De woonkamer in den in dit rertrek werd dm gobelin* en oude schilderijen. David's moeder, aan dezen nagelaten, liet was een gouden, kruisvormig sehrijn, waarin een uit ivoor gesneden Christusfiguur rustte op een deel van het Heilig Kruis, welke reliek de koninklijke stichter aan de abdij moet hebben geschonken. In 1291 kwam de reliek in handen van Eduard I, die haar in 1328 teruggaf. Koning David II nam haar inee naar liet slagveld, waar zij in 1246 hij Neville's Cross verloren ging. Men vond de reliek echter weer terug en deze kreeg toen een plaats in de kathedraal van Durham, waaruit zij tijdens de Hervorming verdween. In 14-454 werd de abdij gerestaureerd, om gedurende de jaren 1544- 69 door de Engelsclien te worden verwoest, lu 1672 werd de abdij herbouwd als koninklijke kapel en in 1768, dus nauwe lijks een eeuw later, bleef van deze kapel niet veel meer over dan de buitenmuren, die men nu nog kan aanschouwen. Gedurende eenigen tijd was Holy rood de residentie der Schot - sche koningen. Het paleis zelf werd door James IV omstreeks 1500 gebouwd. In 1544 en 1547 werd 't door de Engel schei i geplunderd en gedeeltelijk verbrand. Maria Stuart., de tragi sche koningin op den Schotseheu troon, verbleef er van 1561 tot 1567. Het was op dit kasteel, waar men den bezoeker nog haar slaapvertrekken wijst, dat haar befaamd onderhoud plaats vond met John Knox en haar huwelijk met Bothvvell. Sinds James VI van Schotland het kasteel verliet om als koning James I den Engelsclien troon te bestijgen, werd Holy rood nog slechts zelden door eenigen souverein bezocht. De voornaamste bezienswaardigheden zijn de vertrekken van koningin Maria, de kamers van Darnley en de audiëntiezaal. Een donkere plek op den gangvloer buiten de piïvé-apparte- menten wijst, naar de overlevering wil, de plaats aan, waar Rizzio, de gunsteling van koningin Maria, door zesenvijftig dolksteken getroffen, het leven liet. De monumentale hoofdingang ran lloli/rood. later op de plek, waar nu 't kasteel (rood is de oud-Schotsche benaming legende uit de vijftiende eeuw toe- redding van den dood van door de verschijning van een „rood" evenwel kan men hem door vrouwe Margaretha, koning Een der statievertrekken in het Holyroodyaleü

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 21