Belangrijke uitvindingen hun romantische en tragische geschiedenis DOOR FR. LORENZ EUREKA 6. DE UITVINDER VAN DE SCHRIJFMACHINE Als de dokter binnenkomt, vindt hij de woonka mer, die aan de ziekenkamer grenst, vol men- schen.Zij zijn allen verwanten van den ster vende. Zoons, dochters, schoondochters. De dokter denkt als Christopher Latham Sholes de wereld niets anders geschonken had dan deze talrijke fami lie, dan zou zijn leven niet vergeefsch zijn geweest. Naast de jonge vrouw, die dapper tegen de tranen vecht, treedt de dokter de ziekenkamer binnen. Sholes slaapt oogenschijnlijk. Zijn ingeteerd gezicht heeft de kleur van het linnen. „Hij slaapt," zegt de schoondochter, wat opge lucht. De dokter is nog niet heelemaal op de hoogte van dezen patiënt. Hij is ingevallen voor een collega, die op reis moest. Nu de zieke zijn hulp niet onmiddellijk noodig heeft, kan de dokter even rondkijken in den schemer van dit vertrek. Op een ziekentafeltje ziet hij een vreemdsoortig toestel. Hij gaat er naar toe. „Als vader wakker wordt," zegt de schoondochter, die den blik gevolgd heeft, „moeten wij het tafeltje op het bed zetten." ..Wat is het vraagt de dokter. „Herkent u het niet Een schrijfmachine. Steeds vindt vader nog iets. eraan te verbeteren. Hoewel hij zijn rechten al jaren geleden aan Remington ver kocht heeft. Voor twaalfduizend dollar. Densmore en Remington verdienen er echter massa's aan „Wie is Densmore vraagt de dokter. .Maar de jonge vrouw antwoordt niet. Zij wijst naar den zieke en fluistert„Deze machine heeft hem geruïneerd 1 En anderen hebben er het voordeel van. Hij moet sterven, maar de anderen leven en ver dienen. Vader was nooit erg krachtig. Maar ook een reus was bij dit jarenlange werken aan de teeken tafel en in de werkplaats ten onder gegaan. En zelfs nu gunt hij zich nog geen rust." „Uitvinder dus V' vraagt de dokter. Hij is nog niet lang in Milwaukee en heeft nooit van Sholes gehoord. Maar wel natuurlijk van den typewriter, waarvoor nu overal zooveel reclame gemaakt wordt. Verwijtend fluistert de jonge vrouw hem toe „U weet dus ook niet, dat vader de eerste Amerikaansche schrijfmachine gebouwd heeft 1" Neen, dat wist de dokter zeker niet. Hij kan het ook niet goed gelooven. Hij heeft zich den uitvinder van de schrijfmachine, een uitvinder in het algemeen, anders voorgesteld. Nu verroert de zieke zich. Nu slaat hij de oogen op. Probeert te glimlachen, maar het gelukt hem niet goed. De dokter treedt nader en begint een niet al te ernstig bedoeld onderzoek. De zware zieke kijkt hem De triom j der schrij fmaehinetechniek onzer eeuw. Een Mercedes Cantabil, gedreven door een electrischen motor en gedemonstreerd op de dezer dagen in Earl's Court" te Londen gehouden handelstentoonstelling. daarbij aan, zichtbaar vroolijk En als de dokter het hoofd opheft en zijn instrumenten in zijn tasch teruglegt, zegt Sholes zacht„Vraag 't aan hem, aan den typewriter...." En zijn oogen liefkoozen het machi nemodel op het tafeltje. „Breng het mij, Mary," vraagt hij. Met hulp van den dokter wordt het tafeltje op het bed getild. „Maar voorzichtig, vader," zegt Mary, „je moet je ontzien „Waarom 1" glimlacht Sholes. „U moet niet te veel spreken, mr. Sholes," waar schuwt de dokter, „het vermoeit u." „Dokter," fluistert de zieke, „u moet mij niet voor verbitterd houden. Dat zeker niet. Ik was mijn leven lang met mijn lot tevreden. En ik ben het ook nu. Mijn kinderen vinden, dat ik meer, veel meer uit mijn uitvinding had kunnen halen. Maar ik heb mijn heele leven geprobeerd, om geen millionnair te worden. En ik geloof zeker, dat mij dat gelukt is." Hij glimlacht en gaat nog zachter voort „Maar het is waar, ik spreek te veel. Mary, vertel jij het eens aan den dokter." Maar Mary voelt zich erg verlegen. Zij heeft niet den indruk, dat de dokter zich zoo hevig voor de geschiedenis van haar schoonvader interesseert. Die geschiedenis is overigens vlug genoeg verteld. Zij kent haar van buiten. Het was in 1867. Haar vader was er toen echt een van twaalf ambachten en dertien ongelukken. Drukker, courantenuitgever, post meester, ja ook dichter. En uitvinder. Hij had een nieuwe methode ontdekt om namen en adressen te drukken, een toestel geconstrueerd dat spoorkaartjes en dollarbiljetten telde. Op een dag liet hij aan een bevrienden telegraafbeambte een heel kleine schrijf machine zien. Zij bestond eigenlijk alleen uit den sleutel van 'n telegraaftoestel, die neergedrukt moest worden en dan een hefboom met een letter in bewe ging zette en tegen een glazen plaat drukte. Er was maar één hefboom en daar zat een uit messing gesneden W op. Wanneer je nu op de glazen plaat een stuk carbonpapier legde, en daarover een vel wit papier, dan werd de W daar goed zichtbaar op afge drukt. Mary vertelt vlug. Zij vindt het pijnlijk, den dokter te vervelen. Later, gaat zij voort, leerde vader den werktuigkundige Glidden kennen. Met hem en met een derde, Samuel W. Soule, zette hij zijn proef nemingen voort. Zij vonden, waar het op aankwam namelijk, dat een enkele letter steeds op dezelfde plaats moest staan. De eerste Amerikaansche schrijfmachine werd in 1876 voltooid, negen jaar na het eerste model van Sholes, dat alleen maar een groote W kon slaan. Maar steeds lieten de toetsen, de letter-hefboonven en het inktlint, dat uit in inkt gedrenkte zijde bestond, nog veel te wenschen over. Het verhaal van de jonge vrouw, die merkt, dat de druk bezette dokter tersluiks op zijn horloge kijkt, wordt steeds vlugger en beknopter. Een zakenman uit Pennsylvania, James Densmore, besluit Marv, werd voor den steeds weer verbeterden typewriter geïnteresseerd en eindelijk werd zoo'n machine naar de wapenfabriek Remington in New York gestuurd, waar vakmenschen de nieuwe uitvinding bestudeer den en de laatste technische gebreken ophieven. „Vader nam twaalfduizend dollar voor zijn rechten. Hij is de eenige, die geen belang meer heeft in den triomftocht van den typewriter door de Vereenigde Staten, noch materieel, noch moreel. „Zeg dat niet, Mary," verzet de zieke zich, „zeg dat niet." Hij slaat met zijn witte, magere handen tegen zijn borst. „Hier binnen voel ik, dat mijn leven niet heelemaal nutteloos was. niet heelemaal nutte loos." En terwijl liij zich naar den dokter wendt Reeds in 1829 was een zekere A. Burt op het idee gekomen om een schrijfmachine te construeeren. Zijn machine bestond voor het grootste gedeelte uit houtmaar is thans, na 108 jarennog steeds bruikbaar. „Ik heb in mijn leven van de vrouwen gehouden. U moet mij, alstublieft, goed begrijpen ik had weinig tijd voor liefde en zoo. Maar als ik aan het werk was, dacht ik aan de vrouwenEn ik geloof, dat ik de vrouwen een beetje verder geholpen heb Een schaduw vliegt over het gelaat van den stervende. Terwijl zijn hand het machine-model streelt, zegt hij „Ik wil ook heelemaal niet, dat mijn naam met dit ding in de geschiedenis voort leeft. Dit ding is een machine, anders niet. Mijn heele leven lang heb ik mij meer voor het levende geïn teresseerd, voor den menscli en voor zijn recht op aarde. Het kan me niets schelen of zij zeggen, dat wij Amerikanen de schrijfmachine hebben afge keken van hen, ginds, in Europa. Glidden, u weet dokter, de man die mijn medewerker was en mij dikwijls goeden raad heeft gegeven, die is daar geweest. In Weenen, of hoe die stad anders mag heeten, heeft hij aan het Polytechnicum gestudeerd en daar moet men een Europeesche schrijfmachine hebben laten zien, die heel veel op de onze lijkt, maar toch ouder is dan die van mij. Het kan zijn, ik ontken het niet. Het is ook mogelijk, dat Glidden die machine heeft gezien en het principe ervan heeft afgekeken. Ik heb er nooit naar gevraagd en het interesseert mij ook niet. Wij menschen zijn toch allemaal een groote familie en dan komt het er niet zoozeer op aan, wie iets het eerst bedacht en gemaakt heeft. Van belang is alleen, dat iets goed gedacht en goed gemaakt is. Dat wilde ik zeggen, dokter. En u kunt het verder vertellen, dokter. Sholes, de man, dien u zag sterven, heeft niet de eerzucht voor uitvinder van den typewriter door te gaan. Het was mij niet om de machine zelf te doen meer om de mensehen, om de vtouw." Sholes ademt moeilijk. Hij moet even rusten. „Ik wil hebben," fluistert hij, „dat de wereld op de hoogte is! Dat alleen is mijn testament, niet de ma chine. Laat zij den roem voor zichzelf houden en onder elkaar verdeeleu, 't is te hopen dat zij ook de Europeanen er deel aan zullen laten hebben, 't Is mij hetzelfde. Ik wil alleen de eerste zijn, die 't verband tusschen de nieuwe machine en de vrouw heeft ge legd. Dat is mijn roem, dokterIk weet weinig van de wereld en had er weinig tijd voor. Maar ik heb de vrouwen iets geschonken, dat haar onafhankelijk maakt van den man, en misschien ook van de wei nig vrouwelijke heerendiensten in de fabrieken. Mijn hemel, dokter, als je bedenkt dat de vrouwen, die de natuur zoo zacht en lieflijk geschapen heeft, dik wijls harder moeten zwoegen dan de mannen, in roet en steenkolenstof, met gekromde ruggen en krachtelooze handen dat zij als dieren worden op gesloten op het terrein van den arbeid, een arbeid, die veel te zwaar voor haar is. Voortaan zullen de vrouwen eclitgenooten en moeders zijn met haar hart, weet u, niet uit dwang, of zij zullen de moge lijkheid hebben, haar brood lichter te verdienen...." Hij wijst op de machine op het ziekentafeltje. „Dat is licht werk, werk voor een vrouw. Zoo kan zij werken en toch vrouw blijven Sholes glimlacht. Dan zakt zijn hand van de toetsen af. De aangeraakte toetsen maken een zacht geluid. „Hij is dood zegt de dokter na een lange stilte, vol erbarmen. En hij heeft er geen berouw meer van, dat hij zijn andere patiënten een half uur heeft ontnomen, om Cliristophe Latham Sholes, den uitvinder van de schrijfmachine, te zien sterven.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 17