Vol verwachting klopt ons hart.... allerlei rondjes van, die met jam op elkaar worden geplakt (zie af beelding) en tot figuren worden gevormd. Men kan deze marsepein figuren garneeren met amandelen, vloeibaar gemaakte e.hocolade, Fransche vruchtjes, rozijnen, enz. GEGLACEERDE VRUCHTEN Is de chocoladem as sa voor de truffels koud en hard dan worden er kleine hal letjes van gevormd. Wentel de geweekte vruch ten door een dik suiker- stroopje, laat dit even dro gen en leg in iedere vrucht een gepelde amandel of halve walnoot. Het amandelpers voor banketletter wordt liefst eenige dagen tevoren bereid. Al krijgen we dan in letterlijken zin wel niet den koek, waarover het bekende liedje zingt, toch kunnen we ons geen echte Sint Nicolaas denken zonder de heer lijke lekkernijen van banket, mar sepein en wat dies meer zij. Voor de huisvrouw is de tijd, die aan het eigenlijke feest voorafgaat, wel een der drukste van het jaar, maar al de moeite, die het zelf fa- briceeren der diverse heerlijkheden met zich brengt, zal niet opwegen tegen het plezier dat zij den menschen rondom zich heen er mee verschaft en daarom slaat zij dan ook vol ijver de handen aan het werk. Een der meest gewilde lekkernijen is banketletter, waarom wij hiervan dan ook het eerst het recept willen geven. BANKETLETTER 125 gram bloem, 125 gram boter, wat zout, 3/4 dl. water (hangt af van de soort meel, die gebruikt wordt). Voor het vulsel 125 gram amandelen, 125 gram suiker, wat geraspte citroenschil, 1 ei. We beginnen met het vulsel te maken en broeien daartoe de amandelen in heet water, waarna we ze pellen, tusschen een doek even drogen en dan door een amandelmolen malen. Vervolgens vermengen we de gemalen amandelen met de suiker, de geraspte citroenschil en het ei en malen alles nog eens opnieuw door den molen. Dit amandelpers bewaren we eenige dagen op een koele plaats in een pan met deksel. (Het is beter het amandelpers eenige dagen tevoren te bereiden.) Voor het deeg wordt de bloem met het zout gezeefd. Dan hakken we de boter, die koud en hard moet zijn, in grove stukken door de bloem, voegen er druppelsgewijze een weinig water bij, doch niet, meer dan noodig is, om het deeg aan elkaar te doen kleven. Nu drukken we het deeg vlug even, voor zoover het nog niet aan elkaar blijft hangen, tegen elkaar en bestrooien een keukentafel of aanrecht met wat bloem. Hierop wordt de bal met een met meel bestrooide deegrol steeds naar één kant (van u af rollen) uitgerold en telkens omgekeerd en aan den anderen kant losjes uitgerold. Dan vouwen we den deeglap op zooals we dit bij een handdoek doen en laten hem op een koele plaats minstens uur rusten. Nu herhalen we het uitrollen Deze aardige figuren kan men met behulp van een g marsepein maken. heel gemakkelijk van Lübecker Hiervoor gebruiken we gedroogde pruimen en abrikozen, die een dag tevoren in water worden gezet om te weeken. Den volgenden dag koken we van dit water met, flink wat suiker een dik suikerstroopje en wentelen hier de vruchten (de pruimen worden ontpit en gehal veerd) doorheen. Het glazuurlaagje laten we even drogen en vervolgens vullen we iedere vrucht, met een ge pelde amandel of een halve wal noot. Men kan de vruchten in een aardig doosje doen en als geschenkje met St. Nicolaas geven. RUMTRUFFELS nog twee keer, telkens met, l/2 uur rusten ertusschen. De deeglap moet tenslotte zeer elastisch zijn en het liefst een nacht rusten op een koele plaats, voordat het eigenlijke bakken begint. Hebben we geen tijd om het deeg zoo lang te laten rusten, dan kunnen we het ook voor den laatsten keer minstens na 1 uur rusten uitrollen. We vormen er met de deegrol een langwerpigen lap van, die plm. 12 cm. breed en l/t cm. dik moet zijn. Op het midden van dezen lap leggen we 't amandel- pers, dat tot een rolletje is ge vormd. Dan slaan we het deeg er losjes omheen, plakken de randen met wat, water vast en vormen van deze rol een letter, die met wat ei (waardoor 1 eetlepel water) wordt bestreken en daarna in een heeten oven op een met boter be streken bakblik goudbruin wordt gebakken in plm. 20 minuten. LÜBECKER MARSEPEIN y2 pond amandelen, y2 pond poe dersuiker, 1 eiwit, 2 eetlepels rozen water, 10 bittere amandelen. Broei, pel en maal de amandelen (zie boven) en vermeng ze met de poedersuiker, het eiwit, het rozen water. Maal deze massa nog eenige keeren door het molentje. Doe het deeg vervolgens in een pannetje en voeg er 2 4 3 eetlepels water bij. Roer de massa met een houten eetlepel zoo lang op een zeer zacht vuurtje tot het deeg een bal vormt en aan elkaar kleeft. Neem dan het pannetje van het vuur, rol het deeg uit en steek er met glazen van verschillendegrootten 125 gram boter, 2 eierdooiers, 250 gram bittere chocolade (reep jes), 3 eetlepels cacao, plm. 50 gram poedersuiker, wat chocoladehagelslag,'nscheutjerum. De boter wordt tot room geroerd. Dan voegen we er de eierdooiers, de chocolade, die in een pannetje op den damp van kokend water gesmolten is, de Cacao, de rum en de poedersuiker bij en roeren alles zoo lang door elkaar, tot, de massa koud en stijf is geworden. Vervolgens steken we er met. twee lepeltjes kleine balletjes van, die we door choc.oladehagelslag wente len. Ook kunnen we de truffels door fijn gemalen amandelen of door wat droog cacaopoeder wentelen. Op het deegdat voor de banketletter dienst doeilegt men in het midden een rolletje amandelpers en slaat hier het deeg omheen. De randen plakt men mei water op elkaar.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 44