Is een werkje, al die draadjes uit elkaar te houden aan de reglettenweefmachine. Het lijkt er al op een complete weverij, als al de machines volop aan het werk zijn. groot deel geconcentreerd werden in en om het door werkloosheid geteisterde St. Janssteen. Er kwam binnen enkele jaren, o, zeker, nog op be scheiden voet, maar toch een al hoopgevende in dustrialisatie van St. Janssteen. Maar met de vestiging van fabrieken, hetzij oor spronkelijk Nederlandsche, hetzij nevenhedrijven van buitenlandsche, was men nog niet aan het doel het scheppen van werkgelegenheid. Want maar al te duidelijk bleek, dat naast enkele plaatselijke arbeidskrachten voor 't overgroote deel gebruik moest worden gemaakt van de diensten van over de grens wonende, in het vak doorknede werklieden, vrouwen en mannen. En niet in aanzien lijke mate daalde nog het werkloozencijfer van St. Janssteen en zijn buurgemeenten. Maar ook daarop wisten burgemeester Geir- naerdt en secretaris Francken raad. Dan moest er een textielschool komen, die de Zeeuwseh-Vlaamsche arbeiders, in de eerste plaats de jonge werkloozen- opleidde voor een nieuwe toekomst in de St. Jans- steensche industrie. De hoofden werden bijeengestoken, vergaderingen en conferenties belegd en met den steun van de om liggende gemeenten Clinge, Hontenisse, Graauw en Vogelwaarde, met medewerking van de Kamer van Koophandel te Neuzen, de P.E.Z.E.M., Gedeputeer de Staten en het Departement van Sociale Zaken, die alle mede overtuigd waren van redelijkheid en nut der St. Janssteensche zienswijze en plannen, kwam in den zomer van het jaar 1936 deze school tot stand. En tot groote tevredenheid heeft sinds dien deze textiel-avondschool te St. Janssteen ge werkt de zestien in Augustus 1937 gediplomeerden zijn, op een enkelen oudere na, allen reeds geplaatst. Natuurlijk, deze school is een begin, maar zeker een goed begin. En dat is, behalve aan de initiatief nemers, zeker te danken aan de groote toewijding en aan de bekwaamheid van den leider, den heer F. Koch, directeur van de textielfabriek Behaege Denys te Hulst. Een tweede poep van twintig leerlingen is er thans in opleiding. En al moeten er verscheidene jaren verloopen, eer een textielarbeider volleerd is, de cursus levert toch krachten af, die in de fabrieken gewaardeerd worden en die in de nieuwe Zeeuwsch- Vlaamsche nijverheid een zekere toekomst voor zich zien. Daarom is het te hopen, dat er een middel ge vonden wordt om voor de tot nog toe onoverkomelijk hooge kosten een dekking te vinden en over te kunnen gaan tot een uitbreiding van deze school, zoowel wat het aantal leerlingen als den leertijd en het aan tal onderwezen vakken betreft. De omvorming van land- in textielarbeiders, de industrialisatie van werkloos Zeeuwsch-Vlaanderen is een te groot be lang. Maar van St. Janssteen begint de victorie Daar groeit een secure wever uit. De Eapid-spoelnuichine moet de goed gewonden spoelen leveren voor de weejmachines.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 17