0 1 HOE WERD U HONDERD JAAR? SceMWf" cIjoto£aAx< Mud** OW i,ct^-^viiCA Wat zullen wij met de Kerstdagen dragen Patronenkantoor Panora VERKADE-ZAANDAM Hoe vindt U de hiernaast afgebeelde japon Soort gelijke modellen vindt U bij tientallen in de nieuwe Winterweelde 1937/38. het Hollandsch mode- boek met niet minder dan 319 voorbeelden van wintermantels.japonnen. avondkleeding, kinder- kleeding.rokken, blouses, enz. U zult verrast zijn over de prachtige uit voering zoowel van het groote aantal gekleurde als ongekleurde model len. waarvan wij binnen 24 uur onze bekende en gemakkelijke Kant-en- klaar-patronen leveren a 20. 35 en 50 cent. PROEFPATROON B Verkrijgb. in de maten 40-42-44'4ó 48. Alléén voor dit proefpatroon is de prijs 1.5 ct. plus 5 cent porto. EN NU DE PREMIE! Alleen voor dit seizoen bieden wij alle dames, die dit modeboek koopen. 1 knippatroon aan tegen sterk verlaagden prijs. Daarvoor vindt U in het modeboek een bon, welke recht geeft op 1 knippatroon naar keuze uit de 319 modellen van de nieuwe Winterweelde 1937 '38. Dit MODEBOEK, inclusief kinder- modeboek, handleiding, bon proef patroon, kost slechts Bestellingen kunnen als volgt geschieden door bemiddeling van Uw agent of bezorgerafgehaald aan het bureau van dit blad door giro storting op No. 293631 door toezending van het bedrag per post wissel of in postzegels aan Nassauplein 1 Haarlem Postgiro 293631 Hongarije is een best. land om oud te worden. De man. die in de nieuwe geschiedenis den hoogsten leeftijd bereikte, was Johan Rovin, geboren 1552. Hij werd volgens de archieven van ('songrad. Hongarije, 172 jaar ond. En nóg overschrijden vele Hongaren de eeuwgrens. De weten schap kreeg er erg in.en begon van het verschijnsel al studie te maken. Nog is het onderzoek gaande, of alle Hongaren van boven de negentig inder daad zoo oud zijn, als zij beweren maar wie de oudste vier Hongaren zijn, is al uitgemaakt. Het zijn alle vier vrouwen, t ussclien de 99 en de 114. De oudste tot nu toe ontdekte heer is pas 98 maar hij is nog zoo gezond als een vischje en voelt zich piepjong. De 114-jarige. mevrouw Tandari. woont met haar zoon .Tosepli. die over de 70 is, in het dorp Alsotanya bij Szeged. Zij kan al zeven jaar niet meer spreken en is thans ook doof en blind. Haar zoon, die het woord voor haai' voert, verklaart, dat zijn moeder nooit alcohol of tabak heeft genoten. Zij heeft in haar werkzame leven slechts eenvou- digen boerenkost gebruikt. Zij stond op als liet licht werd en ging kort na den schemer naar bed. Zij is nooit buiten haar dorp geweest. Op één na de oudste, mevrouw S. ('ohn, is nog heel flink met haar 111 jaren. Zij woont met haar dochter (66 jaar) in het dorp Maklar, en toen de geleerden haar ontdekten, vonden zij nog meer interessants dan haar leeftijd. Op de deur van haar woning heeft zij een bordje, waar opstaat: „Cohn Samune nines itthon". hetgeen beteekent „Me vrouw Samuel Cohn is niet thuis." Mevrouw Colin is hang voor den dood. en denkt, dat die voorhij zal gaan, als hij de deur nadert en het bordje leest. Een dergelijke veiligheidsmaatregel was, dat de dame zich niet wilde laten kieken. Misschien kwam haar portret in een krant of tijdschrift, zei ze, en dan zou de «ood het zien. Nóg een vreemd geloof huldigt zij. Er staat altijd een boeket bloemen in haar kanier die nemen de kwade dam pen en vochten op, zegt ze. ,,'t Beste bewijs is, dat ik haast nooit ziek hen ge weest." Zij is nóg gezond, en haar hart is sterk, haar eetlust fikseli, het gebruik van haar zinnen onbelemmerd. Haar levensregels luiden drie maaltijden per dag, matig eten en drinken, 7 uur sla pen 's nachts, en de armen helpen. Zij heeft acht kinderen gehad er leven nog twee dochters. Haar vader en moe der werden heiden over de 80 en' zii had een oom, die 99 is geworden. Nummer drie op de eerelijst lie me vrouw J. Ranschburg te Szeged, oud 102 jaar. Zij is evenveel kwieker dan mevrouw Cohn. als zij jonger is. - „Hoe wérd u honderd jaar Veel slapen, eten naar uw smaak, maar matig, niet rooken of drinken, en zorgen voor voldoende ontspanning, luidt haar voorschrift. Zij maakt iede- ren dag een wandeling en zit bij mooi weer vier uur aaneen naar spelende kin deren te kijken. Dan komt ze moe. hongerig, maar vroolijk thuis, en zingt. en eet stevig. „De jongelui van tegenwoordig zul len zoo oud niet worden," zegt zij „want die slijten zichzelf al vroeg op. De vroegere tijd was beter we leefden kalm en genoeglijk, we waren mensch- lievend en geloovig. Dat is het geheim van den ouderdom, geloof ik." Zij heeft met veel vertrouwen in dok ters, maar liet zieli twaalf jaar geleden, toen zij longontsteking had, toch be handelen. Buiten dien keer was zij nooit ziek. Van haar tien kinderen leven er nog vier. De jongste in liet onderlingenkwarte) is mevrouw 0. Zabratzkv te Boedapest, oud 99 jaar. Ook zij is nog levendig en zij eet veel zwaar voedsel, dab menige jongere maag te machtig zou zijn. Alco hol of tabak heeft zij nooit gebruikt. Eenmaal bof en eenmaal longontsteking is alle ziekte, die zij gekend heeft. Zij leest veel. heeft een hekel aan de tele foon en kent de radio niet. Dingen van 70 a 80 jaar geleden weet zij nog goed. wat een paar «lagen geleden gebeurd is is zij vergeten. De oudste mannelijke Hongaar, voor zoover bekend, is de 98-jarige Simon Sonnenfeld te Boedapest. Hij gebruikt wél tabak en alcohol, iederen dag een paar glaasjes en vijf of zes sigaren. Hij eet driemaal daags, én flink I „Waar hebt u uw boegen leeftijd aan te danken, meent u f" „Aan mijn tevredenheid altijd ho pen, dat er een betere tijd komt." Maar dat onze tijd beter is dan «Ie vroegere, kan hij niet vinden. Er is tegenwoordig veel te weinig liefde en hartelijkheid in de wereld, verklaart hij. Oom Sonnenfeld is menigmaal ziek geweest en onderging nog op 84-jarigen leeftijd een operatic. Hij is éénmaal ge trouwd geweest, zijn beide kinderen zijn dood. Hij ziet en hoort vrij goeden zijn geheugen is uitstekend. Telefoon en radio, auto en vliegtuig zijn hem niet vreemd, maar hij vindt, dat de wereld zónder die uitvindingen béter af was. De Hongaarselie geleerden, die onder hun landgenooten aan 't zoeken zijn naar liet geheim van een lang leven, gaan natuurlijk niet af op de verklarin gen van dezen of genen honderdjarige zelf, maar willen trachten, uit alle ver klaringen en andere gegevens te zamen een wetenschappelijke conclusie te trek ken. Hoe zal die conclusie luiden Ligt het geheim in een stel levensregels f Of in een geestesrichting iets als mevrouw Cohn beoefende, die misschien den dood jaren verschoven heeft door haar stellige overtuiging, dat zij den dood verschalkt had Schuilt het in eenig voedingsmiddel, als in yoghurt, het hoofdvoedsel der Bulgaarsche hoe ren Metsjinikoff was van meening, dat dit sterk gegiste melk-product de inge wanden zuiverde van ziektekiemen en daardoor het leven verlengde. Maar er zijn nog slechts weinig geleerden, die de verklaring van hoogen ouderdom zoo eenvoudig vinden. De oudste menseh van onze dagen. Zora Agha. stierf twee jaar geleden te Stamboul, Turkije hij was 160 jaar oud. zei hij, maar kon «lat niet bewijzen. Zora Agha's dood werd verhaast door het feit. dat velen hem niet voor zoo oud wilden aanzien, als hij beweerde te zijn. Volgens geleerden, die hem onder zochten, was hij zeker een flink eind over de honderd jaar groot was dus hun verbazing, toen hij een man van 90 kilo optilde, of het e,en kind was. Hij gebruikte nooit alcohol en tot den tijd, dat hij 100 jaar beweerde te zijn, at hij zooveel' vleesch als hij maar kreeg. Toen werd hij vegetariër en werd dol op zoetigheid. Volgens doktoren, die hem onderzochten, was de werking van zijn hersenslijmvlies abnormaal en van dien aard. dat hij zijn leven lang on aantastbaar was voor infecties.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 18