1 i 17 De aloude Kruiningsche dorpskerk, kort na de restauratie van den toren, die in 1623 afbrandde Behalve (lit kasteel bezat Kruiningen ook nog een kleine ridderhofstede, die den naam van Voorboutedroeg. Die werd in 1721 inet den grond gelijk gemaakt. Een teeke- ning bewaart de herinnering. Ten N.W. van het dorp lag voorheen een klooster van de Minderbroeders. Ook stond er in den Oost-Hinkelerpolder ook de O.L. Vrouwpolder genoemd een fraaie kapel die aan de II. Maagd toegewijd was. Dat Kruiningen ook van den strijd met het water mee kan spreken, is algemeen b,ekend. Vooral de zeldzaam hooge vloed van 15 Januari 1808, die een dijk deed doorbreken over een lengte van 217 ellen, bracht enorme schade. De bewoners moes ten vluchten. Verschillende personen ver dronken. Een steunbeweging, in het leven geroepen tot hulp van de slachtoffers, vond in veler hart weerklank. Een nieuwe dijk werd met vereende kracht aangelegd, welke de som van f 525.000.kostte. i 4 Dok kunnen wij nog vertellen, dat Kruiningen de geboorteplaats is van den dapperen zeeman Logier Pietersz, die alle scheepsrangen door liep en als viceadmiraal van Zeeland zijn leven eindigde. Als een staaltje van zijn heldenmoed kan dienen, dat hij, als kapitein in 1599 voor het Zwin liggende om het ujtlotTpen der Spaansche galeien uit Sluis te beletten, door onderscheidene dezer schepen werd aangevallen, maar zich twee uur lang zoo dapper verdedigde, dat de vijand na een verlies van tweehonderd man moest afhouden. Hij had zelf twaalf dooden, iliaar wist toch met zijn schip hoewel ontredderd binnen Vlissingens veilige haven te geraken. Ook op 26 Mei 1603 heeft deze onverschrokken zeeheld van zich doen spreken, in zijn beroemd geworden zeeslag tegen Frederik Spinola De Staten van Zeeland vereeuwigden deze kloeke daad door een gedenkpenning te laten slaan, op dit feit betrekking hebbende. Tevens hebben de Zeeuwsche Staten van dezen slag een schilderij laten ver vaardigen. door den schilder Ambrosius Bosschaert, die hiervoor tweehonderdveertig gulden ontving. De zeeheld overleed 1 Mei 1620 te Vlissingen. Fit de kerkelijke rekeningen dier stad blijkt, dat op 4 Mei d.a.v. het begraafreeht over hem betaald is. Een grafsteen dekte zijn lijk. Thans vindt men deze zerk niet meer, want in September 1911 werd de St. .Tacobskerk door onvoorzichtigheid van loodgieters door brand deerlijk geschonden. Bij 't herstellen van de kerk zijn de grafzerken gelicht. Wel jammer, dat er voor dezen Kruiningschen zeeheld geen gedenkteekeri meer is. Tot de gemeente Kruiningen behoort ook het dorp Hansweert. dat zoo gunstig aan den kanaalmond van het Zuid-Bevelandsch kanaal gelegen is. Dit dorp heeft een gunstige ontwikkeling meegemaakt en legt gewicht in de schaal. Het is een dorp, waar leven heerscht. Wel heeft het ook met de crisis te kampen, doch Hansweert gaat onzes inziens toch een goede toekomst tegemoet. Wanneer straks het kanaal klaar is, om welks ver breeding er heftig gestreden is in pers. in vergadering en in de Tweede Kamer, zal Hansweert nog meer dan tot nu toe een beteekenisvolle plaats innemen. In zijn burgemeester de Mul heeft Kruiningen den rechten man op de rechte plaats. Moge Kruiningen ook in de toekomst zijn taak ver staan en medehelpen den naam van ons Zeenwsch gewest op hoog peil te brengen en te houden. A. M. W. Aan hun grootsch kasteel valt wet te beoordeelen, wat een machtige her.ren de edelen van Kruiningen waren. Hechts: Zoo is in onzen tijd nog het interieur der royale Kruiningsche dorpskerk. Iloe modern en steedsch het oude dorp zich in de nieuwere tijden ontwikkelt.'

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 17