DE TEXTIELSCHOOL VAN ST. JANSSTEEN Wie 't, soms nog niet geweten mocht heb bendien heeft» de. jongste tentoonstelling te Hulst toch zeker wel de klinkende bewijzen ervan geleverd de Zeeuwscli- Vlaamsehe landbouw is zich aan 't ontwikkelen, heeft zich in vele gevallen al ontwikkeld tot een modelbedrijf. Hij levert model-producten, door model-methoden. door model-outillage. Maar dat laatste betee- kent, dat de voortschrij dende mechanisatie een steeds nijpender werkloos heid heeft doen ont staan onder de Zeeuwse.il - Vlaamsche landarbeiders de machine heeft een groot deel van den han denarbeid overbodig ge maakt. En wel voorgoed geen conjunctuurschom meling kan aan dit soort werkloosheid ooit nog een einde maken. De eenige mogelijkheid, die voor zulk een streek overblijft, is dus het veel Accuratesse dat is het eerste, wat geleerd moet warden besproken, maar niet altijd met zeker succes toe te passen middel van de in dustrialisatie. Gelukkig bezat, Zeeland bezuiden Schelde een sinds jaren groeien de fabrieksnijverheid, die' meer en meer arbeidskrachten uit de omgeving kwam opvorderen. Echter niet in zulk een mate, dat zij het groeiende overcom pleet, uit den landbouw verwerken kon. Maar behalve de groote industrieën was er te Hulst dat succesvol begin van een Zeeuwsch-Vlaamsche textielnijver heid, wier kansen begonnen te stijgen, naarmate de Belgische textielfabrikanten de gevolgen der contingenteering ern stiger begonnen te voelen. Door de be lemmering van den invoer leefde niet alleen de Nederlandsclie textielnijver heid op er bleek zelfs ruimte voor groei van die Nederlandsclie textielpro- ductie. En wie waren er eerder genegen, deze ter hand te nemen, dan de slechts even over onze grens werkende Belgische en Fransche fabrikanten E11 nu is het voor St. .Tanssteen een ge luk geweest, in burgemeester P. H. Geirnaerdt een man te bezitten, die, door vroeger verblijf te Sas van Gent van nabij bekend niet het groote belang van een gezónde nijverheid, onmiddellijk voor zijn gemeente de kansen van den-tijd uit buitte reizen naar Noord-Frankrijk en België, besprekingen en onderhandelingen met belanghebbende buitenlandsche in- dustrieeelen leverden tot, resultaat, dat de fabrieken,-door buitenlanders op Neder- landschen bodem te stichten, voor een In de door hei schoolbestuur welwillend in bruikleen afgestane schoollokalen staan de meest uiteenloopende typen ran machines uit de weverij opgesteld om den jongen werkloozen de eerste iaardigheid voor de bediening daarvan bij te brengen. 't Lijkt wel wat op een muziekles, die directeur Koch hier zijn pupillen geeft, maar t is niets dan een theoretische verklaring der principes der weverij. De wevers in den dop bij het maken van de eerste proefstukken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 16