De laatste kroonprins van Frankrijk Napoleon I was zoo grootsch, toen hem een zoon geboren werdMet den kleinen koning van Rome'' in de armen trad hg voor zijn volk. en de toekomst van zijn dynastie leek hem verzekerd. Twintig Maart 181 t was een gloriedag in het leven van den eersten keizer der Fran- schen. Want hij kon niet voorzien, dat mèt dien zoon het einde van zijn dynastie rusten zou in een graf in Oostenrijk Niet minder trotsch en gelukkig was Napoleon III, toen ook hem een zoon geboren werd, eveneens bij het begin der lente, 16 Maart 1856. Een nieuw keizerlijk geslacht, vertrouwde hij, was in de wereldhistorie getreden Maar met dien Prince Impérial'' zou weinige jaren later ook dit Napoleontische vorstenhuis ten grave dalen, in Engeland Overmoed en heerschzucht hadden den groo- ten Corsicaan geknakt; zoo kon de kleine „koning van Rome" nooit keizer der Fran- schen worden. Napoleon Eugène Louis, de laatste Fransche kroonprins, werd gefnuikt door de eerzuch tige kuiperijen van zijn moeder, de roemruchte kei zerin Eugénie. Aan haar intrigues is het misschien voor een groot deel te wijten, dat Napoleon III zijn troon verloor, dat het keizerlijk gezin in balling schap trekken moest, dat de keizerlijke prins op jeugdigen leeftijd een tragischen dood ging sterven. Het Fransche volk juichte, toen het prinsje gebo ren was, en de heerscher van het tweede keizerrijk meende, dat zijn huis nu stevig stond. Eugénie toonde zich wat haar verder ook te verwijten moge zijn of schijnen een echte moeder. Zij schonk haar kleinen zoon een teederheid, die enkel van haar vrouwenhart, niet van haar veeleischend gepeins over een keizerlijke toekomst getuigde. Naarmate het kind grooter werd, behandelde zij het met grooter strengheid ook dit is haar verweten, we mogen wel zeggen ten onrechte want het was haar bedoeling, aldus een tegenwicht te leggen tegenover de blinde, toegeeflijke genegenheid van den vader. De jongste Napoleon was een zwak kind, maar zoo het leven in de Tuilerieën hem schaadde, werd hij daarna ver kwikt en gesterkt door een zomerverblijf te St. Cloud, waar hij spelen kon in het gras met zijn vriend jes, Fleury en Nev en Louis Conneau, en melk drin ken op het boerderijtje, dat de keizerin had laten inrichten. Tegelijk echter werd hij, door een militaire vooropleiding, geschoold voor het leven, dat Eugénie hem toedacht het leven van een held der slagvelden, door soldaten en volk op de handen gedragen gelijk voorheen „de kleine korporaal". Tijdens een ver blijf te Compiègne, waar het keizerlijk paar zich liet omstuwen door ge leerden en kunstenaars, werkte de prins mee aan een tooneelvoorstelling, of liever een revue, waarin tal van hovelingen een rol vervulden. Het negen jarige kereltje kwam op de planken in grenadiers uniform, met het geweer op den schouder, de beren muts op het frissche, bolle kopje. Hij verbeeldde de Toeko.nst, en hij sprak tot het Verleden, be lichaamd in een ouden generaal. Hij zong be deesd, maar met echt kinderlijke charme: Beschouw ik het zoo nobele gelaat, 't gegroefde voorhoofd van zoo'n grijs soldaat, dan zie ik al, hoe eens mijn jongen moed gelijke eer zal volgen op den voet Zijne Hoogheid de Keizerlijke Prins. Napoleon ITT keizer der Franschen. Keizerin F.ngénie te Versailles. Voor géén acteur werd zóó luid geapplaudisseerd als voor hem. De keizerin straalde van vreugde, de keizer zat met tranen in zijn oogen. Vijf jaar later reeds ging het prinsje den oorlog in een oorlog, waardoor de keizer 'n gevangene werd, de keizerin een ballinge, het keizerrijk een puinhoop. En toen 't kind nauwelijks man geworden was, beleefde hij zijn^ tweeden krijg, die zijn laatste ervaring werd Een derde keizerlijk bui tenverblijf, Fontainebleau, zag den Prince Impérial deelnemen aan de water partijen op den grooten vij ver, waarop het vorstelijk gezin met heel 't hof rond voer in vaartuigen van aller lei vorm. De keizerin re serveerde voor zichzelf een Venetiaansche gondel, de prins liet zijn wimpel wap peren van een oorlogs scheepje, een modelfregat, met twee manschappen der keizerlijke marine be mand. Dat vaartuig was het voor-tvpe der schepen, die hem later voeren zouden naar Engeland, waar hij wachten zou op een kans tot troonsbestijging, en naar Zuid-Afrika, vanwaar hij niet levend zou terugkeeren. Of de knaap ging met zijn moeder naar de groote (en leelijke) villa, die zij te Biarritz voor zich had laten bouwen. Daar maakte de keizerin lange ritten te paard met haar zoon. Sport en buitenlucht, hoopte zij, zouden zijn lichaam sterken, want zij was steeds ongerust over de gezondheid van haar „hoop der toekomst". De jongen was knap - hij leek op zijn moeder, was alleen donkerder van teint maar verre van sterk. De keizerin liet allerlei geneesmiddel tjes uit haar geboorteland Spanje komen, ondanks het verzet van den lijfarts dr. Conneau. En in haar zorg voor het jonge karakter ging zij met streng heid tegen de verwenning van den vader in en be schermde zij het kind tegen de vleierijen der hove lingen. Op een avond hoorde zij den grooten astronoom Le Verrier op de naïeve vragen van den prins antwoor den, zij mengde zich in het gesprek. „Madame," zei Le Verrier, „zijne keizerlijke hoog heid gewaardigt zich, zijn ideeën over sterrenkunde met mij te bespreken. Zijn opmerkingen zijn zeer schrander." Eugénie keek ontevreden. „Och, meneer," antwoordde ze, „vleit u dat kind toch niet de stakker krijgt nooit de waarheid te hooren. Zijn ideeën over sterrenkunde Kan ik me indenken 1" Zij riep de gouvernante van den prins en sprak haar zoon toe „Meneer Le Verrier is heel vriendelijk geweest, dat hij naar je heeft willen luisteren. Je bent een dood gewoon klein jongetje, en 't beste lesje in sterren kunde, dat je op 't oogenblik krijgen kunt, is dit 't is je bedtijd." De prins gehoorzaamde met een zuur gezicht. 't Was wel een kranig ventje, en hij toonde werke lijk neiging voor een militaire loopbaan. Gevaar trok hem aan. Te St. Jean-de-Luz kwam er, door een hooge zee, veel water in het bootje, waar hij met

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 6