SN •v. JJe zomerresidentie run genettal Tsjang Kal Sjek in zijn geboorteplaats Ningpo, provincie Chekiang, waar heen hij zich niet zijn eehtgenoote heepteruggetrokken Hechts: de beroemde „Purperen Heuvelbij Han king. een der eerste aanvalsdoelen van de Japanners. Op dezen heuvel liggen de gra ven der Ming keizers en het schitterende mausoleum van Sun Yat-sen. den grondlegger van het moderne China. Wat de Groote Muur was voor het oude. China, is dit ge weldige nationale mausoleum voor hel China van heden. Jaarlijks trekken millioenen vereerders naar deze laatste rustplaats ran den uationalen held. Op den top ran den Purperen Heuvel" ziet men op deze foto de, gebouwen der sterrewacht liggen, door 'n schitterenden autoweg met de stad verbonden. sC" Gezicht op een der poorten (op de foto beneden rechtswaarom het felst gestreden irerd. Aan de Noord-Oost- en Zuidzijde van de eigenlijke stad bevindt zich'n tweede muur. Om hu den Japanners zoo weinig mogelijk dekking te bieden, werden alle ge bouwen. die tusschen de twee stadsmuren lagen, door de Chineezen verbrand en verwoestHet is niet de eerste maal, dat Nanking door oorlogsgruwelen geteisterd wordt! Nanking is een der oudste steden ran China, veel ouder dan Peking. Het werd in zijn vroegste geschiedenis aanhoudend veroverd en platgebrand, maar steeds bouwde men. op de puinhoopen een nieuwe stad en het merkwaardige hierbij is. dat zij telkens een anderen naam out ring. Oorspronkelijk heette de stad Kin-liug. vervolgens Tan-gang, Kiang-nan, Shêng Chcnc, totdat zij onder de eerste Ming-dynastie (1368-1644 n. Chr.) Nan-king, d.i. Zuidelijke hoofdresidentie genoemd werd. Wel wisselde zij nadien officieel nog van naam. maar de bevol- jSfippS king zelf bleef haar Nanking noemen. In 1853 werd de stad op bar- baarsche wijze verwoestnog heden zijn de sporen van die verwoesting te zien. Jlet stadsbeeld vertoont nog vele open plekken (op de beide lucht foto's duidelijk le onderscheiden) en al is door de nieuwe regeering zeer veel gedaan ter verfraaiing van de stad, toch maakt het geheel nog een slordigen, nuehteren, onafgewerkten indruk. Nanking, de bloedig verdedigde slad, zij draagt dezen naam, met reden: weinige steden hebben zoo vaak het oorlogsrumoer binnen hun muren vernomen O Sinds Nan king tot hoofd stad der republiek werd uitgekozen is dooi de nieuwe regeering veel gedaan om liet stadsbeeld ïe verfraaien'. Prachtige regeeringsgebouwen wer den opgericht, universiteiten, hos pitalen. scholen, musea. Dat daar bij ook de sport -n iet vergeten werd, moge blijken uit bovenstaande foto van het stadion te Nanking. aan den voel van zeer goed! De relden werden rail 't mausoleum van ideti.)

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 29