I Al O? I?. RARITEITENKABINET PPJH tiDF ië'A T Af\,| 1111(11» T I] I t i tv** v De maag van een koe als.... r- 'Mrnwnniïim I fvnflfMIWMN Een verzameling wonderlijke voorwerpen, gevonden in koeien/magen. Op de schoolbanken hebben we reeds geleerd, dat een koe een nuttig dier is. maar dat zij ook tal van voorwerpen nuttigt, die voor haar gezondheid schadelijk en dikwijls noodlottig zijn, is minder algemeen bekend. Zij aarzelt niet de zonderlingste dingen, die zich toe vallig in haar voedsel bevinden, met evenveel ijver op te eten, als het lekkerste hapje gras. Steentjes, knoopjes en kleine stukjes been, dat is nog te begrijpen munten en medailles, 't kan er nog mee doorhaarspelden, naalden en spijkers bezorgen ons al kippenvel, maar 't lijkt eenvou dig ongeloofelijk, dat zij rijwielplaatjes, kettingen, hazesprongetjes, sierspelden, Goudsche pijpen, armbandhorloges, knoopenhaakjes, lepeltjes, schroe vendraaiers en vijlen verorbert, alsof er geen vuiltje aan de lucht is en er zelfs niet tegenop ziet, een brok fietsband van ongeveer een meter lengte op te peuzelen Als de slachter de koe naar de eeuwige grasvelden gezonden heeft, doet hij in haar buik dan ook vaak allerlei merkwaardige ontdekkingen. Dit heeft den directeur van 't Openbaar Slacht huis te Haarlem, dr. F. P. Keyser, op het idee gebracht een kleine verzameling aan te leggen van de meest typische voorwerpen, die in den loop der jaren in koeien magen gevonden werden en de afbeelding van deze zonderlinge en interessante collectie laat zien, dat de verzamelaar niet onfor tuinlijk geweest is. Zij maakt zelfs het wonderbaar lijke lotgeval van onzen ouden vriend Prikkebeen. die met vijf schipbreukelingen en een mopshond lustig bruiloft vierde in den buik van een levenden walvisch, iets minder onwaarschijnlijk Maar dit koddige verhaal blijft met dat al toch fantasie en wat wij hier van de koe vertellen is nuchtere en tragische werkelijkheid. We zouden haar de degen- slikster uit het dierenrijk kunnen noemen en als we dan ook op de andere afbeelding te zien krijgen, wat voor een rariteitenkabinet de maag van zoo'n hollebollegijs soms lijkt, .dan rijzen ons de haren te berge. Natuurlijk sticht die pijnlijke last meestal veel kwaad. Vooral scherpe voorwerpen zijn vaak ware marteltuigen voor het arme dier. Dikwijls be schadigen zij de maag en veroorzaken leelijke ge zwellen. Niet zelden (boren zij zich ook door den maagwand een weg en raken ten slot te de longen, de lever, het hart of andere teere organen. In zulke gevallen is het lot van het dier beslist. De boer be merkt, dat het beest kwijnt en als de veearts dan .scherp", zooals de vakterm luidt, heeft vastgesteld, is er maar één middel om de koe uit haar lijden te verlossen. Zij moet afgemaakt worden Hoe komen nu zulke voorwerpen in het voedsel van liet vee terecht Het meerendeel van de beesten, dat door scherp" liet leven verliest, bevindt zich onder de schillenkoeien. I)at zijn de koeien, die met schillen en resten van groeilten gevoederd worden. De haar spelden, naalden, veiligheidsspelden, broches en andere voorwerpen, die moeder de vrouw of Aaltje, Bef je en Katchen bij het schillen van de aardappels en het schoonmaken van de groente verliezen of achteloos in den scliillenbak werpen, in plaats van hiervoor het vuilnisvat uit te kiezen, kunnen voor de koe een lijdensweg en het doodvonnis beteekenen Als onze vlijtige verzorgsters voortaan even het sehillcnbakje nazien, voordat zij den inhoud aan den schillenboer toevertrouwen, zullen zij de koe veel leed besparen. Een andere plaag, die de dieren vaak kwelt, wordt veroorzaakt door kogels van steen en haar. die zich in maag en ingewanden vormen van koeien, paarden en varkens. Als het dier zich likt, slikt het meestal ook haren naar binnen, die niet verteerd worden en zich met de kalkafzetting uit de inwendige organen vereenigen. Zoo ontstaan ballen van vilt of steen, waarvan dé middellijn soms meer dan een decimeter bedraagt en die wel eens 't gewicht be reiken van ruim twee kilogram. Zooals ieder be grijpen zal, wordt de spijsvertering door deze ge vaarten danig belemmerd en zij kunnen dan ook de patiënte noodlottig zijn. Zoo zien we, dat het dier reeds veel te verduren heeft, waartegenover wij vrijwel machteloos staan, maar laten wij dan ook in de eerste plaats voor komen. dat wij zelf de oorzaak van onnoodige ellende zijn 1 .1. D. V. .Jmt •8 o Kogel tig wit de ingewanden van een paard. Wat een enkele koeienmaag kan herbergen!

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 9