HEERSCIfERS OVER 3| 250 E. J. ALEXANDER l,'L:!",:^;.;' - 1 Maart 1881. Czaar Alexander 11 wordt door een bomaanslag vermoord. De eerste bom verbrijzelde hel rijtuig en doodde een aantal kozakhen; de tweede, die onmiddellijk volgde, verwondde den Czaar en den moordenaar beiden doodelijk. Bovendien hadden de terroristen nog een mijn onder de straat gelegd. De maag schuldig of niet houdt de overvolle rechtszaal in 'w geladen spanning. De jeug dige aangeklaagde ziet bleek. Zij draagt den naam van het voorname adellijke geslacht Sassulitsch. Zij zal zich thans voor het gerecht te verantwoor den hebben wegens den moord aanslag op 'n hoog geplaats ten ambtenaar. De rechtszaal is gevuld met liberaal gezinde personen uit de adellijke kringen. Een verrassende uitspraak Er heerscht groote opwinding. De straten rond om het gebouw zien zwart van 'n duizend koppige menigte. Voor de eerste maal ver schijnt thans de oppositiepartij in de persoon van een terroriste op de beklaagdenbank voor het hof der gezworenen. Deze laatsten, die na een refor matie van 't gerecht door den Czaar zijn aangesteld, zullen nu, als de dragers der openbare meening, him oordeel moeten vellen over de vijanden van den bestaanden regeeringsvorm. De oogen van Rusland en misschien van de heele wereld zijn vol aandacht op deze rechtszaal gericht. Er schijnt geen twijfel te bestaan aan de schuld vraag. De aanslag is op klaarlichten dag na een zorgvuldige voorbereiding gepleegd. De aangeklaagde vertoont geen enkel teeken van berouw over haar daad. Integendeel, zij beroemt zich erop. Er is geen twijfel aan de schuldvraag mogelijk en toch. Tijdens het getuigenverhoor slaat de meening om. De aangeklaagden worden aanklagers. Hun tegen partij ziet zich gedwongen zich te verdedigen. Het „onschuldig", dat ten slotte opklinkt uit den mond der gezworenen, wordt met luide bijvals kreten begroet. Bij 't verlaten van de rechtszaal wordt Wera Sassulitsch van alle kanten omjubeld. Het volk, dat urenlang geduldig heeft staan wachten, litisky NEGENTIENDE VERVOLG breekt in 'n vreugderoes uit. De vrijgesprokene wordt door de leden van haar partij op de schouders genomen en naar 't huis gedragen van den gewonden politieambtenaar. De afsluiting van gendarmen en kozakken wordt verbroken, men zingt revolution- naire liederen, hier en daar klinken smaadkreten op tegen de regeering. Het is 'n volledige opstand geworden. De soldaten schieten hun geweren af, dooden en gewonden bedekken de straten. Op die manier eindigt de terechtzitting tegen de vijanden van den Czaar een terechtzitting van ge zworenen nog wel, met welke vernieuwing de Czaar zijn volk tegemoet wou komen De keizer voelt zich bedrogen. Hij vaardigt 'n bevel uit, waarbij bepaald wordt, dat de misdadigers, die tegen den staat en de openbare orde misdoen, niet meer door 't hof 'der gezworenen berecht zullen worden. Van nu af aan kunnen de politieke misdadi gers zonder vorm van proces veroordeeld worden. De doodstraf vereischt geen aanklagers meer De vrijspraak van Wera Sas sulitsch wordt de spoorslag der revolutie. In Moskou, Kiew, Charkow en Odessa breken rel letjes uit. Binnen twee dagen reeds wordt 'n nieuwe aanslag nu op 'n bekenden die op straat met 'n dolk vermoord wordt. De ter rorist treedt zoo brutaal op, dat de voorbijgangers, die ge tuigen waren van den aanslag, er niet eens aan denken den moordenaar te achtervolgen. De golf van terreur verspreidt zich over 't heele rijk, geen enkele staatsambtenaar is zijn leven nog zeker. De ondergrondsche revolutie neemt alle middelen te baat bommen, revolvers en dolken. Zij wroet overal, zij laat zich niet afschrikken door tegenmaatregelen der regeering. Zelfs niet door de doodstraf. De strijd gaat op leven en dood. De samenzweerders dringen zich overal in zij woelen onder 't volk, zij bouwen hun onzichtbare cellen in 't leger, zij dringen zelfs door tot in de onmiddel lijke nabijheid van den Czaar. De explosie ij» Het winterpaleis 17 Februari 1880 verwacht Alexander bezoek in 't winterpaleis. Aan 't diner, dat om half zeven aanvangt, zal de prins van Hessen als gast aanzitten. Toen 't zoo laat was en de Czaar met den prins nog in zijn studeerkamer vertoefde, deed 'n geweldige ontploffing 't gansche slot trillen! De vloer van de eetzaal kraakt in zijn voegen, tafels en stoelen worden omvergeworpen, het tafelgerei slaat kletterend tegen den parketvloer. De keizerlijke familie is wonder boven wonder ongedeerd. Maar op de verdieping, onder de eetzaal gelegen, waar de wacht was ondergebracht, werden zeventig soldaten van 't Finsche regiment gedood en gewond. Deze vreeselijke aanslag verwekt onder de be woners van de hoofdstad een ware paniek. De

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 30