En de zwingelmachine ontdoet het viae van de stukgebroken bastresten dan is de vezel gereed om, in plokken opgemaakt, in de fabriek tot garen versponnen te worden. Na de dauwroot op het land wordt het rlas weer opnieuw opgericht om te drogen zoo zagen we het oj) een kleinbedrijf te St. Jansteen. vrouwen het heele jaar door werk en een veilig bestaan vonden. Maar nauwelijks was er sprake van werkelijken bloei, of de depressie trad in en het werd, voornamelijk wegens den lagen frankenkoere, onmogelijk nog te concurreeren tegen de Belgen, wier vlasindustrie zulk een machtigen omvang bezat en onder zooveel gemakkelijker omstandigheden werken kon. Was er toen geen regeeringssteun verkregen, dan zou de nieuwe Zeeuwsehe vlasindustrie thans waarschijnlijk reeds tot het verleden behoo- ren. Gelukkig hebben die alleszins gemotiveerde steun en de niet versagende werklust van onze vlassers deze voorname bron van inkomsten voor tal van bewoners van 't Zeeuwsch-Ylaamsche grensgebied weten te behouden de regeeringssteun is zelfs inmid dels al weer ingetrokken kunnen worden, althans voor een zeer groot gedeelte. Alleen het zou een beetje voorbarig zijn, daaruit de conclusie te trekken, dat de zware tijden alweer achter den rug zijnvooral onze grootere industrieën voelen nog maar al te goed, hoe moeilijk liet valt, op te tornen tegen de Vlaamsche fabrieken met hun lage loonen en onbeperkten werktijd. Het is voor een buitenstaander een interessant bedrijf, de vlasserij. Kijk maar 'ns de stampende, ratelende kloppers op erven en terreinen van vlasserijen en fabrieken de zaadkoppen beuken uit het pas binnengehaalde vlas, dat het zaad en het kaf naar alle kanten om de bezweete koppen van de werkers vliegen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat wordt er gedorscht, en als er 'n partij van 't zaad ontdaan is, trekt er een ploeg volk op uit om de harde stengels over de onafzienbare velden uit te spreiden voor de dauwroot, het traditioneele, en nog slechts sporadisch door de warm- waterroot vervangen proces, waarbij de harde bast broos genoeg wordt om onder de knarsende raderen van de brakel- machine gebroken te worden. Dan komt de zwingel er aan te pas met zijn gierende vliegwielen om de vlasvezels te ontdoen van de stukgemalen bastresten en dan is langzamerhand het product gewonnen, de linnenvezel, die in wollige plokken wordt opgestapeld om verhandeld te worden naar de fabrieken, die er de garens uit spinnen zullen. Hard werk, ja, maar een kunst ook, om het zuiverste, zachtste, weligste product te telen en er dan de glanzendste, soepelste vezel uit te winnen. Een werk, dat groote toewijding en zorgvuldige studie eischt. En een vak dus, dat ware liefde eischt van zijn beoefenaars. Een teelt en een industrie, die waard zijn, in 't Zeeuwsch-Vlaamsche land een plaats in te nemen, zooals ze die aan den anderen kant van de grens bezetten. En wie nu bij ervaring weet, hoe groot in de latere jaren de moeilijkheden zijn geweest in verband met de onrustbarende werkloosheid onder de land arbeiders in Zeeuwsch-Vlaanderen, bedenke eens even-, van hoeveel belang voor dit land een groeiende vlasnijverheid zou kunnen worden, die practiscli het heele jaar door aan zooveel honderden, straks mis schien duizenden handen werk en loon verzekeren zou In heele ploegen vinden we hier in 't najaar nog de vlassers op het veld voor al de bewerkingen, die het vlas behoeft, eer de taaie bast broos genoeg is voor den orakel. Het product, dat 't eerst gewonnen is het vlaszaad, dat verhandeld kan worden naar de olie- en veevoeder-fabrieken. Het grootbedrijf laat het rootproces plaatsvinden in warmwater putten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 17