PJIWtS FRITES v De marktkoopman doet ijoede zaken wil hij niet weten zijn leven eens te overzien, los van de gewone bezigheden van den gewonen dag. En December, dat begint dus al met Sinterklaas, het goede, oude feest, dat eenige jaren geleden alom terrein verloor, maar dat den laatsten tijd weer met winst her overd heeft. Of dit een dieper gaande beteekenis heeft Mogelijk. Het is opvallend, dat Sinterklaas met den slechten tijd meer macht krijgt, ook over ouderen. En het is waar, in een tijd die voor velen zwaar en moeilijk is, doet het weldadig aan, te droomen van 'n goeden ouden sprookjesman, die ons komt verrassen met blijde gaven. Nu ja, hij bestaat niet, althans niet volgens de nuch- teren. Maar ik zeg u, dat hij wel degelijk bestaat. Ja, wel weet ik, dat 't onze melkboer is die vanavond, vermomd in de kostelijke kleedij, een mand de kamer zal binnen- zeulen (een zwarte Piet was ditmaal niet te vinden), maar op het moment, dat hij komt, vergeet ik de werkelijk heid voor het sprookje, en leef ik mee met de kinderen, en ben vol van eenzelfde ademlooze spanning om wat er zal gaan gebeuren. Het is in het leven zoo, dat er heel veel niet bestaat, waarin wij graag gelooven, en aan den anderen kant be staat er heel wat, waarin wij niet gelooven. Orakeltaal Neen toch. Men kan het leven zien zoo men wil, men kan een kribbebijter zijn en overal het leelijke in op zoeken, maar men kan ook een blijmoedig mensch zijn, die het mooie ziet in alle dingen. Men kan over het leelijke heenzien en mei: kan droomen van iets moois, zelfs al bestaat het in den strikten zin des woords niet. Dus, gij ouderen, zet uw schoen maar klaar. Wellicht vindt ge er morgen wat peperbollen in, en al is dit wel een groot verschil met het gewenschte droompaleis. toch kunt ge er misschien een oogenblik blij mee zijn. En is dat al niet veel En de kinderen Een kind is gevoeliger voor een sprookje en houdt het als een kostbaar bezit, en hoedt het, en wil het niet verliezen. Meer dan de ouderen kunnen zij zich inleven in het sprookje, en op het mo ment, dat het gebeuren werkelijkheid wordt, wordt, ook het sprookje tot werkelijkheid. Zie die vele gespan nen gezichten, hoor die kloppende hartjes Sinterklaas bestaat, dit is onloochenbaar, zelfs al huurde hij zijn eostuum en komt zijn schip van niet verder dan het havenhoofd Hij bestaat, en het zou goed voor ons zijn, indien we weer in hem wilden gelooven. Als in een symbool van het leven, dat rijk is, en voor ieder wat in den zak heeft, voor u en voor mij. Sinterklaas, de goede geest die achter ons staat, en die ons altijd kan verblijden met iets dat ons lief is. ])e 8peelgoedkramen op de markt trekken nooit vandaag. Links: En ook dooi de winkelruiten wor den begeerigeblikk&n geworpen. :oo veel belangstelling als agw En als al de in l g koopen zijn gedaan, dan eischtvoor de terugreis, toch de na tuur baar reehtenop. Wie op deze wijze in 't leven gelooft, hoopt en verwacht, die kan veel verdragen. Zetten wij dus onzen schoen bij den schoor steen, en als de kinderen in vrome aandacht hun liedjes aanvangen, laten we ons dan aan sluiten bij het Sinterklaas kapoentje. Geen huifkar blijft er op stal en vanavond zullen er onder de hooge kappen heel wat geheimzinnige pakjes de schuren binnengesmokkeld worden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 17