3 i m -^v goe aar i 1 l~y. §1 RAIHER looi' de goden treft men op ieder Chineesch stukje grond een bid huisje aan, waarvoor het gezin zich dagelijks verzamelt, om gunsten af te smeeken. Zoo ziet men hier het gezin Wang met in het midden O-Lan (Luise Kamer) om regen bidden. De buitengewoon knap geschreven gelijknamige roman van Pearl Buck is thans op een minstens even voortreffelijke wijze door Metro Boldwgn Mager verfilmd, en wel zoo, dat men gerust van een „film- daadmag spreken. Evenals de Russische is ook de Chineesche boer aangewezen op zijn land. Is de oogst goed. dan is zijn bestaan verzekerd, maar mislukt deze, dan klopt gedurende een geheel jaar de honger aan zijn woning. De roman en ook deze film voert ons naar het uitgestrekte Hemelsche Rijk en laat ons de wederwaardigheden van den eenvoudigen boerenzoon Wang Dung zien in zijn strijd om het be staan. Voorspoedige en rampzalige jaren volgen elkaar op. en als op een gegeven oogenblik door het toenemen van zijn rijkdom het geluk uit zijn woning dreigt te gaan, roept eeri andere catastrophe hem weer tot de werkelijkheid terug en geeft hem zijn bezinning weer. Simpel en naïef van nature, heeft de levensstrijd van die twee eenvoudige, ongeletterde mensclien iets heroïsch. Alle treffende karak teristieken van het Chineesche gezinsleven de kinderlijke goed hartigheid de oudervereering het superioriteitsbegrip van den man tegenover de vrouw en niet in 't minst de kinderliefde het is alles in deze film met groote duidelijkheid beklemtoond en tot een grootscli, ontroerend drama gemaakt. Meesterlijk is de vertolking, zoowel van Paul Muni als van Ruise Rainer. Zij torsen de geweldig heid van dit gegeven met een bijna volmaakte weer gave der Chineesche psyche. Zij hebben hierin groote verdiensten, evenals de regisseur Sydney Franklin, die er in geslaagd is een film tot stand te brengen, welke zeker tot de monumentaalste werken 'van de laatste jaren gerekend kan worden. seoeoooeoooeooooooooooooooooooooeoooeooooooo Wang (Paul Muni) beleefde ont zaglijke vreugde toen zijn eersteling een zoon was, want volgens Chi neesch begrip is het een straf van. de goden, als men een dochter krijgt. Luise Paine die een zeer goede to one els peetster was, voorspelde men aanvankelijk weinig suc ces bij de filmdaar haar uiterlijk volgens de Hollywood- sche schoonheidsexperts tot de alledaagsche typen gerekend kon worden. Haar eerste be langrijke rol als Anna Held in de Groote Ziegfeld bewees echter weer eens overduidelijk aan de filmmagnaten, dat het minder op het uiterlijk, dan wel op persoonlijkheid en talent aan komt. En die bei- e eigenschappen bezit Luise Rai ner in hooge mate ze maken haar op het oogen blik zelfs tot een der meest op den voorgrond tredende „stars." Haar spel is doortrokken van een warmmenschelijk gevoel en dat blijft niet zonder uitwerking op den toeschouwer. Haar nieuw ste creatie is de rol van het 8larenmei8je O-Lan in de prach tige film: „De goede aarde", waarvan 't ingetggen en toch zoo gevoelige spel iedereen ontroert. ÓOOOOÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO-OOOOOOOO

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 16