■'v 17 veertien jaar oud, liad het geluk bij de Oostenrijksche tante zeer in den smaak te vallen. De achttien jarige Frans Jozef echter, die toen juist voor zijn opvolging stond, had niet de minste notitie van haar ge nomen. Vijf zomers waren nadien ver streken en het plan was verder door Sophie geregeld aangemoe digd. De aartshertogin, door haar huwelijk tot het huis Habsburg belioorend, voelde zich toch nog steeds nauw verbonden met haar familie in Beieren. In haar hart was zij een Wittelsbach gebleven en, evenals Ludovika, er steeds op uit, de belangen van haar eigen huis te bevorderen. Maar zij had nog een ander en veel sterker motief. Sophie aanbad namelijk Frans Jozef, haar eerstgeborene. Haar jaloezie dreef Sophie er toe, op de koninklijke huwelijksmarkt zelf naar een passende eclitgenoote voor haar jongen uit te zien. Zijn hooge geboorte, zijn keizerlijke positie en zijn bijzonder innemende verschijning maakten de keus niet gemakkelijk. De trotsclie moeder wilde zich vooral niet door een mooie en misschien al te intelli gente jonge vrouw uit het hart van haar zoon laten verdringen. Dat was ook de reden, waarom aartshertogin Henriette, de dochter van den Hongaarschen paltsgraaf Jozef, niet in aanmerking kon ko men. Henriette was veel te knap. Sophie zocht naar een minder stralende verschijning, die geen rivale voor haar zou be teekenen. Waarom niet Nené gekozen Deze eenvoudige nicht uit Beieren, bij het leelijke af, keek vol ontzag naar haar vorstelijke tante op. Sophie als schoonmoeder zou niets behoe ven af te staan van de macht, die zij heden als moeder bezat. .Ia, met Nené deed zij een goede keus. De jongelui moesten elkaar in Ischl nog eens ontmoeten. De jonge keizer, die thans bijna drieëntwin tig jaar was, zou ongetwijfeld zijn plicht kennen en de vrouw huwen, die zijn moeder voor hem had uitgezocht. Hierop vertrouwend noodigde Sophie haar zuster te Possenhofen uit. Keizer Frans Jozef op de wandeling in het pork ran het paleis Sehönbrunn met zijn jonge vrouw, keizerin Elisabeth. Dit alles liet hertog Max tamelijk koud. Hij bemoeide zich liever niet met dergelijke „huishou delijke" dingen. Toen hij echter te zamen met Gustaaf op den koffer zat, dacht hij er wat dieper over na, tot dat het slot eindelijk pak te. Nené kwam binnen in een wollen reisjaponnetje, dat slecht paste aan haar hoekige figuur. Zij deed wat stug en scheen slecht op haar gemak. Het arme kind. Ken vreemde aandoening maakte het den hertog on mogelijk zijn oudste in de oogen te kijken, toen zij hem ten afscheid kuste. Ludovika zelf keek ook niet bijzonder opgewekt. Mogelijk zag zij wat op tegen de lange reis "door de bergen, dacht hij. (Ischl, dicht bij Salzburg, ligt in het hartje van de Oosten rijksche Alpen.) Zij zou geen ander reisgezelschap hebben dan haar weinig in nemende dochter en haar eerzuchtig plan Toen vroeg hertog Max, die soms verlichte oogen- blikken had en haar plot- Een oude prent, voorstellend Frans Jozef met twee zi jner broers, en rechts aartsher togin Sophie Friedericke van Oostenrijk met haar zoons Frans Jozel en Ferdinand, seling begreep „Waarom neem je Sisi niet mee t" Hij had de papieren en de ganzepen nog steeds in zijn hand. en maakte aanstalten om zich weer in zijn studeerkamer terug te trekken. Een oogenblik lang wist Ludo vika niet, wat ze hierop moest antwoorden. De eene dochter had haar zoozeer in beslag genomen, dat ze tot. op dit oogenblik niet aan die wildzang gedacht had. 't Was beter die niet alleen te laten. „Ik geloof, dat je er werkelijk pleizier van zult hebben," hield de hertog aan, „als je Sisi mee nam." „Er is over Sisi heelemaal niet gesproken door Sophie," zei de hertogin aarzelend. „Sisi is nog maar een kind." „Juist daarom. Zij is zoo'n aardig ding. Zij zal jullie amuseeren zon der het zelf te weten." Bij nadere beschouwing vond Ludovika dit geen slecht idee. Elisabeth, door iedereen Sisi ge noemd, was een vroolijke robbe does en haar gezelschap zou de reis zeker heel wat veraangenamen. Dan was er maar weinig kans op sombere gedachten. Max had ge lijk, Sisi moest bepaald meegaan. De hertogin nam haar rokken bijeen en haastte zich de trappen op naar den vleugel, waar de kinder kamers lagen, om hier opnieuw doozen, manden en koffers te vul len met allerlei noodige en 0111100- dige zaken. Toen de hertog had voorge steld om Sisi mee naar Ischl te nemen, was dat niets anders ge weest dan de opwelling van 'n oogenblik. Elisabeth was zijn lie veling, de eenige dochter, die hij graag om zich heen had en die hem volkomen begreep. Sisi had iets van zijn karakter, zijn vrij heidsdrang en met haar samen kon hij zich gerust aan de droo- men overgeven, waarin hij zoo graag de werkelijkheid ont vluchtte. Sisi was een Zondagskind en geboren op Kerst avond van het jaar 1837. Een bijzondere omstandig heid, die alsTn gunstig voorteeken werd uitgelegd, was,

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 17