lek lier... man! 0* Dobbelmanti HOE MENSCHEN AL NIET AAN DEN KOST KOMEN OOR DE PI JR De natuurzuivere KING pepermunt Wat door de heerlijke smaak en geur een waar genot betekent: KING. Wat volkomen zuiver is: KING. Wat de op wekkende en verkwikkende eigen schappen ontleent aan het edele na tuurproduct: KING. Wat nooit verveelt: KING. Wat een weldaad is voor Uw zenuwen en Uw spijsvertering: KING. Waar U staat of waar U gaat, draagt steeds KING bij U, om te genieten, om U te verkwikken, om fit te blijven. Noem eens een paar beroepen." „Bakker, slager, kruidenier. Zoo kunt u een poosje doorgaan. Hoe lang Hoeveel beroepen zoudt u vinden De Arbeidsdienst der Ver- eenigde Staten is aan zoo'n lijst bezig, en men verwacht, dat die wel 8O.OO0 beroepen zal bevatten Want in onzen tijd heeft men voor iedere kleine werkzaamheid specialisten. Voor Manus van Alles is er weinig plaats meer. Er zijn reeds zeer vreemde beroepen genoteerd waarbij men zich afvraagt „Kan iemand ttóér zijn hrood mee ver dienen V' Zonderling lijkt u ongetwijfeld het werk van den cactusbrander, iemand, die alleen in tijden van droogte werk vindt. Hij verbrandt geen lieele planten, maar schroeit er alleen de scherpe dorens af, met een steekvlam. Dwaas werk Nutteloos Toch niet. In het beroemde Westen, waar ontzaglijke kudden gra zen, is de cactus in tijden van droogte zeer gezocht bij het vee, want de dieren wetendaar zit vocht in. Het vee wordt zoo door dorst gefolterd, dat het alle voorzichtigheid vergeet het gaat op de planten aan 't kauwen, hoe ze ook zijn. Gevolg de dieren krijgen pijnlijke en verwonde bekkentenzij de dorens eerst weggebrand zijn. Ziedaar de oor sprong van een vreemd beroep. Een mensch moet „hart voor zijn vak" hebben. Ja. Maar helaas kan menigeen zijn vak niet kiezen tegen woordig het wordt hem min of meer door toeval toegewezen. Iemand wordt aangenomen op een fabriek en wordt geschoold in 't een of andere kleine onderdeel van de aldaar beoefende industrie. Bijna iedere groote tak van productie brengt een of meer zonder linge beroepen mee. Een „plager" bijvoorbeeld (wij ver talen naar best vermogen de Engelsche woorden) kan in de spreektaal iemand beteekenen, die een ander sart, maar in de glas-industrie is het iemand, die smeltend glas controleert. En wat, denkt u, is een „tuiter" Iemand die tuit of toet, toetert Neen een ar beider in de porselein-industrie de man, die de tuit aanbrengt aan een melkkan of soortgelijk meubelen als hij geen kraan is in zijn vak, moppert de huis vrouw, dat de melk langs den kant van de kan loopt. De hoefsmid is een beroemd personage in literatuur en kunst, maar zijn klin kende en geurende arbeid behoort groo- tendeel8 tot het verleden. Zijn zoon heeft wellicht een lettertje veranderd in den naam van zijn beroep hij is ..hoeksmid" geworden. Hij maakt din gen, die hoeken bevatten vensterlij sten bijvoorbeeld. Hij is inderdaad specialist in een bepaalde richting de gebogen lijn is ouderwetsch, de rechte lijn en de hoek zijn modern Wij vinden verder in de lijst een „vuiler" dat is een man, die het graan gereedmaakt om tot meel vermalen te worden hij laat het over zeven loopen, die het ontdoen van ingeslopen onge rechtigheden. Een „borstperser" vindt men in 'n wasscherijhij of zij bedient de strijkmachine, waarmee de borsten van overhemden behandeld worden. Ook een „schudder" vindt men in een wasscherij hij hangt vochtige kleedingstukken uit. Een luchtig en poëtisch beroep is dat van den vogeldokter die zijn er in de Vereenigde Staten een kleine dertig. Zoo iemand is specialist in vogelziekten, heelt gebroken pootjes en vleugels en De cactusbrander stoffeert zelfs de nesten van zieke en zwakke vogelweduwen. En wat zou een „stukkendokter" zijn Iemand, die doktert, aan tooneel- stukken. Sommige groote tooneelgezel- schappen hebben zoo'n geneeskundige in dienst, om de zwakten in het werk der tooneelschrijvers te verhelpen, hun stukken zoover op te knappen, dat ze geschikt worden voor het tooneel. Een deskundige op het gebied van vingerafdrukken heet bij do recherche: dactvloscopist -Grieksch, maar 't beteekent heel eenvoudig vingerkijker. Voor een „ruwbast" is er in de maat schappij weinig plaats, zou men zeggen, maar in de olie-industrie zou men zon der hem geen raad weten. Hij graaft klei en zand weg en komt helpen aan den boortoren, als 't noodig is. Een „boeman" komt in glasfabrieken voor, een „stillehand" in de rubber industrie. De „matraslooper" verdient zijn kost met het wegwandelen van bultigheden uit matrassen. Oom Sam heeft ruim honderd van die wandelaars onder zijn kinderen. Het grootste aantal zonderlinge be roepen echter komt voor bij de vleesch- industrie, in de groote slachterijen en pakkerijen. Een aanschrijving van het Departement van Arbeid noemt tien tallen vreemde titels van vaklieden. Daar is bijvoorbeeld de „klopper", iemand, die tot taak heeft, langs plan ken boven het slachtperk te loopen en van dat verheven standpunt met. een vierponds-hamer de schedels der slacht dieren te treffen. Na dien klop moet hij aan het touw der hijschinrichting trek ken, om aldus het slachtoffer ter aarde te leggen. Een „oprijter" werkt in de varkens slachterij. De „snoettrekker", „tanden- slager", „mergblazer" en „kaaktrek- ker" werken aan de machines, waarmee de koppen der dieren worden ontleed. In andere afdeelingen worden verschillende werkjes verricht door ongeschoolde arbeiders met. titels als „duvelstoe jager", „vleeschgooier", „vleeschwee- ker", „stopper". Een hooge Piet onder de arbeiders der hulpdiensten in de slacht-industrie is de „stroobaas" zijn taak staat op een hooger peil. Maar er bestaan nog tal van andere beroepen in de export-slagerij. Er is een varkenspootjespoetser hij inoet de schoongemaakte varkenspootjes inspec- teeren en aan het reinigingswerk de laatste hand leggen. Hij zorgt ook voor den opmaak hij pakt de kluifjes in vaten of kuipen, in de zure pekel. Het voorbereidende werk wordt verricht door den „pootenwasscher" die reinigt en onthaart en bekrabt en ont leedt varkenspooten. Hij wordt in de wandeling ook wel „teenentrekker" ge noemd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 8