DE ZWARTE NAPOLEON VAN HAITI «K 'séi -m b&E WH h0K k,#.; Ml H fc «If ;A.V Christophers citadelee?/ onneembaremaar nuttelooze sterkte, welker bouw duizenden menschenlevens b-eejt gekost. (Foto Fan American Airways.) Héél vroeger woonden er Indianen, twee millioen maar Columbus ontdekte liet eiland in 1492 op 6 December, ep dat werd voor de inboorlingen een noodlottige Sinter klaas want onder de heerschappij der blanken werd de heele Roodhuidenbevolking uitgeroeid, en vervangen door slaven, Afrikaansche negers. Later werden de Spanjaarden in het westelijk gedeelte van het eiland door de Franschen verdrongen, maar in den tijd van Napoleon (den blanken Napo leon vochten de negers van Haiti, de afstam melingen der slaven uit 1700,zich vrij. Nog steeds is dat westelijke gedeelte van het eiland Haiti (dat bewesten van Cuba ligt) de neger republiek Haiti. Den stoot tot de vrijmaking van Haiti gaf, zonder het te willen, de Fransche Revolutie van 1789. Zij gaf den mulatten het Fransche burgerrecht. Daardoor kwamen de poppen aan het dansen. De kolonisten traden met ruw geweld tegen de kleurlingen op, en drongen bij de regeering te Parijs zóózeer op intrekking van het decreet aan, dat deze toegaf. Gevolg van het een met het ander was, dat mulatten en negerslaven te zamen een opstand begon nen. Er volgden jaren van barbaarsche wreed heid aan weerszijden. Menschenlevens zijn nooit veel geteld op Haiti De Fransche regeering probeerde orde te stichten, o.a. door de slavernij af te schaffen, maar slaagde niet. De Engelsc.hen maakten de verwarring nog wat erger, door een poging, in troebel water te visscheu zij zetten een krijgsmacht aan land, die zich enkele jaren wist te hand haven. Een neger maakte aan de verwarring een einde De zwarte generaal Toussaint de l'Ouverture on derdrukte alle onlusten en verjoeg de Engelsehen. Hij stichtte een regeering en stelde voor, zélf voor zijn leven gouverneur van den staat te worden. Dit wekte het wantrouwen van Napoleon Haiti werd weer, of bleef, een Fransche kolonie, besliste hij, en de slavernij werd weer ingevoerd Toussaint kwam in verzet, en de Fransche generaal Leclerc arriveerde met 20.000 man, om den negers mores te leeren. Leclerc ondervond een verwoeden tegen stand. Eindelijk, de worsteling moe, begon hij onder handelingen, en de neger gelóófde den blanke Tous saint legde de wapens neer. maar werd gevangen genomen en naar Frankrijk overgebracht, waar hij in 1803 in de gevangenis stierf. De zwarten, woedend om dit verraad, hervatten den strijd onder leiding van Jean Jacques Dessalines, en gingen tekeer met een wreedheid, die zelfs op Haiti ongehoord was. Er naderde weer een Britsche vloot, en de Franschen waren blij, dat zij weg konden komen. Hierop volgde de onafhankelijkheidsver klaring (1804). Dessalines was meester van den nieu wen staat, en begon zijn regeering met het vermoor den van alle nog achtergebleven blanken. Hij liet zich met veel praal tot keizer kronen, maar werd in 1806 door zijn barbaarseh verdrukte onder danen vermoord. Een paar generaals streden nu om de macht een hunner, Jean Christoplie, kreeg vasten voet in het noorden, een tweede, Alexandre Sabes Pótion, had in het zuiden zijn aanhang. De reeks moorden en oor logen werd gevolgd door een burgeroorlog, waarin Christoplie de overhand behield. In 1810 werden de vijandelijkheden gestaakt, en Christophe wierp zich op tot koning van Haiti onder den naam Henri L Dezen man (geb. 1767) heeft men wel eens den Zwarten Napoleon genoemd. Hij kwam uit burgerkrijg als heerscher te voorschijn, en bootste zijn Europeesch voorbeeld misschien Een leege schatkist, gevonden in de ruïne van de citadel. Heeft er ooit een schat in gescholen, dan is dat al lang geleden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 34