7 zijn moeder inzat, zoodat beiden door matrozen naar wal gedragen moesten worden. Nu en dan sloegen de golven over het kind heen. De keizerin riep hem nog toe „Wees maar niet bang, Loulou Het kind antwoordde „Als je Napoleon heet, ben je nooit bang." Een gewillig zoontje was hij niet. Hij kreeg eens een standje van zijn moeder, omdat hij een ruwe uit drukking had gebruikt, 't Kereltje antwoordde „U spreekt heel goed Fransch, moeder, maar toch bent u een buitenlandsche u snapt de fijne trekjes van de taal niet. Eugénie eischte, dat hij werkte, zich toelegde op zijn plichten. Zij wilde een man van hem maken. Dikwijls zei ze „Hij zal over het lot van millioenen moeten be slissen later. Hij zal een ontzaglijke verantwoorde lijkheid moeten dragen tegenover zijn eigeu land en heel Europa. Hij moet gezond en onafhankelijk leeren oordeelen hij moet den moed tot denken be zitten, die aan den moed tot handelen voorafgaat." Zij nam hem soms mee op armenbezoek. Ook de ellende moest hij leeren kennen. „Hij moet die arme woningen zien, waar geen lucht en geen brood is en waar geen geluk kan leven. Anders kan hij niet regeeren." Zoo verging de jeugd van Napoleon Eugène Louis de prinselijke jeugd, die reeds in 1870 eindigen zou. Het is de vraag, of de Fransch-Duitsche oorlog uitgebroken zou zijn, als Eugénie er geen krachtigen stoot toe had gegeven. Zij achtte het haar plicht, zich in de politiek te mengen al was aan haar streven persoonlijke eerzucht niet vreemd omdat Napoleon III dikwijls besluiteloos was, en omdat zij wilde, dat haar zoon regeeren zou. Als Napoleon III eens overleed, dacht zij, werd het haar taak, de minderjarigheid van een jongen souverein te beschermen en in zijn plaats de macht uit te oefenen. Daarop wilde zij zich voorbereiden. Zij drong zich in de staatszaken en bij afwezigheid des keizers trad zij als regentesse op. Toen, in de eerste Julidagen van 1870, de spanning tusschen Frankrijk en Pruisen toe nam, was Eugénie vóór den oorlog. We moe ten echter erkennen, dat nagenoeg het heele land er vóór was. Door een korten en geluk kigen veldslag hoopte Frankrijk zijn over wicht in Europa te herwinnen, den groei- enden invloed van Bismarck te breken. In ieder geval heeft zij het uitbreken van den oorlog verhaast. „Dit is mijn oorlog," zei ze zelf. Hoe kon de dynastie voor haar zoon steviger worden gegrondvest dan door een gewonnen krijg En aan den roem van dien krijg moest haar zoon deelnemen de veertienjarige jon gen trok mee ten strijde, en de kranten roemden zijn dapperheid. Maar de Pruisische legers wonnen na de eerste Fransche ne derlagen zag Eugénie zich genoopt, met haar zoon het land uit te vluchten. Zij vestigde zich te Chislehurst, in Engeland, en wachtte op de overwinning, die nooit kwam. Napoleon III voegde zich bij vrouw en Het keizerlijk paar met den kroonprins. kind, toen zijn keizerrijk ineen was gestort. Hij stierf 9 Januari 1873, en zijn zoon werd door de Impe rialisten tot Napoleon IV uitgeroepen. Zijn militaire opleiding werd voltooid door een tweejarige studie op de militaire academie te Wool wich, zijn kroonprinselijke opleiding verzorgde ex- keizerin Eugénie. Nog steeds hoopte zij, dat de Fransche keizerstroon, met de hulp der Bonapar- tisten in het vaderland, hersteld zou worden. Die hóóp was ijdel, maar nog steeds werd de waan ge koesterd, dat krijgsroem den jongen man naar een keizerskroning leiden zou. Daaruit zou waarschijn lijk verklaard moeten worden, dat de moeder haar zoon naar Afrika liet gaan, bij een Engelsche expe ditie tegen inboorlingen. De geschiedkundigen, die oordeelen, dat de prins traag van aard was, en door zijn moeder en partij gangers tot krijgsmoed werd opgezweept, vonnissen wellicht te streng. Wel toonde Eugénie menigmaal een tekort aan gevoeligheid, maar aan haar teedere liefde voor haar zoon valt niet te twijfelen. Het leven te Chislehurst verveelde den jongen man hij snakte naar actie, hij wou Frankrijk eens laten zien, dat hij een Bonaparte was. Zijn moeder heeft hem uit alle macht afgeraden, naar Zuid-Afrika te gaan, maar haar politieke zienswijze en de meening van haar aanhangers persten haar tenslotte een toestem - ming af. In Februari 1879 kreeg Engeland, om een strook gronds, oorlog met den Zoeloe-koning Cetewayo,. en prins Napoleon nam als vrijwilliger deel aan de expeditie, in den rang van luitenant der artillerie. Te Southampton nam hij afscheid van zijn moeder en ging hij scheep. In Zoeloe-land werd hij met eenige manschappen uitgezonden ter verkenning, en door 'n troep vijanden overvallen. De negers stoorden zich aan geen keizer lijke afkomst of groote verwachtingen met giftige pijlen en speren ontnamen zij den drieëntwintigja rigen jongen man het leven (1 Juni 1879).. Groot en wanhopig was het verdriet van de moeder. In 1880 bezocht zij de plek, waar haar zoon, de spil van haar leven en streven, gesneuveld wa6. Zij bracht zijn lichaam terug naar Engeland en liet het te Chisle hurst begraven, naast het lijk van Napoleon III. Later liet zij een kerk bouwen op een landgoed nabij Aldershot, en de overblijfselen van haar dier baren daarheen overbrengen. Na haar dood (II Juli 1920) werd ook zij daar begraven. En ziedaar al, wat er restte van het glorieuze Tweede Keizerrijk' van Eugénie's schitterend hofdrie graven in vreemden bodem Napoleon Eugène Bonaparte (1856-1879)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 7