^)Y: YPNINGJN DEH i NEGEiNDE HOOFDSTUK ve- S«eV' NEDERLANDSCHE SIEMENS MIJ.. N.V. - HUYGENSPARK 39 - DEN HAAG wist, dat Jordan al gretig zat te denken aan vijf procents Maricoba. Oliver was tevreden met zijn ochtend. De hal was aan 't rollen gebracht en de helling was steil. Flick telde zijn uitgaven van de eerste maand op. Het was 'n simpele boekhouding, in dat zak boekje, maar alles stond er in, zelfs de kleine uit gaven aan zakgeld van iederen dag. Het eerste boekje was al vol. Het totaal deed hem schrikken. In één maand had hij S 123.832 uitgegeven. Als hij zoo door ging, werd 't S 1.485.984 in een jaar. Hij grinnikte spijtig. „Dat gaat niet," zei hij, „zelfs niet met een millioen en nog wat geld op de bank." Hij keek de posten fronsend na. Er waren uit gaven bij, die gelukkig niet terug zouden komen. Men betaalt niet iederen dag een hypotheek van veertig mille af, noch koopt men iederen dag drie wagens. En wat was het leven hier duur, met al dat personeel. Hij had heele sommen voor liefdadigheid geschon ken, vijfduizend hier, tienduizend daarkon een man met zijn middelen slecht laten. Claire en Leila waren beiden jarig geweest die maand, en haar liefste wenschen waren geweesteen polshorloge, platina met diamanten, en voor Leila een two-seater. Iets minders kwam op geen van de beide verlanglijstjes voor. Dick had die kleinigheden maar gekocht in zijn uitgesproken verlangen, om de pil te vergulden maar die goedhartigheid bleek duur uit te komen. Hij zag de bladzijden door en trachtte buitenge wone en geregelde uitgaven te onderscheiden. Het resultaat gaf weer wat moed. „Als zulke dingen eiken dag kwamen," dacht hij, „liep Dicky vast. Een millioen is trouwens geen bedrag om op de bank te houden. Ik moest er maar eens een flinke portie van beleggen." Van den donker betimmerden bibliotheekmuur keek het portret van Nicolaas Varick spottend op hem neer. Oude Nick had mettertijd al zijn vertrouwen in de menschheid verloren, al zijn verwachtingen zien beschamen. In die stalen kast daar lag de laatste boodschap van dien man, een verzoek en een waarschuwing. Of was het een voor spelling 1 „Je zult rijk zijn, gevierd en gevleid, belaagd en benijd en gehaat. Altijd zullen de wolven je op de hielen zitten altijd zul je 't gehuil hooren „Geef Geef Misschien verlies je, als ik, je geloof in de menschheid; misschien ook niet...." Dick ging naar het portret en keek terug, man tegenover man. Er kwam een diepe groef tusschen zijn wenkbrauwen en iets van zijn jeugd en zijn levensmoed scheen hem begeven te hebben. „U bent een vreemd mensch geweest. Zou ik me ook zoo voelen als u, na dit jaar Ik heb u mijn belofte gegeven, en ik zal die houden, maar ik moet 't op mijn eigen manier kunnen doen. Zonder achterdeurtjes. Ik zal dit spelletje spelen, maar als ik 't- niet kan winnen met mijn eigen kaart en mijn eigen verstand, zal ik me schikken in mijn verlies." Hij zei het niet luidop, maar de gedachten gingen snel door zijn hoofd, en er kwam een zekere strakheid in zijn schouders en zijn kaken. Toen wendde hij zich af, en de ernstige trekken ver dwenen, toen hij een blond hoofd zag. Jessamy kwam een groot boek terugbrengen, en hij hielp er haar snel van af. „Waarom sleept u toch met die vrachten 't Huis wemelt van de bedienden, en ik heb niets om handen." „Ik help 't liefste mezelf. En voorzoover ik zien kan, hebt u massa's te doen." „Niets dat de moeite waard is." Zijn gezicht betrok. Hij had iederen dag tal van afspraken, maar ze betroffen zoo zelden Jessamy Landon. Hij zette het boek weg en ging op een punt van de groote tafel zitten. ,,'t Lijkt, of ik steeds iets te doen heb," ging hij kribbig voort, „en ik amuseer me ook wel, maar 't is allemaal tijd dooden en tijd vermorsen. Daar kan ik niet tegenmisschien omdat ik werken gewend ben. Ik mis iets. Ik wou dat ik een stevige taak had, en me 't vuur uit mijn nagels kon ploeteren." „Wat een verspilde energieZij lachte hem uit, maar het deerde hem niet. „Laat Nicky en Oliver u maar niet hoorenze zouden u voor 23 gek verklaren. Maar u hóéft al die andere dingen toch niet te doen „Jawel." Er kwam een lachje. „Je raakt er in en je kunt er niet meer uit. Je valt van 't eene in 't andere. Ik klaag niet natuurlijkwees hij snel zichzelf terecht. „Ik heb meer geluk gehad, dan ik verdien, en ik heb een massa pleizier. Ik begrijp zelf niet, hoe ik er over mopperen kon." Zij meende er iets van te begrijpenhij zou nooit zijn eigen vrienden en zijn eigen vermaken kunnen kiezen, zoolang het huis vol dierbaren van Leila en Claire en Nicky en zelfs van Oliver was. Hij had het boekje nog in de hand, waarin hij had staan staren, toen zij binnenkwamhij hield het verstrooid open, zoodat er een kolom verrader lijke cijfers zichtbaar was. Zij stak een hand uit en deed het dicht. „Als u dat niet wilt laten zien, moet u 't zóó niet houden," zei ze. Hij kreeg een kleur en stopte het boekje in zijn zak. Door naar Jessamy te kijken had hij het boekje vergeten. „U vindt zeker, dat ik met geld smijt en me aanstel als een groote gek?" vroeg hij. „Dat is uw zaak, is 't niet „Maar 't is niet zoo erg als 't lijkt." Hij wou, dat zij goed over hem dacht. „Er waren in 't begin een paar uitgaven, die niet terugkomen. De auto's bijvoorbeeld.en nog een paar dingen." „De nieuwe zwemvijver?" Zij veinsde onschuldige belangstelling. „En het tuinfeest met de Rus sische dansers En 't jacht, dat u gehuurd hebt voor dien tocht in Augustus „Nee...." Hij aarzelde, koos met zorg zijn woorden. „Die posten zijn hier nog niet bij. Die komen later, 't Onderhoud kost natuurlijk veel, en menschen ontvangen en zoo, maar 't kan er af. En 't wordt van me verwacht. Als je gasten hebt, kun je ze niet aan 't kousenbreien zetten. De zwemvijver wordt duur, maar 't is een blijvende verbetering voor 't landgoed." „Waar u geen cent voor kan krijgen, als u eens geld noodig had," vermaande zij hem opeens. De schijn van beleefde belangstelling was voorbij; fel verwijtend sprak zij hem aan. Vervolg op pag. 26 Prijs Fl. 135. HAAGSCHE POST: Het komt ons voor, dat het Q' bovengenoemde Telefunken- product zeker een radiotoestel is, waar men in de praktijk veel plezier van zal beleven. DE ROTTERDAMMER: Nog nimmer hoorden wij radio zóó zuiver ieder instrument weergeven en zoo natuurlijk de menschelijke stem uit den luidspreker komen. NWE ROTT. COURANT: Gelijk wij dit van Telefunken gewend zijn, is alle zorg be steed om de geluidskwaliteit Std-001,009 C&O' rfv ,e vo* ct va\t °?Lt \\cbt ''eest v -.WO#1, Yvet et Vl 1 Na^S nïOte op vap tfvet de ctt° ta0<3e^tbitv^dsPteVJ ea otv' VVO»- TELEFUNKEN MUZ IE KAPPARATEN voor RA Dl O

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 23