DERDE HOOFDSTEK DE TRAGISCHE LEVENSGANG VAN FRANS JOZEF I EN ELISABETH VAN OOSTENRIJK BERTITA HARDING Life - In den zachten gloed van het kaarslicht, dat de gezichten om hem heen verfraaide, hoog Frans Jozef voor zijn tante uit Beieren en kuste haar de hand. Daarna boog hij voor haar dochter, hef beven de meisje, dat zijn eigen moeder voor den troon van Oostenrijk had uitgezocht. Zij was een Wittelsbach eii zou Weenen, Munchen en Berlijn nauwer ver eenigen. Dat was de droom van Sophie. Habsburg moest naar Duitsehland kijken om sterk te blijven de „Anschluss" bleef wenken in een niet al te verre toekomst en het herstel van liet Heilige Roomsclie Rijk der Duitsche naties. Intussclien stond thans Helene voor hem. Zij verschilde heel wat van die verre naamgenoote, voor wie duizend schepen in zee waren gegaan Neen, deze Nené zou nooit een Trojaansehen oorlog hebben veroorzaakt. Frans Jozef was een goede en toegewijde zoon, die nooit vergat,dat hij zijn rijkdom zoowel als zijn liooge positie te danken had aan zijn doortastende moeder. Want in I81S, toen zijn Oom, keizer Ferdinand, afstand van den troon had gedaan, was het niet zijn vader geweest, die in de bres sprong om het keizerrijk en de dynastie te redden. Zijn vader liad de kroon geweigerd. Maar zijn moeder, aartshertogin Sophie, dacht er anders over. Oostenrijk had een keizer noodig, en haar oudste zoon was juist achttien jaar geworden. Met de hulp van de contra-revolutionnaire leiders Radetzky. Jellaeoc en Windischgriitz bracht zij den jongen Frans Jozef op den troon. Niet voor niets had men in die dagen gefluisterd ..Aartsherto gin Sophie deelt de lakens uit in den hofburg Het was de wetenschap, dat hij regeerde dank zij de wilskracht van zijn moeder, die Frans Jozef tot gehoorzaamheid noopte. En toch, nu hij voor de eerste maal zijn erkentelijkheid kon toonen, voelde hij niets anders dan weerspannigheid. Waarom moest het juist een huwelijk zijn, dat zij van hem ver langde f Bestond er dan geen andere manier om haar te bewijzen, dat hij dankbaar was en haar opoffe ring waardig Terwijl hij aldus zichzelf kwelde, drukte hij de kille hand van zijn ongewenschte ..fiancee" en dwong zich tot een glimlach. Het meisje bloosde zoo diep, dat haar sleutelbeen wit naar voren kwam. Maar terwijl zij zijn glimlach beantwoordde, werden haar oor trekken zachter. Zij zag er niet meer zoo leelijk uit als een oogenblik geleden. Frans Jozef vatte moed. Misschien, wanneer hij haar nader leerde kennen Intusschen benijdde hij op dat oogenblik toch zijn min sten stalknecht, die vrij was 0111 het hof te maken aan de vrouw van zijn eigen keus. Welk een voorrechtToch stootte dit meisje hem niet bepaald af. Zij scheen wel volgzaam en vriendelijk. En het was lief van haar, om te glim lachen, terwijl ze zich waarschijnlijk even ellendig voelde als hij Maar Nené voelde zich niet ellendigHaar angst was verdwenen als een nare droom. Terwijl zij naar den keizerlijken neef opzag, die haar echtge noot zon worden, kreeg zij een schok. Wat was hij knap Geen van zijn broers was zoo elegant als hij En te denken, dat zij dit oogenblik tegemoet had gezien als een afschuwelijke beproeving, terwijl ze op haar knieën had moeten danken voor zulk een geluk Een sprookjesprins kon er niet mooier uitzien. Van zijn stralend, blond hoofd tot aan zijn rinkelende sporen was Franzi onbeschrijfelijk, verrukkelijk mooi. En te denken, dat hij van haar, Nené, zou zijn Van haar voor altijd deze knappe jongeman, die een van de machtigste heerschers der wereld was Zij nam zijn arm aan en schreed trots naar de theetafel. Het ontging aartshertogin Sophie niet, dat Nené tijdens de thee voortdurend haar oogen op den keizer richtte. Sophie besloot 0111 maar meteen een officieel tegenbezoek af te spreken, morgen in het hotel. „Kom lunchen," stelde hierop Ludovika voor, „ik zal wat bijzonders bestellen in de keuken." „Noedels t" bracht nu Sophie's echtgenoot, aarts hertog Frans Karei, in het midden. Hij bemoeide zich niet met een mogelijk huwelijk van zijn zoon, maar hij sloeg nooit een invitatie af. „Goed, noedels," antwoordde Ludovika hem, stralend van dankbaarheid voor 't idee. Zij gaf Nené een wenk met haar waaier en na correct te hebben afscheid genomen, vertrok het tweetal weer. Den volgenden morgen om negen uur verschenen de keizerlijke gasten met een loffelijke stiptheid en zij werden in de zitkamer van Ludovika's suite ontvangen. Nené zat hen al op te wachten, gekleed in een wijduitstaand japonnetje van Zwit- sersch batist met ontelbare strikken van blauw fluweelband. De pompadour had een zekere vol maaktheid bereikt, die te danken was aan een uren- langen strijd met het weerbarstige sluikhaar. Maar het succes flatteerde Nené, dat was duidelijk te zien. Haar gewoonlijk bleeke wangen gloeiden van verwachting en gaven liet schuchtere meisje een ontroerende uitdrukking van opgewektheid, die haar in de verte op Elisabeth deed gelijken. Ja, Sisi. Wat met haar te beginnen Hertogin Ludovika brak zich daarover het hoofd. Waar kon ze Sisi heensturen, zoodat het kleine ding uit den weg bleef, nu de zaken zoo voorspoedig liepen Haar laten deelnemen aan de lunch durfde de voorzichtige moeder, die het verrassende conversatie talent van deze dochter maar al te goed kende, toch niet wagen. Van den anderen kant kon inen haar ook niet vrij in het hotel of daarbuiten laten rond- loopen, daar Sisi dan weer alle mogelijk kattekwaad zou uithalen. De hertogin had tot nu toe nog niets gehoord, dat op een aanzoek leek, en totdat de verloving van Nené met den keizer een voldongen feit was, moest ze de grootste voorzichtigheid in acht nemen. Het beste leek haar ten slotte, Sisi gedurende het keizerlijk bezoek aan Fraulein Rodi toe te vertrouwenzij kon dan met de dame van gezelschap in een aparte kamer lunchen. Nadat deze moeilijkheid 1 't den weg was geruimd, keek Ludovika de toekom-' niet vertrouwen tegemoet. Toen de lunch werd opgediend, begaf zij zich met. een gerust hart aan tafel. Wat er eigenlijk tijdens deze gedenkwaardige lunch precies gebeurd is met Sisi, staat niet vast. Het schijnt, dat, ondanks Ludovika's voorzorgen, het een of ander misverstand heeft plaats gehad. Mogelijk heeft men in de hotelkeuken de twee dames, Gezicht op 't lustslot Schönbrun n hij Weenen. Met den houw erruii werd in 1090 begonnen, op de plaats waar vroeger 'n jachtslot stond, dat door de Turken geheel vernield werd. De hijgebouwen meegerekend telt het slot 1441 vertrekken en 139 keukens'. Van 1805-1809 had keizer Napoleon in Srhönbrunn zijn hoofdkwartier.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 12