FLITSEN uit Franschj Marokko j maa Een schitterend interieur te Fez, de volgende traditie in 80S door Idris II, een nakomeling van een zwager van den pro leet, gestichte Marokkaansche stad.. Men vindt te Fez tal van zuivere voorbeelden van Spaansch-Moorsche kunst. Van in nerlijke eenheid in stijl is er in dit soort bouwwerken zelden of nooit sprake, wel van overeenkomst en verwantschap, die vooral tot uiting komt in voorliefde voor het koepelvormige, de lange zuilengangen, de kwistige motieven en kleuren en de wandversieringen door middel van sierlijke arabesken. Men treft in Marokko niet alleen haastige Europeesehe toe risten aan, maar ook tal van Europeanen, die aan een defi nitief verblijf aldaar de voorkeur geven boven Europa, /-oo bijv. de bekende beeldhouwster en schrijfster mevrouw tiara Sheridan, die zich op het randje van de woestijn, te Biskra, een pracht van een villa heeft laten bouwen, te midden van heerlijke tuinen, waarin poëzie en romantiek hoogtij vieren. Uier ziet men de bekende schrijfster in gezelschap van haar dochter Margaret tijdens een gezellig koffie-uurtje. Binnen het tijdsverloop van iets meer dan één eeuw is 't Europeesehe element in Noord-Afrika aangegroeid van het oorspronkelijke handjevol consulaire ambtenaren en handelslui tot ettelijke honderdduizenden ingezetenen, ruim één tiende van de heele bevolking. Groote, Europeesch uitziende ste den zijn gebouwd. Landbouw en veeteelt namen groote vlucht, van Algerië tot de oasen van de Sahara, van Carthago tot Marrakesh strekken zich thans ver bindingswegen uit, die getuigen van Frankrijks suc cesvol streven om de schatten van 'n oude provincie van de Griekscli-Romeinsche wereld weer toegankelijk te maken voor Europa. Het is een oud verhaaltje, maar toch blijft het altijd 'nieuwDal zou men precies kunnen zeggen van dit bekende straattype, dal men niet hier of daar aantreft, maar dat een cachetis van het Oostersch wezen: de slangenbezweerder. Op markten en pleinen, op hoeken van stralen enz. zie je hem staan of zitten met de !lrlf - zelige kronkeldieren in zijn handen of om zijn hals terwijl er geen einde schijnt te kamen aan het aantal varianten, waarmee hij zijn „kunst" voor den toeschouwer probeert te demonstreeren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 2