KENNEMER SERIE DERTIG CENT EEN GELDEN 35 echtheid den indruk wekt van een verdicht verhaal uit lang vervlogen tijden en als zoodanig zijn be koring heeft, dan ligt dit uitsluitend aan de eigen aardige en geheel bijzondere wereld, die erin be schreven wordt. Ten bewijze hiervan behoeven we slechts een ge deelte van een der hoofdstukken te laten volgen, dat den lezer onmiddellijk verplaatst in de sfeer van zijn omgeving, waarin de hoofdfiguur van het kei zerlijke drama, in dit boek verhaald, reeds van zijn prille jeugd is opgegroeid. fVp het Roode Plein, voor het keizerlijk paleis. werd Nicolaas opgewacht door driehonderddui zend menschen, delegaties van meer dan honderd vol keren, die aan zijn heerschappij onderworpen waren. Zij stonden daar reeds vanaf 's morgens vier uur. Elf lange uren achtereen hadden die honderdduizenden boeren op hun Czaar gewacht. Onbarmhartig brandde de zon. Verdoft en sprakeloos leken ze een stomme kudde dieren. In de zielen van deze boeren leefde het rotsvaste geloof, dat alle leed, alle kommer, alle ziekte zou verdwijnen, als den betrokkene op den dag der kroning de genade ten deel viel door den blik van den Godgezalfde te worden aangeraakt. Het werd drie uur voor de stoet zich aan de poort van het Kremlin vertoonde. Herauten en popen, grootvorsten, afgezanten uit alle deelen van de wereld en dames, flonkerend van goud en juweelen. trokken in bonte processie voorbij. Ver achter hen aan en geheel alleen verscheen de pas gezalfde Czaar. I)e menigte zonk sprakeloos op de knieën. De Czaar steeg van zijn paard en met de Czarina aan zijn zijde schreed hij naar den ingang van het paleis. Daar bleef hij staan hij wendde zich om en terwijl hij zich heel diep boog voor de volkeren van zijn rijk, beroerde hij driemaal met zijn vingertoppen den grond. Als een magische verschijning was hij het volgende oogenblik voor de blikken van zijn onder danen verdwenen. Het volk stroomde het Kremlin uit, In alle kerken van liet land vingen de dankdiensten aan. Er werd feest gevierd en gebeden. Het lieele rijk jubelde zijn vreugde uit. Zelfs in Frankrijk, Ruslands bond genoot, werd de kroningsdag van den Czaar tot een feestdag voor de schoolkinderen bestemd. Op den avond van dienzelfden dag openden de Czaar en de Czarina het groote hofbal. Terwijl zij zich ten dans bewogen, verdeelden de hoflakeien tien duizend maaltijden onder het volk, dat zich voor het paleis verdrong. Elk ontving in naam van den Czaar een half pond vleesch, een pond brood, worst, ingemaakte vruchten en een flesch bier. Den ge- heelen nacht door werd er in Moskou gedanst door de voorname gasten in het paleis en liet volk in de straten. Het bonte programma van de kroningsfeesten, dat op dezen avond werd ingezet, zou op den acht entwintigsten Mei, drie dagen na de kroning, zijn hoogtepunt bereiken. Op dezen dag zou de Czaar op het Cliodinskyveld bij Moskou een geschenk aan het volk uitreiken ter herinnering aan de kroning, bestaande uit een tinnen beker met den keizerlijken adelaar, brood en koek. Na afloop zou de dirigent Safonov in tegenwoordigheid van den Czaar een feestcantate doen uitvoeren. In den voorafgaanden nacht verrezen op het Chodinskyveld talrijke pyra- miden van tinnen bekers, terwijl een stoet werklieden tafels met brood en koek aandroeg. Vroeg in den morgen zou de verdeeling reeds aanvangen. In de jaren voor de kroning had het Chodinskyveld gediend als oefenveld voor het bataljon sappeurs. Zij hadden den grond omwoeld en doorploegd met diepe kuilen, mijngangen en loopgraven. Grootvorst Sergius, een oom van den Czaar en gouverneur van Moskou, had het niet noodzakelijk geacht die hon derden kuilen en trechters te laten dichten. Zorge loos genoeg was het hem voldoende voorgekomen ze af te dekken met planken. Moskou zuchtte dien dag onder een drukkende hitte. Reeds heel vroeg in den morgen waren de toegangswegen tot het Chodinskyveld met een dichte menigte overdekt. Niet minder dan een half millioen boeren hadden zich op het veld verzameld. Aan dc andere zijde van het voormalige oefenterrein schitterden de pyramiden van bekers in de stralen der opgaande zon. Een bijna mystieke, drukkende stilte had zich over het geweldige veld neergelegd Vijfhonderdduizend men schen een compacte massa als een geweldig, machtig dier, ademden sprakeloos en dof de verstikkende lucht in, bedorven door de uitwasemingen van een half millioen bezweete licha men. Mannen, vrouwen en kinderen wachtten roei loos af. In hun doffe bewegingloosheid schenen zij een te zijn met de zwarte Russische aarde onder hun lompe voeten. De atmosfeer werd ieder oogenblik verstikkender. Een enorme wolk van onheil en ver derf scheen zich boven dat menschenleger samen te pakken. Zelfs geen zuchtje wind bracht verademing. De wolk werd zwaarder en langzaam, onzichtbaar daalde zij op de hoofden der menigte neer. zij drong in hun longen en deed de zwaksten bezwijmen. Vrouwen zegen tegen den grond, kinderen begonnen te schreien. En toen ontwaakte plotseling in die doffe, monsterachtige menigte het oerinstinct der vaderen. Zonder het te weten, zonder het te willen, gaven een half millioen boeren op het Chodinskyveld van Moskou in slechts weinige oogenblikken een noodlottige voorstelling van de gelieele. eeuwenoude geschiedenis van Rusland. De Russische Beer kwam in beweging. Het lange, stomme, slaafs offerende, doffe dulden en wachten week. schijnbaar zonder grond, voor een wilde en dierlijke oproerigheid. Met fatalistische onverschil ligheid stortte de menigte zich naar voren, op de afgronden toe, en vulde de kuilen, trechters en loopgraven. Over de vertrapte lijken heen schreden weer anderen den dood tegemoet, even moedig als onbewogen, en stelden lien die achter hen kwamen in staat, om over hun lijken heen het verre, begeer de doel, de bekers met de keizerlijke adelaars, te bemachtigen. De menigte verbrak het zwakke politiecordon, liep den politiechef, die schreeuwend op de nood lottige kuilen wees, onder den voet en stortte zich als 'n geweldige lawine over het veld uit. De groeven waren gevuld met stuiptrekkende, schreeuwende en vertrapte lichamen. De zware laarzen der boeren verbrijzelden hun ledematen. Uit den chaos der gevallenen gingen dierlijke kreten op. Doch niets kon den loggen Russischen Beer weer houden, nu hij eenmaal in beweging was gekomen. De pyramiden van bekers werden omvergeloopen. In wilde razernij vochten de menschen om een van die glimmende geschenken of een zak koek te be machtigen, en daarna vielen ze uitgeput in de groe ven. om te worden vertreden. Toen tegen negen uur de schreeuwende, huilende en waanzinnig brullende menigte het veld ontruimd had. waren de groeven, mijngangen en loopgraven van het Chodinskyveld gevuld met vijfduizend ver trapte, onherkenbaar verminkte lijken. Niemand wist hoe de catastrophe ontstaan was. Niemand kon verklaren, wat dit doffe, zwijgzame, duldende dier plotseling in een beest veranderd had, dat, een de monische, onverklaarbare aandrift volgend, zich onverschillig in zijn verderf had gestort. Om één uur overdekten de boeren op nieuw het veld. Zij zagen doodsbleek. En terwijl de wagens met de laatste lijken in de zijstraten verdwenen, zocht Safonov zijn dirigeerstok. Om drie uur vertoonde zich in het feestelijk versierde paviljoen het vertrokken gelaat van den Czaar. Hij was omringd door grootvor sten en vreemde gezanten. De angstige blikken der boeren waren vol verwachting. Met sidderende hand gaf de Czaar het teeken, dat de muziek beginnen kon. En het volgende oogenblik klonken over het nog dampende Iijkenveld de plechtige tonen van een cantate. In den namiddag van dien bloedigen dag gelastte de Czaar, dat aan de achtergeblevenen van eiken verongelukte duizend roebels uit zijn eigen middelen zouden worden uitgekeerd. En terwijl deze keizer lijke beschikking bekend werd gemaakt, verzamelden zich in het Czarenpaleis de in Moskou vertoevende leden van de keizerlijke familie. Behoeven vrij met nog andere citaten vit het ■320 compact bedrukte bladzijden tellende boeli den aan dramatische feiten en tragische bijzon derheden zoo overrijken inhoud dezer levensbe schrijving van den laatsten Czaar aller Bussen te onderstrepen f Wij achten dit e.ene voorbeeld voldoende en wijzen er nog slechts op, hoe deze bladzijden vol spanning en strijd om d< heerschappij prachtig aansluiten bij de reeks historische artikelen die wij onder den titel Heerschers over Ruslandaehtereenrol gens hebben gewijd aan de voorgangers van Czaar Nicolaas II op den Russischen troon. Het is van deze serie artikelen een waardig en voor onze lezers zeker een welkom besluit een gelegen heid tevens 0111 den inhoud van hun boekenkast met een waardevol historisch document van betrekkelijk recenten datum te verrijken en aan te vullen. Onze aaenten en bezorgers zijn remlicht u dit boek aan te bieden. Als abonné hebt u, zoolang de voor raad strekt, recht op een ingenaaid exemplaar tegen vergoeding van slechts op een luxe-exemplaar op zwaar papier in fraaien linnen band a Profiteert van deze aanbieding en wacht s.v.p. niet te lang met uw bestelling. Weliswaar hebben wij bi] zondere maatregelen genomen, om. ook wat de luxe boeken betreft, teleurstelling te voorko men, doch spoedig aanvragen blijft niettemin zeer gewensclit.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 35