de Belgische handelaar», die hier komen neuzen wat er van hun gading is. De handel speelt er zich practiseh geheel af op straat. En in de café's, die aan de markt hun ont staan en zeker hun welvaart te danken hebben. Want buiten marktdag is er in Axel nu niet zoo bijzonder veel vertier. Wel schijnt Axel als woonplaats de laatste jaren meer en meer in trek te zijn. En bijzonder bij rente nierende landbouwers. Die vinden er op den wekc- lijkschen marktdag het oude milieu, waarin ze zoo graag nog verkeeren, en het stadsleven van Axel is juist gezellig en toch rustig genoeg om het de voor keur te geven boven dorp of hoeve. Die aantrekkings kracht en die groei hebben van Axel dan ook een van de grootste Zeeuwsehe stadjes gemaakt. 't Is trouwens niet Axel zelf alleen, maar ook het land van Axel, dat van vooruitgang en nieuwen tijd zijn deel krijgt. Kijk op marktdag maar eens rond nog maar sporadisch ziet u een boer in het aloude Axelsclie costuum. Nog maar zelden ziet u het traditioneele gespan. De oude sjees is verdwenen en behalve de kleine boertjes van den grenskant, die per fiets komen, zijn de grootere boeren er met hun auto. Dat teekent den modernen geest, die er in 't land van Axel heerscht zakelijk, efficiënt, vooruit strevend. Daar varen niet alleen de boeren en hun bedrijven wel bij, maar de heelc streek. En ook Axel. dat er mede de vruchten van plukt. Een monster lijnzaad, waar de vlasboer fier op is: maar z'n prijs zal dan ook aan den stijven kant zijn! Dc Axelsehe Noordstraat als op marktdag de handel aan 't verloopen is. 1 'oor de café's concentreert zich de grootste marktdrukte. Een enkele koopman in sigaren herin nert nog een beet je aan de kramen - markt, waarmee men 't vroeger gepro beerd heeft, maar die wegens gebrek aan vrouwelijke belangstelling geen levens vatbaarheid bezat. Een van den ouden stempel: zijn hoo pers zullen hem wel weten te vinden achter z'n kopje koffie. Al is 't graanmarkt, daarom wordt er nog wel 'ns een handeltje in boom en en planten gewaagd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 17