HERFSTTIJD-REGENTIJD HOE VERZORGEN WE ONZE PARAPLU De paraplu, veel gesmaad, veel genegeerd, veel bespot, maar ook. onmisbaar, ondanks alle fleurige, gezel lige regenjassen en dito hoed jes, die in den handel worden gebracht Zou het aan onze antipa thie jegens dit onmisbare onderdeel van onze garde robe liggen, dat we het vaak zoo stiefmoederlijk behande len Want heusch, dat is het, wanneer we onze klets natte paraplu na gebruik maar doodgemoedereerd in den paraplubak zetten, tus- sclien de andere exemplaren in. In het gunstigstegeval wordt ze keurig netjes uit gespannen weggezet, ergens in de keuken of in een hoekje van de veranda. Maar ook dat is een verkeerde methode. De gulden middenweg blijkt ook hier alweer de beste te zijn het geheel opgevouwen noch het uitgespannen weg zetten van de natte paraplu is nl. erg bevorderlijk voor den langen levensduur. Dus de paraplu in het vervolg slechts half uitgespannen wegzetten en eerst grondig laten drogen, voordat ze in den paraplubak mag. Zóó en niet anders wordt de natte para plu weggezet. Zitten er vlekken op de paraplu, dan gebruiken we een borsteltje, zeepsop en wat salmiak. Met helder water spoelen we na. Dat ook een paraplu een voorwerp is, dat veel stof opvangt, zal wel niemand ontkennen. Maar evengoed als we onze meubelen geregeld van stof en vuil ont doen, dient ook de paraplu van tijd tot tijd een dergelijke behandeling te ondergaan. Anders zou zich door liet vocht gauw een heel korstje vuil op de zijde afzetten. Voor een grondige en toch onschade lijke reiniging maken we gebruik van een weinig spiritus, die de zijde tevens een mooien glans ver- lèent, waardoor ze als nieuw lijkt. Zijn er ondanks deze geregelde behandeling toch vlekken op de para plu ontstaan, dan borstelen we haar af met wat zeepsop en salmiak. Met helder water wordt de paraplu vervolgens nagespoeld. Alle andere vlekken- middelen zijn uit den booze, omdat ze het materiaal aan kunnen tasten. Het geraamte van niet alle paraplu's is beslist roestvrij te noemen, en daarom moeten we eraan denken, het af en toe eens te oliën. Roest staat erg leelijk en wanneer het op de zijde komt, heeft deze er ook van te lijden. We gebruiken een goede machine olie en een veer, zoodat. we overal goed bij kunnen. Om te voorkomen, dat de olie op de zijde druppelt, leggen we er een lapje of een stukje papier over. Kleine scheurt jes en gaat jes in onze paraplu herstellen we door liet tegenplakken van een stukje van hetzelfde of anders zoo goed mogelijk bijpassende materiaal. Als plakmiddel gebruiken we eollodium. Het oliën van het geraamte mag niet achterwege worden gelaten. Spiritus is een uitstekend reinigingsmiddel en geejt de zijde tevens een mooien glans. Bij liet repareeren van de zijde gebruiken we eollodium als plakmiddel.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 40