BUISMANS ONMISBAAR! MAGGI3 BOUILLON Motten stop' Voedzaam, lekker en voordeelig, ^°Wiilon- 8l0kjes Uw merk voor goede bouillon 32 Voor lekkere koffie is toevoeging van een lepeltje Buis- man's G.S. onmis baar. Probeert het eens als U het nog niet wist, maar let vooral op, dat U ge bruik maakt van de ÉCHTE rw vraatzuchtige kCT AAA geen behandeld» 6 iKP\ meer. 'Al I nten dus geen Se aanrichten. 80 w tb 13 w in- Denk van -ol, k0°ffeo dekens, Sbekleeding lüeSanEl3hAN enz. aan en \et op bet El]l.AN-merV' de vernietiging der bestaande politieke en sociale instellingen voor te bereiden. In zijn in Engeland verschijnend tijd schrift „Kolokol" (De Klok) predikt de revolutionnair Herzen soortgelijke ideeën. Een algemeene tegen de regee- r*nf? gerichte samenzwering, steunend op de organisaties van landmacht en marine, moet den Czaar zijn macht ontrukken, zijn val bewerkstelligen om vervolgens een republiek te stich ten en al het land in handen der arbei ders te geven. Drie jaar lang doet de terreur, die als strijdmiddel tegen het absolutisme wordt aangegrepen, 't Rus sische rijk op zijn grondvesten beven. Geheime organisaties ontwierpen bin nen dit tijdsverloop niet minder dan zeven aanslagen op den Czaar, waarvan er ook werkelijk drie werden uitgevoerd. Ook de gevallen van politieken moord hoopten zich op. Het kwam zelfs tot gewapenden tegenstand bij aanhoudin gen, tot gewelddadige bevrijding van gevangenen. In 1878 brengt haast elke maand nieuwe opwindende berichten over het vermoorden van spionnen en provocateurs, gendarmen of liooge ver tegenwoordigers, zoowel van 't militair als burgerlijk gezag. De politie is in het begin heelemaal niet opgewassen tegen dezen onder- grondschen strijd, die het uitvloeisel is van een verbeten conspiratie. Het is de persoon zelf van den Czaar, die voort durend blootstaat aan die onzichtbare terreur. De Poolsclie emigrant Beresows- ki schiet op hem te Parijs, waarheen hij was gereisd op verzoek van Napoleon III. Een jaar later mikt de revolutionnair Karakosow op Alexander en op 14 April 1879 lost de onderwijzer Solowiew vier schoten op het opperhoofd van den staat in de buurt van het paleis van den Czaar. Ook bij dezen derden aanslag bleef de Czaar ongedeerd. Toen Solowiew werd aangehouden en, voor het gerecht gebracht, gevraagd werd eenige mededeelingen te verstrek ken, weigerde hij kort en bondig elke verklaring„Spaar u de moeite, u krijgt van mij niets te hooren. Ik ben reeds lang besloten mijn leven op te >fferen. Mijn eedgenooten zouden me trouwens vermoorden als ik iets zou loslaten. zelfs binnen de muren van het gevang, waarin ik me thans be vind." Politie en geheime dienst hadden hier te doen met een fanatieken n gevaarlijken tegenstander. De Czaar echter was nog altijd gekant egen energieke maatregelen, ofschoon de diepste ontgoocheling zich langza merhand van hem begon meester te maken. De schoten, die tegen hem ge- icht waren was dat de dank voor de rijheid, die hij aan millioenen zonen an zijn volk had geschonken De dank oor de nieuwe wetgeving en de af schaffing van de lijfeigenschap Alexander geloofde nog steeds in zijn olk. De onrust, die in 't land heerschte, kwam niet voort uit het volk, zij was het werk van verblinde fanatiekelingen, :lie het volk zochten op te ruien en hun evolutionnaire denkbeelden tot gemeen goed van de massa wilden maken. Het nihilisme met zijn negatieve houding tegenover al 't bestaande was een men taliteit, die het geloovige volk vreemd was, een product der jeugd uit den adel stand. Het idealisme, dat déze jeugd beheersclite, had weinig of niets te ma ken met de reëele werkelijkheid en een normale ontwikkeling van den staat. Het werkte meer remmend dan opbou wend. Zóó dacht de Czaar, die het geloof in zijn volk nog niet verloren had. Pe opstand dier Slaven op Jen Balkan De gebeurtenissen van 1876 veroor zaakten in het Russische leven een ongehoorde nationalistische deining, die de visioenen der revolutie eenigen tijd deed verbleeken. Op den Balkan waren de Slaven in opstand gekomen. Bulga ren, Serviërs, Bosniërs en Montenegrij- neu stonden gewapenderhand op tegen den Turkschen onderdrukker. De op standige beweging strekte zich uit van den Donau tot de Egeïsclie zee. Het idee van het „panslavisme" flakkerde zooals ten tijde van de groote Katliarina weer op. Onder de leuze der historische roeping van het Russische volk riepen begeesterde pa triotten rijk en regeering op ten strijde voor de vrijheid der Balkansclie ras- genooten. De macht van het nationa listische gevoel hield zoowel boer als edelman in een koortsachtigen ban. Want, zelfs de Czaar, die zich verzette tegen den waanzin van een Turkschen oorlog en beweerde, dat het onzin was méér Slaaf te zijn dan Rus, moest ten slotte zwichten voor den krachtigen druk van het volk. De Russische troe pen werden samengetrokken in Bessara- bië en bij de zuidelijke grenzen van den Kaukasus. Vreedzame onderhande lingen met de Turken waren hopeloos en op 24 April 1877 gaf Alexander zijn troepen het bevel tot. den eersten aan val. Voor de vierde maal in 68 jaren stonden Rusland en Turkije tegenover elkaar als vijanden. De Russen pakten de operaties krach tig aan. Op 27 Juni trokken zij over den Donau en de Czaar zelf betrad met zijn troepen het Bulgaarsch gebied. De be vrijding der Slaven op den Balkan van het juk der Turken was begonnen in naam van het heilige rechtgeloovige Rus land. Reeds op 7 Juli wapperde de Russische vlag boven Tyrnow, de oude hoofdstad der Bulgaren. Er kwam geen einde aan den jubel, die in Rusland was losgebroken. Men zag reeds het oogenblik naderen, waarop het kruis van Christus lichtend boven Konstantinopel zou staan. Toen kwa men de eerste ontgoochelingen den zegeroes verbitteren. Na de heldhaftige verovering van den Scliipkapas leden de Russische troepen bij Plewna een verpletterende nederlaag en ook het. andere Russische leger, aan het front van den Kaukasus en onder commando van grootvorst Michaël. moest de belegering van de vesting Kars opgeven en Armenië ontrui men. Op den terugtocht kreeg dit leger bij Kisil-Tape nog een zware nederlaag te boeken. Het geluk had den Russen den rug toegekeerd. De tegenslagen van het leger verwekten echter in Rusland een algemeene ontevredenheid en zoowel nationalisten als liberaalgezinden vie len op scherpe wijze de regeering aan en brandmerkten haar onbevoegdheid. Tevergeefs probeerde de censuur de nederlagen te verdoezelen. De onvol komenheid van de absolute keizerlijke macht vormde het middelpunt van zeer heftige aanvallen en in politieke milieu's sprak men zich onomwonden uit voor een constitutioneele hervor ming. Zelfs het feit, dat de Turksche oor log ten slotte tóch nog met een overwin ning eindigde, was niet in staat de alge meene ontevredenheid te sussen. Het. congres van Berlijn vernietigde alle voordeelen van dien oorlog en de Russische diplomatie leed een van haar grootste nederlagen. De. atmosfeer van algemeene ont goocheling was voor de tegenstanders van het regiem het sein tot ingrijpen. De terreur nam haar kansen waar en weer klonken in alle deelen van het rijk de schoten der revolutionnairen, waarop weer tal van processen en wreede tegenmaatregelen volgden. Wordt vervolgd zoo'n heerlijke kop warme Droste Ver pleegster Ca cao! Gezond en opwekkend vooral in deze kille da gen! Droste Cacao ver warmt U van binnen uit! ALTIJD WELKOM! Spaart bons voor kop, ketel, beker of blad. Droste Cacao is thans óók verkrijg baar in Carton- verpakking van >/i KjG. f 1.87 V» K.G. - f0.96 lU K.G. f 0.50 K.G. f0.20 (inclusief omzetbelasting.) ***000' ^^okjis is MAGGI Wanneer U van MAGGIS Bouillonblokjes bouil lon bereidt, dan proeft U, dat U iets goeds hebt. MAGGI5 Bouillon is een zuiver smakend, krachtig vleesnat.dat volkomen gelijk is aan de beste bouillon, die U zelf van vlees zoudt trekken! Prijs: l'/j ct. per blokje.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 32