c voornemens 'ys voor 1938! m (--^B00RDEN 30 5C£M'WfeM VERKADlj-ZAANDAM Alleen nog onberispelijke, witte boorden dragen. DIT goede voornemen is uitvoerbaar! Maar alleen met de bekende Mey's Boor den, want deze zijn in ieder opzicht onberispelijk, om dat ze steeds nieuw gedra gen worden. De witte, stijve boord beheerscht thans weer de mode en is het kenteeken van den goed ge- kleeden Heer. Mey's Boor den, met het fijnste linnen overtrokken, zijn helder wit, hebben een prima pasvorm en gaan nooit uit het model. De prijs dezer moderne boorden is zóó laag, dat men smoezelig geworden exemplaren eenvoudigdoor nieuwe vervangt. Zij blijven echter veel langer schoon dan alle andere boorden. Mey's boorden zijn in iedere plaats verkrijgbaar in de winkels met Mey's reclame. Vraag echter beslist de echte Mey's boorden, want deze zijn niet te evenaren. Ook kunt U zich door een proef overtuigen, indien U nevenstaande coupon nauwkeurig invult, een 5 ets. postzegel bijvoegt en in gesloten envelop opstuurt. Zend de coupon nog heden PILOT A L T IJ D NIEUW! Aan den Gen.-Vert J W P, makers, C.aes de Vrieseiaan 1 X" Rotterdam. fmn"umii een exemplaar r!" Uw model Sport/Derby'Pilo,/ Record (aanstrepen welk.) 0- bi, o«9«n «nv.lop t. NAAM: ADRES: PLAATS: MAAT VAN MIJN BOORD blijft niets bespaard....' f Verrol» van bh. 14) hem. Hij kwam over den glanzenden parketvloer naar Elisabeth toe en boog voor haar. Toen de muziek de tweede polka inzette, leidde hij liaar ten dans. Het bleek, dat zij reeds eenige dans lessen moest hebben gehad; Sisi wer velde door de zaal met zeer veel sierlijkheid, doch zij was zoo sterk op de figuren geconcentreerd, dat zij af en toe op haar lippen beet. Het was ook erg moeilijk te dansen, terwijl de keizer zijn oogen niet van haar afwendde. Zij was zich zijn blik voortdurend bewust en vreesde niets meer dan een verkeer den pas te maken. Eindelijk was de beproeving voorbij. De adjudant keerde haastig naar zijn meester terug, terwijl Sisi zich bij de jonge aartshertogen voegde, die rondom den punchbowl vereenigd zaten. Hier vond zij ook haar vriend Karei, die zijn verdriet in een glas Waldmeister ver dronk. Zij had medelijden met hem, maar zij kon er niets aan doen. Alles,wat er gebeurd was en wat misschien nog gebeuren zou, geschiedde buiten haar wil. Zij wist niet eens, of zij liever had, dat het niet gebeurde- Voor het eerst ging zij Frans Jozef met zijn broers vergelijken. Zij zag nu groot onderscheid. Behalve dat hij buitengewoon knap was, had de keizer een distinctie waarover zijn broers niet beschikten en die zijn positie hem natuurlijkerwijze verleende. Maar aan dit mannelijk optreden paarde hij een soort gemakkelijke autoriteit, evenals den tact om te verbergen, dat hij, ten minste volgens de dynastische theorie- de allerhoogste was in het land. Ofschoon zijn jongere broers, de aartshertogen, telgen van denzelfden keizerlijken stam waren, misten zij toch die opperste waardigheid, welke de souvereiniteit verleent. Of Sisi nu verliefd was geworden op haar hooggeplaatsten vereerder of niet, kon zij zelf het minst uitmaken. Niet dat zij geheel onbekend was met hetgeen een „grande passion" wordt genoemd. Als kind was zij gewoonweg verrukt geweest over een kleinen jongen, die David Paumgarten heette en die in de buurt van Possenhofen woonde. Deze idylle had geleid tot het dichten van ontelbare verzen, die Sisi in een leeren notitieboekje had neergeschreven. Helaas stierf David aan longontsteking, waarna de jonge dichteres haar pen neerlegde, doch zij kon de pijnen van deze eerste extase niet meer vergeten. Eenigen tijd later beleefde zij een tweede romance. Te Possenhofen merkte men er gelukkig niets van en zelfs Sisi wist enkel zijn voornaam Richard. Verdere bijzonderheden wist zij niet machtig te worden, daar Richard een vreemdeling scheen te zijn. Hij kwam iederen dag door de laan, die langs het landgoed liep en Sisi stond dan ver langend achter het tuinhek om hem voorbij te zien komen. Eens reed de houtvester in zijn sjees voorbij en riep hem luide toe: „Servus, Richard (Zoo kwam zij achter zijn naam.) Maar ofschoon Sisi nooit een woord tot den jongeman gesproken had, kon hertogin Ludovika, toen ze er achter kwam, dit rendez vous niet goedkeuren. Er werden maatregelen genomen, die den ongewenschten voorbijganger van route deden veranderen. Toen Sisi daar na bij het tuinhek stond te wachten en vol spanning de laan inkeek, werd zij teleurgesteld. Het duurde 'n volle week. Sisi begreep niet, wat er gebeurd was. Zou hij misschien ook longontsteking hebben gekregen Met een treurig hart schreef zij een nieuw vers. De be ginregels luidden Zijn lot is voltrokken Ach, Richard is niet meer. Aldus met het gemak van den dichter den bitteren droesem des levens in copie veranderend, schiep Sisi het eene vers na. het andere en herstelde spoedig van haar gebroken hart. Het duurde niet lang, of zii stak tot over de ooren in 'n nieuwe verliefdheid. Maar dezen keer stond haar kans slecht, zelfs vergeleken met haar vroegere mogelijkheden, want het voorwerp van haar vereering was een jeugdig edel man, die tot de naaste rijmvrienden van haar vader behoorde. Ook ditmaal onthulde Sisi's gedichtenboek geen naam, enkel initialen: ,.Aan graaf F.R." Blijkens de dichterlijke klachten, die deze opdracht volgden, had de graaf geen flauw begrip van de verwoestingen, die hij in Sisi's hart aanrichtte. Hoe zou hij ookAl de kinderen van den hertog, Sisi dus ook, noemden hem oom. Nu, dergelijke liefdestragedies ver oorzaken gewoonlijk een snellen groei, om nog maar te zwijgen van hun vrucht bare uitwerking op het dichterschap. Sisi aanvaardde de smarten der liefde met al de heftigheid van haar jeugd, doch met de veerkracht van diezelfde jeugd herstelde zij zich weer snel van haar zielsverdriet. Het was middernacht. Het hoogte punt van het bal, want de keizer zelf zou den cotillon leiden. Op een gegeven teeken werd de traditioneele bloemen mand binnengebracht. Uit de geurige diepte daarvan moest Frans Jozef de bloemen kiezen voor zijn dame, ter wijl de overige bloementuilties daarna onder de anderegasten verdeeld werden. Maar de jonge keizer liet zich geen tijd om een keus te doen. In plaats daarvan dook hij gretig met beide armen in de bloemenmassa. Daarna haastte hij zich met ongeduldige schre den door de zaal en legde zijn last aan Elisabeth's voeten neer. Hiermee was het geheim openbaar geworden. Reeds den gansehen avond had men overal gissingen hooren fluisteren, doch nu gaf Frans Jozef zelf toe, dat hij, als de Beiersehe prinses erin toestemde, bereid was en zelfs verlangend haar z'n trouw belofte te geven. Als zij toestemde Aan 't hof twijfelde niemand daaraan. Geen jongmeisje, dat wist, wat zij deed, zou een ..Heiligen Romeinsclien Keizer" een blauwtje geven. Sisi zelf voelde op het gezicht van die bloemenlawine zoowel blijdschap als schaamte. „Maar, Franzi," zei ze zacht, „je hebt de halve mand genomen Hij zag daar niets verkeerds in en dacht er zelfs een oogenblik aan om terug te gaan om haar ook de rest te brengen, maar zij drong aan „De andere dames hebben geen bloe men." Frans Jozef lachte. „Morgen," beloofde hij, „zal ik elk van de dames een bouquet sturen met mijn verontschuldigingen. Maar van nacht, vannacht komt er niets anders op aan, dan. De muziek had weer ingezet. Hij legde zijn arm om haar slanke middel en zij zweefden heen. Voor het eerst voelde zij zijn vurige en bevelende om helzing. Zijn natuurlijke zekerheid was zelfs in zijn dans te bemerken nog nooit had Sisi zich zoo licht en ge makkelijk op het rhythme van een Weensche wals laten drijven. Het was p. doz. fl. 1.50-1.60 per stuk 13-14 cent

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 30