HU LEEK EEN DWAAS.... KEN ROMAN VAN AGNES LOUISE PROVOST ZESDE HOOFDSTUK 22 Leila keek liem nadenkend aan. Zij geloofde nooit iets, wat Oliver zei. „Misschien weet je 't niet, Oliver," zei ze vriendelijk, ..maar oom Nick heeft dien Bradshaw een pakje papieren gegeven voor zijn dood. Ik heb hem met leege handen zien komen en met een plat diehtgelakt pakje heen zien gaan." Claire zat te schuifelen op haar stoel en zij werd hleek. „Wat een streek van oom Nick riep zij uit. „Zulkestrikt vertrouwelijke papieren aan een vreemde te geven Zou hij dat echt gedaan hebben, Oliver T\\ EEDE J „Ik betwijfel 't," zei Oliver VERVOLG peinzend, maar hij keek botrok- ken. „Hij was veel te bang voor den naam der familie. Waar- sehijnlijk heeft Spencer ze. Maar je kunt nooit weten.... In ieder geval was 't pakje verzegeld." „O ja," zei Leila. „Eigenlijk hebben wij er recht op „Jawel," zei Oliver koel. „Alleen hébben we ze niet, en inbraak is geen werk voor mij." Leila trok haar volle lip op, maar nam verder geen deel aan het gesprek. Zij luisterde naar het gepraat en keek met welgevallen naar haar beeld in een langen spiegel. Zoo jong, zoo knap, zoo elegant gekleed vond zij zichzelf wèl een juweel, om in dit goud te worden gevat. En met die stille, stevige vastberadenheid, die haar minst bekende, maar haar meest sprekende eigenschap was, nam zij zich voor, dat goud naar zich toe te halen. Hoewel de noodige stoffen voor een geweldige ont ploffing lagen opgehoopt, verliep het diner met ver rassende kalmte, of althans schijnbare kalmte. De erfgenaam van Nicolaas Variek toonde geen opge togenheid over zijn plotselinge fortuin, noch gaf hij eenig blijk te beseffen, dat hij op een kruitmagazijn van haat en teleurgestelde hoop zat. En de onterfde bloedverwanten waren aan zijn tafel beleefd, hoezeer zij onder elkaar ook te keer gingen. Er was iets droefgeestig onderworpens in Claire's manier van doen Nicky lette in 't eerst alleen op zijn eten, maar ontdooide geleidelijk de algemeene lijn scheen te zijn met tact een pijnlijke situatie voorbij te zien. Leila was koel en sierlijk, en volkomen zeker van zichzelf. Zij schonk meest haar aandacht aan Dick, praatte traag en luisterde attent. Nu en dan sloeg zij haar zeer werkzame wimpers langzaam naar Dick op en dan weer neer, met een tikje zwaarmoedig heid. Nicky zag het en keek spottend, maar Oliver hield haar voortdurend in het oog telkens weer kwam zijn koele blik naar haar terug. Snel waren er veelbeteekenende blikken gewisseld tusselien Leila en haar moeder, toen Jessamv Landon binnenkwam, in een dunne zwarte avondjapon niet duur, zag Leila, maar volkomen volgens den goeden smaak, 't Was ergerlijk, maar zij waren vrij beleefd tegeri haar geweest. Claire had zelfs iets ge vraagd over haar werk waar kon een secretaresse anders over praten en een vriendelijk antwoord gekregen, waarna juffrouw Landon zweeg. Dick had gewild, dat zij naast hem zou zitten, maar hij was tusschen Claire en Leila terecht gekomen. Jessamy zat lager aan de tafel, tusschen Spencer en Nicky Variek, en sprak met die zeer verschillende personen beurtelings. Juffrouw Landon had onge twijfeld conversatie-talent. Zij wisselde zelfs een paar woorden van scherts met Oliver, en Nicky gierde daar om. De jonge man aan het hoofd van de tafel gaf haar nu en dan een dankbaren blik, of hij richtte een vriendelijke opmerking tot haar, maar veel aan dacht hield hij niet over. Hij was een gastheer, die voor 't eerst gasten aan tafel had, en waarschijnlijk konden vier van die gasten zijn bestaan nauwelijks dragen. Het was niet makkelijk. Waar kon hij over spreken met die menschen De naam van den overledene mocht niet genoemd worden. Van hun vrienden en vermaken wist hij niets, hun toespelingen begreep hij niet. Toch moest hij met die wereld bekend zien te worden, zonder het beste van zijn eigene te verliezen. Wildernissen en bergpaden en kampvuren leken eindeloos ver weg, toen hij die tafel overzag, met den KORTE INHOUD VAN 'T VOORAFGAANDE: De millioniiair Nwolaas Variek roeit z'n einde nade ren. Verscheidene hebzuchtige familieleden zijn op Variek's buiten Lynnewood samengekomen, om z'n dood af te wachten. Dick Bradshaw, een jongeman, wordt door Variek uit het buitenland aan z'n doodsbed ontboden. De oxide heer vertelt hem, dat hij vroeger op z'n moeder verliefd geweest was. doch dat door zekere lasterpraatjes van een huwelijk nooit iets gekomen is. Kort na dit onderhoud sterft Variek. Dick Bradshaw is universeel erfgenaam. Hij krijgt onmiddellijk een millioen dollars en wordt eigenaar van alle bezittingen op voorwaarde, dat hij een jaar na den ovex-lijdensdag van Variek geheel vrij van schulden is. De hebzuchtige familieleden erven totaal niets. Alleen wanneer Dick aan de genoemde voorwaarde niet kan voldoen, worden Varick's bezittingen aan hen toegewezen. Jessamy Landon, Varick's secretaresse, blijft, volgens het testa ment, voorloopig in dienst voor het samenstellen van een catalogus. Dick is bij de eerste ontmoeting reeds op het charmante meisje verliefd geworden. glans van kaarslicht op kristal en vrouwengezichten, het blinkende wit en het voorname zilver. Hij ving een blik van Jessamy Landon op en glimlachte. Zij was de eenige, die iets zou kunnen begrijpen van zijn zonderlinge gedachten. Maar die gedachten bleven een onzichtbare achter grond. Hij praatte goed, beter dan hij zelf wist, en luisterde met de beleefde attentie, die zijn groot moeder hem had geleerd. De atmosfeer klaarde op de wielen liepen gladder, voelde hij. Hij schoof zijn stoel weg met het gevoel, dat de eerste hindernis genomen was. Twee uur later, toen de laatste Variek verdwenen was, had hij dat gevoel nog, maar hij was kinderachtig teleurgesteld dat liet Spencer was, en niet Jessamy, die achterbleef om met hem te praten. Eindelijk was alles voorhij. Met een gevoel van onuitsprekelijke verlichting sloot Dick zich in zijn kamer op. Wat een dag Moeilijk, vol spanningen en vijandigheden en dynamiet. Voor diplomaat spelen was vermoeiend, als je gewend was in 't harde ge steente van mijnen te werken. Hij draaide het licht uit, en binnen tien minuten deed gezonde slaap hem alles vergeten. Hoe lang hij geslapen had wist hij niet, maar hij werd plotseling wakker, met het idee, dat er iemand in de kamer was. Misschien had hij een zwak geluid gehoord waakzaamheid onder het slapen had hij wel geleerd, met dat vele kampeeren op eenzame plaatsen. Hij bleef doodstil liggen. Misschien was het de wind. misschien ook niet. 't Kwam van den kant van de deur. Daar stond de toilettafel. Hij tastte naar den knop van het lampje naast zijn bed, maar de kamer was hem nog niet vertrouwd hij stiet tegen een glas, en dat tinkelde tegen iets anders. EzelHij verwenschte zijn onhandigheid en luisterde ingespannen. Dat was een snelle, zachte voetstap er -wapperde een gordijn. Dick vond den schakelaar en de kamer was vol licht. Hij zag niemand, geen flitsend eind van beweging. Hij was alleen. En er was niemand op het balkonnetje achter de ramen met de zacht bollende gordijnen. Er was niemand in de gang, waar een nachtlichtje brandde. De andere deuren waren dicht. Sluipend keek hij in de gang en op de trap, toen ging hij terug. „Zenuwen zeker," dacht hij wrevelig, maar hij wist, dat hij enkel van zenuwen niet op schoot uit de diepten van gezonden slaap. Er moest een geluid geweest zijn, zwak maar dicht bij liem, en iets anders dan de gewone nachtgeluidjes. Hij keek op zijn horloge, voor hij het licht weer uit draaide. t Was over drieën de morgen naderde. lA'ck was den volgenden morgen bijtijds op, 0111 met Spencer te ontbijten, die met een vroegen trein terugging naar stad. Even voor zijn vertrek nam Spencer Dick apart. „Ik ben hlij, dat ik uw raad opgevolgd heb, om mijn tascli in uw safe te bergen," zei hij. „Mijn kamer is doorzocht, toen we beneden waren gister avond. Ik vond, dat ik 't 11 moest zeggen." „Dat is erg." Dick keek nadenkend. Hij had zijn eigen kamers op slot gehad 's avonds, omdat er papieren lagen - privé-papieren, die niet met de erfenis in verband stonden. „Ik zal er onderzoek naar doen. U vermist toch niets, hoop ik „Er was niets te halen," zei de notaris droogjes. „Wat de dader zocht, slingert heusch niet rond. Daar was Nick Variek te slim voor. 't Ligt veilig in een bank-safe. Enfin, 't beste, jonge vriend, en houd uw oogen open. Pas maar goed op dat millioen - als ik 't u heb uitgekeerd." „Zal ik wel moeten Dick lachte. Hij was één en al jong zelfvertrouwen, zooals hij daar stond, met vierkante schouders en lachend bruin gezicht. „Ab soluut geen gevaar aan dien kant, meneer Spencer. Een millioen is een heele hand geld." „Zoolang je 't. nog hebt," zei de notaris veelhetee- kenend, en hij liep naar het wachtende rijtuig. Dick staarde peinzend het glimmende voertuig 11a. Toen kwam de lach terug, en onwillekeurig zette hij zijn schouders weer vierkant. Hij stond nu alleen voor zijn nieuwe verantwoordelijkheid, en die was niet gering. Dat wist hij zeer goed. Maar hij was jong, gezond en vol energie als een fijne, strakge spannen draad. Zoete, vochtige geuren kwamen tot hem. Het park strekte zich voor hem uit liet zijne na den regen sprankelend 111 den zonneschijn. De wereld lag voor hein in goud, fonkelend van ju- weelen. En langs een der paden naderde Jessamy Landon, met rozen in haar armen. Hij ging haar over het gras tegemoet. Nog geen der logo's had zich vertoond, maar in een kamer, twee deuren voorhij die van zijn gastheer, stond Oliver Ennis geërgerd een strookje papier in snippers te scheuren, waar cijfers in het secure schrift van een oud man op stonden, 't Had veel ge leken op een combinatie van een safe, maar Oliver had er blijkbaar weinig pleizier van beleefd. „Al veranderd mompelde hij. „Die knaap is te slim. En hij slaapt met zijn ooren open, de. Als 't maar waar is, dat Nicky niets gevonden heeft in de kamer van Spencer Dit alles scheen aan te duiden, dat Oliver geen rustigén nacht had beleefd, en dat teleurgestelde erfgenamen, al zijn het Varieks, zich niet altijd even fraai gedragen. Met een hoos gezicht, één hand aan zijn pijnlijke hoofd, liep Oliver naar een raam. Buiten werd hij een charmant tooneeltje gewaar dat blonde meisje met een arm vol rozen, en Bradshaw naast haar. Oliver meende óóg te hebben voor kansen. Zijn blik werd helderder. „Leuk voor Leila," dacht hij, en inwendig kwam hij hij. Hij ging zich maar eens gauw opfrisschen. Hij moest er bij zijn om te zien, of hij nog een paar dagen kon blijven. Op het pad, onbewust van Oliver's cynischen blik, trok Dick zoo goed mogelijk partij van het buitenkansje. „IT wilt toch niet terug, nu ik pas buiten kom I' hebt vast geen zin oin binnen te zitten met zulk weer. Ik wou dit schoone domein eens rondkijken, maar als u me den weg niet wijst, verdwaal ik." „IJ hebt net zooveel kans om te verdwalen als een Indiaan, geloof ik," zei ze. „Er zijn trouwens tuinlui en staljongens en zoo genoeg, om u weer op 't rechte pad te brengen." „Ik wil geen staljongens hebben. Ik wil-een meisje bij me hebben met blond haar, waar ik met pleizier naar kijk. Toe 't Is zoo'ri heerlijke morgen. Ik wil terrein verkennen, voor Jennison me betrapt en er weer een hofstoet van maakt. Ik heb beloofd, dat ik om tien uur de huiselijke troepen zou inspee- teeren, maar ik wil eerst een beetje op mijn eigen houtje ronddwalen." Zij lachte. „U kleedt 't heel aardig in. Goed. Laten we dan maar gaan." Zij gingen als twee kinderen. Nat gras schitterde, bloeiende planten en heesters geurden, een jonge collie sprong te voorschijn en dartelde om hen heen. De erfgenaam mocht schertsen over zijn ontdekkings tocht, maar hij deed het goed, dacht Jessamy.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 22