paartv t 5"#™ .-- -W'ï/" 'V - Houtsniiirevk in tie dessa In sommige deelen van Java is in vroeger eeuwen de houtsnijkunst tot hooge ontwikkeling gekomen. En nu nog treft men bv. in Japara houtsnijders aan, die ware kunstenaars in hun vak zijn. Maar het zijn slechts enkelen, die deze moeilijke kunst beoefenen. Toch staat ook in andere deelen van Java de kunst van het houtsnijden hoog in aanzien, hoewel ze weinig door het volk wordt beoefend. Een uitzondering in dit opzicht is de dessa Selawoe, gelegen in het Oostelijk gedeelte der Preanger-regentschappen. Daar hebben vrijwel alle huizen houten voorwanden, welker paneelen met kunstig ajour bewerkt snijwerk zijn versierd. Aan zulke paneelen wordt soms maandenlang gewerkt, daar de inlander slechts over zeer primitieve gereedschappen beschikt. Maar een inwoner van Selawoe voelt zich niet volwaardig, als aan zijn huis het gebruikelijke houtsnijwerk ontbreekt. Op de foto hiernevens een Selawoesche woning, met mooi gesneden paneelen en dak-fries. Het principe ajour bewerken is ook toegepast bij het vlechten van de bamboe-„onderpui". Op de baleh-baleh (rustbank) voor het huis zit de houtsnijder. Een uitdrukking van intelligentie kan hem niet worden ontzegd. 1 S.t •-* - i Inlandsen meisje met geitje -1 *7j(" i De nieutve krater Een foto, die op duidelijke wijze weergeeft, hoe een uitbarsting van een vulkaan veranderingen teweeg brengt in het „physiek" van een krater. De Galoeng- goeng was 'n vrij rustige vulkaan bij Tasikmalaja (Preangen, West- Java). Dat, wat op den achter grond een bergmassief lijkt, is de oude, op vele plaatsen reeds ingestorte kraterwand, dien we natuurlijk ook zouden bespeuren, als we ons omkeerden. Want de kraterwand is rond. We staan op de foto dus in een cirkel. In het midden van den krater is een kratermeer. dat soms meer. soms minder in beweging was door vulkanische werkingen in den schoot der aarde. Toen de vul kaan weer begon te werken, ontstond er een nieuwe krater uit het kratermeer. De lava-prop. die werd uitgestooten. is op den voorgrond der foto al heel dui delijk te onderscheiden. Het is de door rook. vuur en damp omspeelde kop. "Deze kop is van boven samengesteld uit roodbruin poreus gesteente, dat naar be neden in donkergrijs poreus gesteente overgaat. De inlanders noemden dit vulkanische stuk steen direct de nieuwe berg. maar het blijft de vraag, hoe zich deze „nieuwe berg" verder ontwikkelt. Het was voor onzen fotograaf tamelijk moeilijk en niet ongevaarlijk, deze plaats te naderen, waar blijkens de verkoolde boom links alle leven gestorven is en nog steeds heete modder, steenen etc. neer kwamen. Deze foto is niet van recenten datum, maar zij geeft een duidelijk beeld, hoe vul kanen nog steeds vervormen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 3