36 bergtop en <le langste zijde is gericht naar den kant, vanwaar oen aanvallend leger met kanonnen en wagens zou moeten komen. Aan dien oostkant is een rij zware kanonnen opge steld, buit gemaakt op Engelsclien en Fransclien of gestolen van schepen, die vergingen aan de verrader lijke kust. Ook naar de an dere windstreken waren de kanonnen gericht. Door het gesjouw met de 365 kanonnen en de bouwmaterialen zijn lieele banen langs de steile rots spiegelglad gesleten. Dat zijn de wegen, waarlangs 'hristophe's dwangarbei ders (mannen, vrouwen en kinderen) naar boven ploe terden met lasten, waarvan de zwaarste vijf ton woog, martelend, om de voor geschreven hoogte voor dien dag te bereiken. wat evenwel maar al te vaak mislukte en dan was de dood het arbeidsloon. De muren van de citadel zijn ruim 40 m. hoog en 7,A 10 m. dik. Daar boven op ligt, aan den oostkant, de groote galerij voor 't ge schut, 90 m. lang en 10 m. diep. De muren omsluiten de koninklijke vertrekken, stallen, magazijnen enz., en huisvesting voor een garnizoen van 10.000 man met de noodige voorraden. Het gewelf van de raad zaal was zoo ingericht, dat des konings stern rolde als 'n donder. Ferrière had begrip van aeoustiek Aan één hoek van de geschutgalerij is een steile diepte van 230 m. Daar heeft Christophe, na vol- zelfde jaar stierf hij na dien is de citadel nooit meer gebruikt. In de maand Augustus 1820 kroeg Christophe ecu beroerte, die hem bene den het middel totaal ver lamde. Wanhopig om zijn machteloosheid maakte hij in October een einde aan zijn leven. Hij had op een binnenplaats 'n praalgraf voor ziclrzelf laten bouwen met het opschrift..Ik herrijs bit ïn'n asch." Maar zelfs het vergaan werd hem niet gegund zijn lijk, met den gouden kogel in het hart, werd aan deonge- blusehte kalk prijsgege ven Vóór zijn verlamming moet Christophe nogmenig- maal 's nachts met eigen hand aan 't metselen zijn geweest, en misschien ont stond daardoor de legende, dat er een schat in La Ferrière verborgen moest liggenDaar is naar gezocht door de personen, die men op onze foto's ziet maar men vond niets. tooiing van het werk, den architect naar beneden gegooid, teneinde, te voorkomen, dat de man ooit de geheimen van den bouw verried. Op dezelfde plek, verhaalt men, liet Christophe een compagnie sol daten den afgrond in marcheeren, om een Britschen admiraal een staaltje te geven van de gehoorzaam heid zijner mannen. Weinige maanden heeft Christophe van zijn won derwerk genoten hij betrok het in 1820, en in het- Haiti bleet' nog lang na 1820 een land van onrust en moord. Met tusschenpoozen van een jaar of enkele jaren volgden de revoluties en de nieuwe re geeringen elkaar op I Tot 1915 - toen bemoeiden zich de Vereeuigde Staten er mee. Gewapenderhand stichtte Oom Sam orde, en hij behield een soort toeziende voogdij over de republiek Haiti, die nu een der leden van den Volkenbond is.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 36