EUWE ALJECHIN SCHAKEN REUBEN FINE De strijcl om het wereldkampioenschap DOOR DEN BEROEMDEN AMERIKAANSCHEN SCHAAKMEESTER pioenschap leidt-, beklommen. de belangrijkste was heeft Anderhalf jaar geleden zat ik in een trein in Spanje. Mijn kennis van de Nederlandschc taal was toen niet heel groot, maar toch uitgebreid genoeg, om het gesprek te kunnen vol gen van een paar Hollanders, die in denzelfden coupé zaten. Om mij verder te bekwamen in de taal van het land, waar van ik toentertijd nog niet kon vermoeden, dat het een tweede vaderland voor mij zou wor den, mengde ik mij in het gesprek en weldra waren we in een gezellige conversatie gewikkeld. Op de vraag van één van de heeren, waar ik naar toe reisde, antwoordde ik: „Naar Barcelona, naar een schaaktournooi Schaken V was het wederwoord, het spel van onzen TSuweV Dit voorval is typeerend. Schaken is hier te lande inderdaad „het spel van Euwe". Nooit is'n spel in 'n land zoo gauw gemeengoed geworden als het schaakspel in Holland ten tijde van den vorigen strijd om het wereldkampioenschap. Binnen drie maanden werd Holland, naast Rusland, het belang rijkste land op schaakgebied. Gedurende die drie maanden, die de wedstrijd duurde, heerschte er in geheel Nederland, in ieder huisgezin, een span ning, gelijk aan die van de dagen tijdens de Lon- don-Melbourneraee, een spanning, die gedurende de geheele drie maanden geen oogenblik verslapte. Zij, die anders nooit luisterden naar de uitzen dingen van het Algemeen Neder landscli Persbureau, zetten tóén hun radio's aan om de nieuwste mede- deelingen over het verloop van den strijd te hooren na twaalf uur 's nachts stonden de telefoons op de sportredacties van de verschillende dagbladen niet stil. Iedereen wilde inlichtingen, wilde den uitslag hooren. De schaakrubrieken in de kranten besloegen dagelijks minstens één kolom en als er geen technische nieuwtjes waren mede te deelen over een gunstige, door Euwe voor het eerst toegepaste variant, of 'n knappen, origineelen aanval van Aljechin, omdat er een rustdag was geweest, dan deelden de heeren journalisten het eeuwig hongerig publiek wel mede, dat Euwe tenniste en bokste om fit te blijven of wat Aljechin den vorigen middag had gedaan. Bij de berichtgeving over dezen laatsten werd niet altijd de grootste fijngevoeligheid betracht. Ik kan er niet over oordeelen, of de mededeelingen over zijn levenswijze zelfs wel altijd waarheidsgetrouw waren, daar ik de vorige maal niet persoonlijk aanwezig was. In ieder geval is het onwaarschijnlijk dat zulke onverkwikkelijke verhalen opnieuw de ronde zullen gaan doen, nademaal de ex-wereldkampioen sinds Mei van dit jaar een melk- en yoghurtkuur volgt en in plaats van zijn beroemde Siameesche katten waarvan op de fotoredacties van ieder dag- en weekblad minstens één cliché wordt bewaard nu. een koe koestert. Ondanks het feit, dat deze koe wel niet in de zaal, waar gespeeld wordt, zal binnen gelaten worden, dus ook niet de plaats van haar voorganger kan innemen op de tafel, waarachter mevrouw Aljechin zit, is het toch zoo goed als zeker, dat zijn eigenaar van deze practische mascotte en de omwenteling, die zij aan zijn levenswijze heeft gegeven, meer nut zal hebben dan van de katten, die waarschijnlijk ook meer als filmstar-achtig middel tot reclame moesten worden beschouwd. Het is opmerkelijk, dat bij een wedstrijd als dezen, „is dat niet meester ook een die twee en een halve maand duurt, de aandacht van het publiek geen oogenblik verslapt. Integendeel zelfs, de spanning wordt steeds grooter en grooter. Bij sommige abnormale vader- landslievenden leidde de vorige maal deze spanning zelfs tot overspanning, zoodat Aljechin dreigbrieven ontving, dat hij vooral niet mocht winnen. De persoonlijkheden van de twee tegenstanders weten de belangstelling van het publiek op te wekken dat alle details op slurpt met net zooveel plezier als de film-fanaticus in Amerika het liefdesverhaal van zijn uit verkoren star volgt. Men neemt bijna altijd aan, dat een schaak groot wiskunstenaar is en men is van oordeel, dat hij net zoo goed met logarith- men en integralen moet kunnen omgaan als met pionnen en paarden. Dit is zoo goed als altijd juist, maar minder juist is de meening, dat dit het eenige gebied is, waarvoor een schaakmeester be langstelling zou hebben. Vele schaakmeesters zijn ware muziekliefhebbers en ook omgekeerd vinden wij bij de groote musici vaak goede schakers. Zoo staat bijvoorbeeld in het ledenregister van mijn schaakclub in New York Micha Elman, de leermeester van Yehudi Menuhin, als lid inge schreven. Toen het vroegere wonderkind, de huidige grootmeester Samuel Reshevski, in 1922 naar Amerika ging, werd liij door den grooten musicus uitgenoodigd een partijtje schaak te spelen. Sammi won de partij en toen Elman vroeg „Nu, vertel mij eens, hoe speel ik antwoordde hij „Viool speelt u buitengewoon goed Een match om liet wereldkampioenschap geeft vaak aanleiding tot ruzie tusschen de tegenstanders. Toen Lasker met. Steinitz speelde in 1894 werd hij hevig geïrriteerd door de gewoonte, die Steinitz had, om tijdens de partij vier, vijf glaasjes limonade te bestellen en deze door een rietje met luide muzikale begeleiding op te drinken. Lasker werd woedend en protes teerde er tegen, echter zonder resultaat. Steinitz was obstinaat en weigerde zijn levens lange gewoonte van zóó te drinken te ver anderen. Het resultaat was, dat enkele partijen lang de twee spelers in verschillende kamers zaten. In de komende match zal een dergelijk incident wel niet voorkomen. Drieënveertig jaar van verdere beschaving zijn (laar een vrij goede waarborg voor. Het is opmerkelijk bij de komende match, dat de twee hoofdpersonen zulk een geheel ander karakter hebben en hun leven ook zoo geheel verschillend hebben ingericht. Euwe, de methodische, die door dik en dun trouw aan zijn idealen is gebleven, valt op door de stelselmatigheid van zijn leven, welke stelselmatigheid ook duidelijk in zijn schaakstijl tot. uiting komt. Hij is een model man en vader, die een rustig, idyllisch, huiselijk leven leidt. Als men zijn biografie leest, dan heeft men den indruk van een man, die niet koele zelfbewustheid de trap pen naar succes in het leven waaronder de laatste trap, die naar het wereldkam- l)r. Aljechin, die in 1935 zijn titel aan dr. Max Euwe verloor, heeft thans opnieuw den strijd met zijn grooten rivaal aangebonden. Hij is een man, wiens belangstelling naar alle richtingen gaat. Ondanks dat zijn speciale gaven schaken en wiskunde zijn, is hij toch ook nog op menig ander gebied actief. Hij houdt veel van sport tennissen, boksen, zwemmen beoefent hij regelmatig. Waar hij den tijd vandaan haalt, om zijn schier eindelooze rubrieken, artikelen en boeken te schrijven, is werkelijk een raadsel. Hij is niet iemand, die van alles een beetje weet, maar van niets genoeg integendeel, op menig gebied is hij volkomen thuis door diepgaande studies. Het is weinig bekend ofschoon hij er zelf absoluut geen geheim van maakt en liet zonder eenige schaamte ruiterlijk bekent dat hij op school eenmaal is blijven zitten. Hij zelf schrijft zijn latere successen juist toe aan dit feit, dat zoo menig scholier overkomt, die er dan echter niet de leering uittrekt, die dr. Euwe er uit heeft, getrokken. Toen hij het bericht van zijn blijven-zitten hoorde, schaamde hij zich hij vond, dat hij in zijn plicht tegenover zijn ouders was tekort geschoten, omdat hij zelf wist, dat. hij beter kón. En hij nam zich voor, dat. zoo iets nooit, nóóit meer zou gebeuren. Met de ijzeren wilskracht, die hem eigen is, wist hij de belofte aan zich zelf gedaan te houden. Hij doorliep de rest van de school zonder nog één keer te struikelen en zijn wiskundestudie beëindigde hij .binnen den daarvoor vastgestelden tijd. Op 23-jarigen leeftijd was hij leeraar in de wiskunde en hij kreeg onmiddellijk een aanstelling. Zijn grootste liefhebberij het. schaken, dat liij reeds als vierjarig kind leerde, door toe te kijken, als zijn ouders een partijtje speelden heeft hij nooit beoefend ten nadeele van zijn studie of van zijn werk als leeraar. Ofschoon de andere meesters bijna allen beroepsspelers zijn, die dagelijks hun heelen tijd kunnen benutten om zich verder in de techniek van liet spel te bekwamen, is schaken voor Euwe nooit meer dan een „vacantie-spel" geweest.. Het is dus des te meer te bewonderen, dat hij desondanks den schaaktroon wist te bestijgen. Bij zulk een levenswijze is natuurlijk een meer dan normale dosis energie onontbeerlijk, en Euwe is dan ook inderdaad energiek en methodisch als geen ander. Net. zoo vaak als de woorden „energiek", „metho disch" en „diepdoordacht" voorkomen bij het analy seeren en beschrijven van dr. Euwe, komen de uit drukkingen „temperamentvol" en „geniaal" bij zijn tegenstander, dr. A. Aljechin, voor. Aljechin stamt af van de Russische aristocratie en hij heeft een leven geleid, dat. net zoo vol was met opwindende en adembenemende avonturen, als dr. Euwe een leven had, dat bestond uit een systematisch vooruit schrijden. Als men iets opwindends in het

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 18