HU LEEK EEN DWAAS.... EEN ROMAN VAN AGNES LOUISE PROVOST VIJFTIENDE HOOFDSTUK 22 Hot waren indrukwekkende kieken uit een prach tige streek, gezichten van ver en nabij, enkele foto's van woudreuzen en andere, waarop men lange rijen hooge stammen zag, als in een statigen optocht. Dick greep een der foto's en keek er lang o]>hij nam een tweede en vergeleek die met. de eerste, diep belangstellend. Zijn heele gezicht stond scherp van aandacht. „Dat is dezelfde rots," zei hij verstrooid, met. zijn duim op een grijze vlek aan den eenen kant. van de foto. „Die twee passen aan elkaar. Eigenaardige getande lijn.Mijlen ver zichtbaar, zou ik zoo zeggen." Jordan bespiedde hem als een kat. De knaap keek wèl scherp. Als hij er maar niet op stond, den koop te zien, voor hij toesloeg. ,,'t Dijkt, me heel goed," zei VIJFD E hij eindelijk, kalm, maar merk- VERVOLG baar voldaan. „Ik wil er best 5 eens een kijkje nemen. Gaat u mee „Zou ik dolgraag doen." antwoordde Jordan vlot, „maar we halen 't niet zoo laat in 't jaar. De eenige weg, om er te komen, is over den Kameelbultpas, en die is met éénmaal goed sneeuwen afgesloten voor den winter. Als Ilarvey eerder geantwoord had, zou 't gekund hebben." „En langs de rivier „Kan niet. Een rijtje stroomversnellingen, den verkeerden kant op. Niet tegenop te komen. Er is een plek van een tweehonderd meter lang, waar 't water door een kloof bruist, met een snelheid van misschien negentig mijlen per uur, met, rotsen van veertig meter hoogte aan weerskanten, 't Is jammer, maar 't. is niet anders. Als mijn brief Harvey vroeger bereikt had. Hij schudde het hoofd en spreidde verontschuldi gend zijn handen uit. ,,'t Ongeluk is," ging hij voort, „dat mijn optie den twintigsten afloopt en Harvey heeft nog een lieflfebber." Zijn slachtoffer aarzelde en keek verstrooid naar de grootste foto. Waar dacht hij aan Hield de voor zichtigheid hem terug, of onderging hij de verlokking van die bebosclite hellingen en van het stille, pittige, versterkende leven, dat hij beter kende dan de weelderigheid der stad „Ik steek natuurlijk niet graag zooveel geld in één ding," zei hij zacht. „Ik had gedacht niet meer dan driehonderdduizend te beleggen." „Kom, kom, Harvey zal nog wel iéts loslaten. Hij schijnt om geld verlegen te zitten. Voor vier honderdduizend contant zou hij wel te vinden zijn, denk ik." Er was een gespannen stilte. Jordan had spijt, dat hij niet nóg een twintigduizend dollar minder had gezegd. Vierhonderdduizend klonk zooveel 't kon hem afschrikkenMaar te véél afslaan kon hem verdacht lijken. Bradshaw staarde nog naar de foto's. „Vierhonderdduizend," herhaalde Jordan, „en de kooper heeft er '11 goudmijn aan. Als mijn optie niet den twintigsten afliepHij zweeg, met een zeer droog gevoel in zijn mond. Dick keek op. „Ik geef driehonderdvijftigduizend," zei hij, „den dag dat de koopacte wordt opgemaakt. Da's mijn uiterste bod." Jordan's dikke vingers verschoven iets op de stoelleuning. „Hm.... 't zou te geef zijn maar ik zal Harvey telegrafeeren vanavond." AVat was 't nog gemakkelijk gegaan TVe eerste sneeuw had Lynnewood in 't wit, gehuld. De groote landhuizen in 't rond waren bijna alle gesloten en aan huisbewaarders overgelaten, terwijl de eigenaars hun huizen in de stad weer betrokken hadden, of voor den winter in hotels woonden, en Dick toonde nog steeds geen neiging om te ver trekken. De Varicks maakten er zich zorg over. „Ik denk, dat 't om juffrouw Landon is," zei Claire ongerust. De gedachte, dat Dick zou kunnen huwen, was meermalen door de ondiepten van haar KORTE INHOUD VAN 'T VOORAFGAANDE: De millionnair N icolaas Varick roeit e'n einde nade ren. Verscheidene hebzuchtige familieleden zijn op Varick's buiten Lynnewood samengekomen, om z'n dood ai te wachten. Dick Bradshaw, een jongeman, wordt door Varick uit het buitenland aan z'n doodsbed ontboden. De oude heer vertelt hem, dat hij vroeger op z'n moeder verliefd geweest reus, doch dat, door zekere lasterpraatjes van een huwelijk nooit iets gekomen is. Kort na dit onderhoud sterft Varick. Dick Bradshaw is universeel erfgenaamHij krijgt onmiddellijk een ■mülioen dollars en wordt, eigenaar ran alle bezittingen op voorwaarde, dat h ij een jaar na den overlijdensdag van Varick geheel vrij van schulden is. De hebzuchtige familieleden erven totaal niets. Alleen wanneer Dick aan de genoemde voorwaarde niet kan voldoen, worden Varick's bezittingen aan hen toegewezen. Jessamy Landon, Varick's secretaresse, blijft, vólgens het testa ment, voorloopig in dienst voor het samenstellen van een catalogus. Dick is bij de eerste ontmoeting reeds op het charmante meisje verliefd geworden. Claire Varick, een der onterfde familieleden, heeft op aan dringen van haar zoon Nicky en haar dochter Leila aan Dick Bradshaw gevraagd voorloopig op Lynne wood te mogen blijven logeeren. Een cheque van 40.000 dollars, zoogenaamd voor het aflossen van een hypotheek, heeft ze hem met een traan en een senti menteel verhaaltje afgebedeld. Oliver Ennis, een even eens onterfd familielid van Varick, smeedt een plan, om in samenwerking met Stacy Jordan een waarde loos stuk boschgrond voor een hoogen prijs aan Dick Bradshaw te verkoopen. Dick bezoekt te zamen met Jessamy de familie Van Dering, waar hij een kennis van Oliver, Pink Gaines geheeten, ontmoet, Dick wordt door de Varicks wederom voor een flink bedrag afgezet, nu 50.000 dollars, om een schandaaltje te vermijden. geest gegaan, en als hij zoo dwaas was, met Jessamy Landon te trouwen, bleef er niet veel over van Claire's onbezorgde bestaan en van al haar stille hoop op dingen, die gebeuren konden, vóór Dick's proefjaar om was. ,,'t Is bespottelijk, iemand met zulke kansen, maar je weet nooit, wat een man met veel geld doen zal. Daar gaan ze weer." Sinds de kortere dagen er waren, had Dick het vroege donker aangegrepen als een voorwendsel, om met. Jessamy mee te loopen naar huis. Hun toon was misschien minder vertrouwelijk dan in vroeger weken misschien ontbrak er een zekere warmte van intimiteit aan maar dat kon Claire niet weten, en die nieuwe gewoonte van samen wandelen leek on heilspellend intiem. Zij hadden lieusch beter op dien omgang moeten passen, dacht Claire bezorgd. En 't beviel Claire niet, zooals het meisje haar soms aan kon kijken met zoo'n soort effen, nadenkenden blik, beslist aanmatigend. Dat was zeker een keer of zes voorgekomen, 't ergste dien avond, toen oom Nick gestorven was. Claire verdrong die herinnering snel. De dood en die korte, verachtelijke blik, dat waren dingen die zij maar liefst weg hield in een afgesloten vakje in haar brein. Zij wou er zich niet bang door laten maken. Leila was naar 't raam gegaan. Zij zag de twee gestalten den weg naar de bosschen inslaan en er kwam een vonk in haar donkere oogen. „Dick is niet wijs," viel zij uit. ,,'t Lijkt wel of hij den heelen winter in dien saaien uithoek wil blijven hangen." „Ik zou wel een paar kamers in de stad willen huren," zei haar moeder weifelend, „maar. „En hem hier laten met die juf viel Leila haar minachtend in de rede. „Nee, merciMaar we kun nen wél probeeren, om hem mee naar 't zuiden te krijgen voor den winter, waar Oliver 't vanmorgen over had." „Palm Beach zou wel heerlijk zijn," leefde Claire snel op. Maar haar stemming sloeg weer in. ,,'t Is alleen de vraag, of hij er blééf. Je.weet hoe 't in Narra- gansett gegaan is. We waren er amper of hij trok naar 't een of andere verschrikkelijke oord om te visschen." „Hij kan in Florida óók visschen," zei Leila. „Pakt u 't maar een beetje handig aan, dan stelt hij 't misschien zelf voor. Er zijn trouwens nog andere plaatsen dan Palm Beach." „Ja, maar niet zoo sjiek." „N'iet slecht ook. We kennen verschillende fami lies, die een huis in 't zuiden hebben. We konden een paar weken in Palm Beach blijven en dan bijvoorbeeld 't huis van de Courtney's in Miami huren. Die gaan er zelf niet heen dezen keer, omdat ze een beetje krap zitten. Dan konden wij allerlei mensclien vragen en hij kon visschen." „Zou wel aardig zijn," zei Claire, nog steeds onzeker. „Maar verschrikkelijk duur. Zoo n groot huis, en 't personeelAls Dick 't maar aandurft straks begint de tweede helft van zijn jaar." „Hij kan 't best betalen antwoordde Leila scherp. „We weten zoowat hoeveel hij hier uitgeeft. Als we 't voorjaar óók in Florida blijven, houdt hij nóg genoeg over." „Misschien wel," zei Claire, en zij zuchtte. „Die grofheid van oom Nick ook, om ons zoo te behande len Die juffrouw Landon probeert zich hier te nestelen, en je kunt op je vingers natellen, waar wij dan blijven Leila gaf geen antwoord. Zij dacht aan iets érgers dan een beleefde uitwijzing der Varicks van Lynne wood en de treurige noodzaak, weer van eigen mid delen te moeten rondkomen. Een vlam schoot op en stierf weg en haar fijne gezichtje werd koud en hard. Zij dacht niet enkel aan armoede, maar aan neder laag. vernedering. Dick Bradshaw verliezen. Dat mocht niet gebeuren. Zij liét liet niet gebeuren. Zij kneep haar vuisten dicht tot de nagels haar pijn deden en herstelde zich toen langzaam, 't. Hielp niets je zoo te laten gaan er moest iets gedaan worden. Haar oogen dwaalden gejaagd de kamer rond, als zocht zij een antwoord, en zij ving den oplettenden blik van haar moeder op, nieuwsgierig en een beetje bang. Dwaas, den mensclien te laten merken, waar je over dacht. Zij bewoog even een schouder en greep naar een tijdschrift- Het was een dun weekblaadje, zeer elegant en modern, met knappe illustraties en r ik geschreven artikelen over sport en tooneel, mode en de laatste amusements-snufjes. Maar achter den sierlijken gevel was er veel zwaargekruid „gebabbel" over het leven in voorname kringen, babbeltjes, die nog juist binnen de perken der wet bleven, maar die geen behoorlijke krant zou willen drukken. Oom Nick had het eens in Claire's handen gezien en haar kortaf bevolen, „dat smerige chantage-yod" in 't vuur te gooien. Dat had zij gedaan, verschrikt en zich ze nuwachtig verontschuldigend, maar Claire en Leila bleven het blaadje binnensmokkelen en lazen liet met eerbied en genot. Een menscli moet toch weten, wat er in de wereld gebeurt 1 Trouwens, je wist nooit., wanneer je zelf 't slachtoffer werd van een nauwe lijks besluierde toespeling. Dit nieuwe nummer had Leila nog niet gezien. Zij begon het door te kijken, 't Was heelemaal niet leuk van de week. Niets was leuk. Zij zat opeens doodstil. Zij keek naar haar moeder, maar Claire zat in den spiegel iets te inspecteeren, dat een rimpel leek. Leila keek weer naar omlaag en las snel. 't Was dwaas, onzinnig iedereen wist, hoe dom Nicky zich had aangesteld met dat meisje, of ten minste, men wist er zeker wel iéts van. Die eerste helft geloofde niemand. Maar de rest. zelfs het bedrag klopte En Dick zou 't denkelijk nooit tegenspreken, want, dan verried hij Nicky. Haar oogen half dichtknijpend peinsde zij, kijkend naar het schemerig pad, waarlangs zij Dick en het blonde meisje had zien verdwijnen. Jessamy Landon had ook nog van die rare ouderwetsche opvattingen. Van die geschiedenis met Nicky wist ze waarschijn lijk niets. Leila haalde kort adem en glimlachte. Probeeren kon nooit kwaad. Drie dagen later stond Jessamy Landon in de hal de ochtendpost door te zien. Voor haar was er een getypte brief van Spencer en een nummer van een weekblaadje, dat zij wel eens in kiosken had zien hangen, 't Was niet veel, vergeleken bij de stapels elegante enveloppen voor de anderen. Voor Jessamy Landon waren er geen invitaties en geen gezellige keuvelbrieven van thuis. Er wós geen thuis. Misschien een paar vriendinnen van school, maar die relaties waren niet onderhouden. Daarentegen zij had

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 22