zonder liet te wetenin vele dingen na. Hij verhief bijvoorbeeld zijn gunstelingen in den adelstand, met fantastische titels als graaf van het Kopje, hertog van Marmelade en hertog van Limonade. Hij hield hof in een paleis, dat. Sans Souci heette, en dat weelderig was versierd met Europeesche meubels en schilderijen de vloeren waren er van marmer en mahoniehout. Maar 't meest befaamde werk van dezen vorst was zijn citadel, La Perrière geheeten. Bij de exclusieve foto's, die wij op deze pagina's publiceeren, is dit artikeltje een toelichting. De reeds genoemde Dessalines heeft Christophe tot het bouwen van die ongeloofelijk sterke en onge- loofelijk nuttelooste vesting aangespoord. Hij gaf nl. zijn onderbevelhebbers opdracht, sterkten te bouwen, waar wapens en munitie geborgen konden worden, en waar een krachtige verdediging moge lijk was tegen eventueel© heroveringsplannen der Fransehen. Christophe begon met zéér grooten. ijver aan zijn citadel te werken. Hij wou die zóó sterk maken, dat niet alleen de Franschen, maar ook Dessalines zelf er machteloos tegenover zou staan, llij koos in het berg achtige noorden de hoogste piek, Bis- sehopsmijter geheeten (83(1 rn.), een steile rots, die alle omlig gende toppen domi neerde en alle moge lijke toegangswegen, terwijl er een bron onder ontsprong, die in tijd van beleg voor het noodige drinkwa ter zorgen zou. nseriptie op den m uur naast hei altaar -in een kerk te Limonade, waar Christophe in Augustus 1820 door een beroerte getroffen werd. uit wijn asch". en wiens liehatnn doo s qrafs r 'kalf. werd verteerd. Het was natuurlijk een heidenseh werk, bouwmaterialen en kanonnen tegen de steile wanden op te krijgen, maar Christophe vond een zeer prnrtische methode technische hulpmiddelen had hij weinig, maar menschen waren er genoeg op Haïti Dus stelde hij ploegen arbeiders aan liet werk, en iederen dag wees hij aan, hoever zoo'n ploeg een kanon naar boven moest werken. Schoot de ploeg een centimeter tekort, dan werd iedere tiende man doodgeschoten. Xaar schatting heeft, de bouw van het kasteel tien a tw intigduizend men si henlevens gekost. Maar dat was niets vreemds op Haiti. De architect was een mulat, Felix Ferrière. Die man verstond zijn vak. llij heeft een zeer merkwaardig bouwwerk geschapen. Het bedekt den boeien dene luchtfoto (van de Amerikaansehe marine) ziet men de teleurgestelden. konia die schatten zochten in de citadel ing Oliristaph.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 35