Een gezellig avondje bij koningin Victoria (Anna Neagle). Achter haarsteunend op de canapé, prins Albert Antoon Walbrook) de echtgenoot ran de vorstin die haar met zijn groote garen van geest en hart zijn leren lang terzijde stond, doeh er maar niet in slaagde, de antipathie en het verstokte conservatisme van het Engelsche hof te overwinnen. liet verscheiden van prins Albert, een gebeurtenis, welke koningin T ictoria aanvankelijk zoo aangreep, dat zij de belangstelling voor alles wat om haar heen voorviel verloor. een van de eerste en ongetwijfeld meest belangrijke gebeurtenissen in baar leven. Het werd een ideaal huwelijk, dat een stempel van groote waarde drukte op haar geheele regeeringsperiode. En die periode was lang en zegenrijk, want zij was een der weinige vorstinnen, wie het gegund was, haar diamanten regeeringsjubileum te herdenken. Dit laatste is in de film geaccentueerd door dat feest in kleuren weer te geven. Dat was een zeer dankbaar gedeelte, daar de pronk en praal van het Engelsche hof zijn weerga op de wereld bijna niet vindt. En niet alleen het feit, dat bijna uitsluitend officieele documenten en geschriften als leidraad zijn gebruikt, maar ook de zeer voorname factor, dat zoo veel mogelijk historische gebouwen tot achtergrond dienden, geven aan dit film werk een zeer bijzonder cachet. De geheele film is beschaafd, voornaam en hier en daaruiterstgevoelig, zonder valsclie sentimen taliteit. Zóó moet deze vorstin geleefd en gewerkt hebben. Zóó moet zij zijn geweest in haar jeugd en in haar hoogen ouderdom. En hoewel uit den aard der zaak zeventig lange jaren in twee korte uren moesten worden saamgedrongen, zoo krijgt men na het zien van deze film toch een volledigen indnik van deze koninklijke vrouw, die haar leven lang een zware kroon met eere droeg. Ook de historische figuren, die om haar heen ge groepeerd zijn, zooals Disraeli, Palmerston, Gladstone, Melbourne, Canterbury, Peel en vele anderen zijn voortreffelijk getypeerd-en completeeren meesterlijk. Opmerkelijk voor een Engelsche film is verder, dat zij zich niet in onbelangrijke, vervelende details verliest, maar dat zij steeds, krachtig en zoo kort als maar «enigszins mogelijk is, tot de kern van ieder feit doordringt. Daardoor blijft men tot den laatsten meter hevig geïnteresseerd en geboeid. Tn figuurlijken en letterlijken zin is het dan ook een T ictoria de Groote voor haar 60-jarig regeeringsjubileuin, zooals zij door Anna Neagle werd uitgebeeld. Houding, uitdrukking én gebaar zijn buitengewoon raak en zuiver getroffen, zoodat de geheele figuur bijna een incarnatie is van de vórstin. film van koninklijke allure, welke terecht in Venetië met den grooten zilveren beker werd bekroond

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 13