LOOKOUT FOR NATIVES Johannesburg DE GOUDEN STAD mFFIC DEPTza* Wagen nummer 66788 alstublieft sneller rijden! Voet gangers, let op!" Zulk een toespraak kan men hooren uit den met lu idsprekers uitgemeten politiewagen der Johannes- burger verkeerscontrole, die de taak heeft autorijders en pu bliek een goede ver- keersdiscipline bij te brengen. Zijn grooten teen te stooten tegen een goudrif van 'n waarde van tien billioen dollar is iets wat niet iedereen overkomt. En toch heeft de grootstad Johannesburg, de grootste stad van Afrika beneden Cairo, haar opkomst en bloei aan dit simpele feit te danken. Het was de Engelschman George Walker, wien dit overkwam, toen hij, in 1886, tijdens een excursie met den voet bij toeval een goud-houdend brok steen losstiet-, dat uitstak boven wat de voornaamste goudader bleek te zijn van de Witwatersrand-goudvelden. Daar strekte zich, in den vorm van een enorme kom, over zeventig mijl een rotsmassa uit, waarin 't edele metaal in rijken overvloed voorkwam, en welke daar als het ware sinds eeuwen Johannesburg, de gouden stad ran Zuid-Afrika. Een overzicht ran de stad ranaf de twintigste verdieping ran een wolkenkrabber aan den zuidkant van het hande.lskwartier. Op den achter grond ziet men de fel gele afralhoopen der goudmijnen. Let op de inboorlingen! Een waarschuwing voor automobilisten om niet al te snel te rijden in de omgeving der mijnen, daar de mijnarbeiders na hun arbeid het eerste uur gemeenlijk slecht hooren en de rerkeerssignalen niet bemerken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 5