'2. d- U 11191 liezoak it rt va Mecci (1 koi mi tiji ■logei uiet. is zf oe ei staan op denzelfden en- eigen kinderen van hem toen Meccano nog louter ieid was. riet maken van zulk een 1 geen spelletje. istig tientallen ontwerpers ijn, »jn nieuwe modellen, nieuwe e defflcen en uit te werken, die Een enkel oogenblik kost het de verfspuitmachines om frames en Al wat in de verlangde kleur te vernissen. meestal nauw verband houden met wat er in de wereld der techniek aan nieuwe machinerieën wordt verzonnen en toegepast- En hoe nauwkeurig moeten niet alle berekeningen zijn gemaakt, alle détails zijn geteekend, om, juist bij zulke kleine onderdeden, zuiver sluiten en een soepele werking te verzekeren. Neen, wil mechanisch speelgoed aan zijn doel beant woorden, dan zullen uurwerken en motoren, tand raderen, wielen, assen, aandrijvingen minstens zoo minutieus moeten zijn. afgewerkt als in de machines waar de groote menschen mee werken. Zie dan ook maar eens, hoe zuiver de pers- en giet vormen worden uitgeboord, waarmee straks de frames en onderdeden worden gesneden en geperst of ge goten. De staalovens verhitten het staal voor de pers- vormen even goed bij 780, bij 1000 graden Celsius. De staalpersen stampen de frames even goed onder een druk van 20, 30 ton. Wilt u getallen Om de wereld van Frank Horn by's speelgoed te. voorzien, werken hier 1300 man. Hier, deze machine duizend voet stalen ketting levert, ze dagelijks. En daar spoorwegrails kunnen er bij 36.000 per dag worden gemaakt. Hier een machine, die bij 25.000 stuks per dag rubberbanden om autowieltjes legt. het spoorwegbedrijf maar aan moeilijkheden, mogelijkheden en oplossingen biedteindt de jeugd terug in dit volmaakte technische speelgoed. Neen, het maken van dit vernuftig speelgoed is geen spelletje. Zie, als in de zwaarste industrie, overal loopen door de fabrieksgebouwen de transportkettingen, de loopende banden, die de onderdeelen van afdeeling naar afdeeling brengen, van hand tot hand, tot ze, langzamerhand samengevoegd, straks als complete machines of volledige uitrustingen het magazijn bereiken. Dut is het wereldbedrijf, dat ontsproot aan het vol hardend brein van den kleinen droomer Frank Hornby, die uitvinder wil de worden. En die onze jongens, zoo goed als zijn eigene, tot uitvindertjes maakte, uitvindertje spelen leerde. Want kijk van 't, oogen- blik af, dat. een handige knaap alle modellen heeft nagebouwd, die zijn Mec cano-boekje hem uitlegt, en de werking geleerd heeft, van alle constructies en combinaties, van 't moment af, dat hij geleerd heeft, hoe en waarom de dingen werken, zóó en niet anders, begint, hij langzamerhand Vernuftige machines zijn 't, diemet een enkele handbe weging te bedienen, de me taalplaatjes stampen en bui gen inden geweusehten vorm, bijvoorbeeld van een trein- of auto-chassis. door gietmaehines de treinwielen EVERY MODtl NEW WK* TOT iMMk MOTOTBn £3 door kleine variaties mo dellen en mechanismen te bouwen, die hij zelf heeft afgeleid en uitgedacht Mis schien vergaat het hem daar niet, veel beter mee, dan Frank Hornby met zijn onderzeeboot. Maar in ieder geval heeft het. hem vertrouwd gemaakt met de krachten en de wetten, met het hoe en het, waarom van het wonder der tech niek, die de moderne wereld beheerscht. F. d'ALBEMARLE. Maar de glorie van het be drijf blijft nog altijd de uit vinding van den volharden den Frank Hornbg: alle machinerieën te kunnen na maken met een handvol standaard-onderdeden

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 21