Een greep nit de fcrieven aan president R o o s eve 1 i Brieven uit ulle uithoeken der Vereenigde Staten: „Dierbare" „Beste president „President F. D. Roosevelt, Witte Huis, Washington D.C. Beste President, Ik schrijf u enkele woordjes in de hoop, dat u zult willen helpen. Mijn muilezel is weggeloopen, nu reeds vijf weken geleden. Ik kan hem nergens meer vinden. Laat mij a.u.b. iets van u hooren. In geweldige spanning afwachtend. „Beste mijnheer President, Mijn vrouw verwacht de volgende maand een baby. Bij den steun zeggen ze, dat 't in orde is en zij zullen de onkosten betalen. Mijn vrouw en ik dachten, dat het wel leuk zou zijn, als we de baby Fera noemden, dat is de naam van uw steunactie. Als het Congres er geen bezwaar tegen heeft en de naam in orde is, wil mij dat dan a.u.b. per brief even laten weten. Uw vriend. Dergelijke brieven ontvangt president Roosevelt iederen dag. Het aantal brieven, dat den president dagelijks bereikt, varieert van tweeduizend tot zeven duizend. Dit hangt met verschillende dingen samen. Bijvoorbeeld als het slecht weer is, dan stijgt het aantal brieven meteen Als de menschen gedwongen zijn binnen te blijven, schijnen ze 'n bijzondere inspi ratie voor 't schrijven van dergelijke brieven te krijgen Vertoeft de president niet op 't Witte Huis, dan loopt het aantal brieven direct terug. Stakingen, watervloeden, windhoozen en dergelijke natuurram pen in de Vereenigde Staten doen 't aantal meteen stijgen. Ook indien de pers aardige levensbijzonder heden over Roosevelt vermeld heeft, vindt dit direct zijn weerslag in 't aantal brieven. Als de president aan een of andere stichting uit liefdadigheidsoogpunt een belangrijke gift heeft geschonken, dan stroomen duizenden dankbrieven binnen jbnnatuurlijk ook bedelbrieven van menschen, die daardoor nieuwe hoop hebben gekregen. De brieven komen uit alle hoeken der Staten bin nen en zij zijn geschreven door menschen van iederen leeftijd. President Roosevelt ontvangt een post, die geheel anders is dan die der vorige Amerikaansche presiden ten. Dit komt hoofdzakelijk, doordat Roosevelt er in zijn radio-toespraken geregeld om vraagt. Telkens weer dringt hij er op aan, dat de menschen hem hun problemen voorleggen en het gevolg is, dat de bedrukte zielen uit 't geheele land hem hun nood komen klagen. De meesten denken, dat zij de eeni- gen zijn, die hem schrijven en zij verwachten dan ook directe en persoonlijke hulp van den president. Roosevelt neemt het echter zeer ernstig op en het interesseert hem uitermate, door welke zorgen en problemen zijn volk gekweld wordt. Maar het is een volslagen onmogelijkheid iederen dag die brieven door te werken en af te handelen. Al zou Roosevelt iederen dag vierentwintig uur niets anders doen dan deze brieven opensnijden en lezen, dan nog zou hij er maar een klein gedeelte van kunnen verwerken. Daarom kijkt hij alleen de post in van zijn naaste familie en zijn intiemste vrienden en moet hij de be handeling van de overige post aan anderen overlaten. Ongeveer drie procent van de post blijft op 't Witte Huis om te worden afgedaan. De rest wordt elders verwerkt. De brieven worden er op goed geluk uitgepikt door twintig tot vijfentwintig kan toorbedienden die ze weer distribueeren. Soms echter is het aantal te overweldigend Een aardige vergissing werd onlangs begaan met een brief van een der intiemste medewerkers van Roosevelt. De bediende, die den brief opende, las de beginwoorden „Het was 'n groote steun en ver lichting van u te vernemen. en hij onderstreepte het woord „steun", zoodat de brief bij de administra tie van 't Amerikaansche steunwezen terecht kwam, de „Federal Emergency Relief Administration Negen van de tien brieven, die aan den President zijn gericht, bevatten een verzoek om hulp. Daar de meeste hiervan om werk vragen, belanden zeventig procent van deze brieven bij de administraties der steunregeling en werkverschaffing. Daar, onderge bracht in 't voormalige Washington Auditorium, op 'n halve mijl afstand van 't. Witte Huis, behandelen een zeventig kantoorbedienden de vloedgolf van correspondentie, die iederen dag aan Roosevelt ge richt wordt. Aanhangers van Roosevelt hebben hem aangera den in het raam zijner hervormingen, door hem on langs aangekondigd, een soort openbare correspon dentie in te schakelen, onder toezicht van het Witte Huis, als een stap in de richting om op nog breedere schaal voeling te kunnen houden met zijn onderdanen die hun hart voor hem wenschen uit te storten. Een van de karaktertrekken der A merikanen is de zin voor humor. Voor gezonden, telkens doorbrekenden humor. En hoewel de meeste brieven aan Roosevelt gericht erg gezwollen en hoogdravend zijn van stijl, wekken de meeste toch 'n zekeren lachlust op en komt telkens weer die zin voor humor naar boven. De klerken, die de brieven te behandelen hebben, schrei en 't eene oogenblik tranen van het lachen, terwijl ze vlak daarop tranen schreien van medelijden of diep, warm medegevoel. Een bloemlezing, in 't wilde weg gekozen, moge eenig idee geven van de post, die iederen dag aan Roosevelt gericht wordt. „Mijn moeder is erg ontwikkeld. Zij spreekt vloeiend drie talen en zij heeft zelfs een gedicht ge schreven, dat niemand wil koopen." „Ik ben van idee veranderd om een koe te koopen. Ik ga nu een cursus volgen in schoonheidsmiddelen." „Ik heb den auto alleen maar noodig om de wasch op te halen voor mijn overspannen en overwerkte vrouw." „Ik heb geen vader of geen moeder meer, alleen maar een verwaarloosde vrouw." „Ik heb gehoord, dat 't gouvernement steun verleent aan menschen en vee. Nou, ik ben geen mensch en ook geen koe, maar ik ben een arme weduwe met vier kinderen." „Ik denk, dat ik m'n huishouden zal moeten verdeelen, mijn schoonmoeder inbegrepen." „Ik ben een vrouw van tweeënzestig jaar, maar ik kan, als ik weduwe ben, best voor achtenveertig doorgaan." „Ik ben blij, dat u een flinkere president bent dan president Hoover. Geef mij a.u.b. een goede betrek king of een schoenwinkel. God beloont den milden gever. God zou 't zeker gaarne zien, dat u me een schoenwinkel gaf. Of heeft u soms een baantje voor me op 't Witte Huis I Ik zal op u stemmen, als u zulks doet." „Stuur mij a.u.b. meteen geld. Liefst tweeduizend dollar. Stuur mij geen cheque, maar ineens baar geld." ,.Ik schrijf dezen brief in gewoon schrift, zoodat uw stenograaf hem niet kan lezen. Het is strikt ver trouwelijk." „Mijn vrouw werkt den heelen avond maar zij krijgt nooit geen geld. Maar dat is toch beter dan niets." „Bij dezen kom ik informeeren, of u niet 'n geschikter! man voor me weet om te trouwen. En dan vraag ik u, of u ons huis wilt inrichten en u ervoor kunt zorgen, dat ik borden en 'n servies en zooal meer krijg. Als ik 'n man krijg met wat geld, dan moet hij 'n eigen automobiel krijgen. Als Rockefeller of Carnegie mij wilden helpen, dan zou ik hen allemaal eens op 'n dineetje uitnoodigen." Er steken natuurlijk ook stijlbloempjes tusschen. Bijvoorbeeld „Beste mijnheer en compagnon ik hoop, dat, gij liet, goed, maakt ik niet, ik ben 57 jaar, oud en ik heb, een, been, ik werk, niet, omdat ik, maar één been heb, ik bedel, voor, geld, omdat ik, een been, heb, ik ben, 57, jaar, oud en ik heb, een, been, ik bedel, sinds ik, een been, heb, om, geld, sinds ik, één been, heb, heb, een, been, wilt, u, omdat, ik, maar, een been, heb, mij helpen, mijn been, terug, te krijgen en, uw, een-been-onderdaan, verplichten." „Beste, eerwaarde mr. Roosevelt, beste mijnheer, het doet mij pleizier u een paar regels van geweldige beteekeniste kunnen schrijven. Als ik niets van u hoor, dan schrijf ik naar Uncle Sam." „Beste President. Ik stel me met u in verbinding om u 'n plan voor te leggen dat de werkloosheid voor eeuwig van de aarde zal verbannen. Alle naties kun nen aan dit plan mee werken. Dit plan bestaat in 't bouwen van een reusachtig gebouw, waaraan alle naties, ieder land in de wereld, kunnen mee werken. Ik zou het u dolgraag uitleggen. Dit huis zal 'n park hebben en 'n vijver met alle soorten visch erin, alle soorten vogels, alle soorten walvisschen, alle soorten schepen en werven, alle soorten steenhouwerijen en van hout. Alle soorten metaal, goud en zilver, koper, tin en lood. Alle soorten slangen en andere ondieren. Alles wat leeft moet in dit gebouw worden ondergebracht. Schrijf a.u.b, meteen terug en laat mij wat hooren. Als ik eens met u kon praten, dan kon ik alles uitleggen. Uw. Met allerlei problemen wordt Roosevelt geplaagd. Bijvoorbeeld „Beste mijnheer de President, Mijn moeder is onlangs overgekomen uit Duitsch- land om mij een kort bezoek te brengen. Den dag na haar aankomst presenteerde zich reeds '11 jongeman, die haar in de Engelsclie taal wou onderrichten. Het is 'n zeer beleefde jongen en zij is reeds met de lessen begonnen. Mijn moeder was erg verwonderd, maar zij vindt het toch wel aardig. Maar nu kwam hier gisteravond een juffrouw van de WPA en die zei, dat mijn moeder op '11 zeker adres moest komen 0111 polkahaar te laten knippen en het te laten watergolven. Ik heb mijn moeder reeds meerdere malen uitgelegd, wat de WPA beteekent, maar ze begrijpt het niet. De kwestie is, dat mijn moeder geen polkahaar wil hebben. Is het tegen de wet, als mijn moeder blijft weigeren Uw trouwe. Of een brief, die zoo helder van bedoeling is als deze „Ik heb ze op den steun mijn toestand uitgelegd en ze zeggen, dat 't komt, omdat ik bij mijn vader op de boerderij woon." Of „Nou, mijnheer Roosevelt, vraag ik u, mij een roe den auto te sturen en een U.S.-chequeboek. Ik ben vol lust om te werken." Of „Beste mijnheer Roosevelt. Ik ben hier geboren en heb hier mijn heele leven gewoond. Ik maak het zeer goed. Maar ik ben jong en ik zou zoo graag eens wat meer van het leven zien. Ik verlang zoo naar palmen en naar den woestijnwind. Ik zou zoo graag eens echt Fransch hooren spreken en mij er persoonlijk van overtuigen, of er in Londen werkelijk mist hangt. Toch was ik ook al tevreden, als ik eens naar Cali- fornië of Washington kon gaan." Natuurlijk volgt dan steeds het verzoek om geld.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 32