengis Khan in bloed en vlammen door Rusland getrokken. Eeuwenlang had het Russi sche volk onder het juk der Tartaren gezucht. Ook Polen was eens Moskou, 't heiligdom der Russen, binnengetrokken. De Franschen kende men nog niet. De fantasie van het volk stelde Napoleon zich voor als 'n vreeselijken barbaar. In 'n warmen nacht van Juli 1812 stroomt de Moskousche bevolking met kaarsen in de hand den Czaar tegemoet. Dertigduizend menschen wachten den keizerlijken wagen op. Dertigduizend kaarsen flakkerden in 't donker cn belichtten de ernstige gezichten dei- menigte. Langzaam nadert de wagen. De Czaar, hoog van postuur, rustig, haast spaar zaam in zijn bewegingen, stijgt uit. Hij knielt neer voor den dorpspope, buigt 't voorhoofd op den grond en kust ver volgens het kruis van den geestelijke. Vervolgens schrijdt hij midden door zijn volk, door 't, licht der duizenden kaarsen. Het» was iets verhevens, iets symbolisch, deze nacht. Op korten afstand achter den Czaar komt de wagen aangereden, met op den bok den van de ontroering schreienden koet sier Ilja Bojkow. Yapoleon te Moskou ■"%e vijand nadert. Moskou is 't doel. Zonder op verderen tegenstand te stuiten trekken Napoleon's troepen door 't Russische rijk. De Russische generale staf heeft bevel gegeven een open veldslag te mijden. En gedreven door 't noodlot schrijdt 't leger van den heerscher over Europa in een doodelijke val. Met Aziatische sluwheid bestrijden de Kozakken van Platow den vijand. Tel kens opnieuw vallen zij het Fransche leger vanuit hinderlagen aan. Steden en dorpen doen zij in vlammen opgaan, lieele gebieden, die de vijand moet pas- seeren, veranderen zij in een woestenij. „Afstand en tijd zijn mijn bondgenoo- ten," verklaart, de Czaar. De Fran schen rukken zonder rust te nemen vooruit. Smolensk is gevallen. het is niets meer dan 'n brandende stad. „Dat is de Vesuvius zelf tijdens zijn uitbarsting roept Napoleon. De tocht wordt steeds moeilijker, de proviandee ring der Fransche troepen haast on mogelijk. Er valt niets buit te maken verwoeste en verlaten gehuchten, dor pen en steden zijn de eenige buit. En achter iederen boom, iederen struik loert de vijand op zijn snelle paarden.. doch nergens ziet men 't- gros van het Russische leger. Moskou, het doel van Napoleon, komt in zicht Alexander wil de stad niet zonder strijd aan den vijand overgeven. Zijn troepen stellen zich te weer. Borodino dezen veelbezongen, his- torisehen veldslag in de onmiddellijke nabijheid van Moskou noemt Napoleon zijn zwaarstenen vreeselijksten veldslag. „Bij Borodino hebben de Franschen bewezen, dat zij waardig zijn, zich overwinnaars te noemen. De Russen echter hebben 't. recht verworven zich onoverwinnelijk te beschouwen," schreef Napoleon na deze overwinning. De weg naar Moskou is open. Napoleon hoopt daar zijn troepen de noodige rust te kunnen verschaffen. Hij wil van daar uit Rusland zijn vredes voorstellen aanbieden. De Fransche keizer laat zijn troepen voorbij trekken de sierlijke Poolsche krijgers, de reuzengestalten der Wiirtem- bergers, de elite van 't Fransche leger. De zon schittert op de geweren. Moskou blijft stil. Waar zijn de bewo ners Napoleon stuurt een ordonnance- officier naar de stad. „De Bojaren moeten komen en mij de sleutels der stad in handen geven. Zij hebben niets te vreezen," aldus luidt de boodschap. Doch niemand verschijnt. De stad is leeg, een eindelooze vlammenzee. Woest neemt Napoleon met zijn gene- ralen staf zijn intrek in 't Kremlin, dat door 't vuur gespaard is. Op deze plaats, waar kort geleden Alexander nog had gebeden, slaat Napoleon zijn kwartier op. Wordt vervolgd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 32