I „Sis-i", de latere keizerin vanOostenrijk, op 16-jarigen leeftijd en recMs haar gemaal, keizer Frans J ozef I, naar 'n jeugdportret van Amerling. reizen, maar zij nam de mee, omdat zij ze niet kon «Al missen. Zij ging heelemaai Het was op een heeten -„G %^Sk Gustaaf en zijn meester Ka ij Jw wederom te zamen op de r -f 9 1 rieten reismand zaten, jS - V-terwijl hertogin Ludovika HF x jm S met het slot worstelde. Ter- vjf wijl zij hei weerspannige AG. '■JÊL^ST mechanisme verwenschte, merkten de beide mannen „Nee, in Isclil. Sophie en de hofhouding bren- zijn meesteres gewoonlijk er op aandrong, dat de gen hun vacantie in de keizerlijke villa door. hertog van het paard zou stijgenom onmiddel- Men sprak steeds met eenige zalving over Sophie, lijk op haar koffer te gaan zitten. daar zij een aartshertogin van het huis Habsburg Tot eer van den hertog dient te worden gezegd, Hertogin Elisabeth te paard op den achtergrond het kasteel Possenhofen, dat hij de situatie bijna onmiddellijk begreep. Op de reismand gaan zitten f Zeker. Hertog Max was voorkomend genoeg. Na een knikje in de richting van Gustaaf, waarmee hij te kennen gaf, dat ook diens gewicht welkom zou zijn, lieten meester en knecht zich op het kraken de eolli neer. Van onder zijn wimpers keek de her tog zijn vrouw met lichten spot aan. Arme Ludovika, scheen hij te denken (hij veranderde, haar koelen, klassieken naam dikwijls in het Fransche Louisa), zij was excentriek, maar ze kon liet niet helpen. Zij was nu eenmaal een Wittels- bach, en daar was een steekje aan los. Hijzelf was ook een Wittelsbach. Lu dovika en hij waren neef en nicht. Gustaaf, de knecht, zou deze gedachten van zijn meester lang en breed hebben kunnen uit spinnen, want hij kende de geschiedenis van het huis Wittelsbach door en door, tot in de meest intieme bijzonderheden. De hertog en de hertogin waren reeds als kinderen door hun ouders verloofd en het huwelijk was op zoo'n jeugdigen leeftijd ge sloten, dat zij er geen van beiden aan hadden gedacht zich ertegen te verzetten. Thans hadden zij zelf acht kinderen (een negen de stierf bij de geboorte) en de hertog, die zelden thuis was, had zich nooit heelemaai aan zijn vader schap kunnen wennen. Met de hertogin was dat anders. Ook zij hield van was en de moeder van Frans Jozef, den jongen keizer van Oostenrijk. Evenals men in haar tegen woordigheid op de teenen liep, om haar keizerlijke ooren niet met ongewenscht waar zij geboren werd. lawaai te beleedigen. Nu doorzag Gustaaf op eens de situatie. Het plan, dat de hertogin thans blijk baar wilde gaan uitvoeren, was O]) zijn minst vijf jaar oud. Het betrof Helene, de oudste dochter van den hertog, Nené, zooals zij in de wandeling genoemd werd, die onlangs den meer dan huwbaren leeftijd van negentien jaar bereikt had. De laatste jaren had Ludovika, zeer tot. haar verdriet, Nené zien op groeien tot een lang en schraal meisje met scherpe trekken, dat allerminst een schoonheid kon worden ge- "noemd. In een gezin met acht kinderen, waaronder vijf van 't soort, dat een echtgenoot noodig heeft, was zulk een ontdekking allesbehalve aangenaam. Maar het moederlijk over leg had reeds lang geleden besloten het lot een handje te helpen. Ludovika had op haar eigen, scherpzinnige en ietwat ouderwetsclie manier voor haar dochter reclame gemaakt. Al sinds vele jaren vloeiden zoowel haar conversatie als haar brieven over van opmer kingen omtrent de kin derliefde en volgzaamheid van haar leelijke kleine eendje. De aanhoudster wint en na verloop van tijd had aartshertogin Sophie uit Weenen, zelf moeder van vier knappe opgroeiende zonen, haar verzocht dit toonbeeld van vrouwelijke deugden eens aan haar voor te stellen. Dat was te Innsbruck gedurende de revolution - naire lente van 1848 ge schied en Nené, nauwelijks

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 16