„Mij blijft niets bespaard.... DE TRAGISCHE LEVENSGANG VAN FRANS JO Z E F I EN ELISABETH VAN OOSTENRIJK door BERTITA HARDING 28 Het hotel .,11 ei88ex fioss aan t St. it nlitjan<pneerde historische plek ran 't rendez-vous tijdens den verlovingstijd run keizer Frans Jozef I en Elisabeth. TKTadat Ludovika een en ander met den hertog gerepeld had, moest zij Frans Jozef natuurlijk wijzen op de gulle manier, waarmee Sisi's ouders voor hun dochter zorgden. Hierop immers zou de keizer zeker met zijn bekende hoffelijkheid weten te antwoorden het afgezaagde woord no blesse oblige miste op hem nimmer zijn uitwerking. Ludovika kreeg gelijk. De keizer beloofde Sisi een huwelijksgeschenk te geven, dat eens zoo groot was als haar bruidsschat, namelijk honderdduizend goudgulden behalve nog de traditioneele „morgen gave" van twaalfduizend gulden. Hiermee was Frans Jozefs vrijgevigheid nog niet ten einde. Hij was fabelachtig rijk en zeer verliefd. Zijn goud zoowel als zijn hart behoorden aan Sisi. Vanaf het oogenblik, dat zij zijn hoofdstad binnentrok, zou zij een jaarlijksch inkomen genieten van honderd duizend goudgulden, die als „speldengeld" moesten dienen voor haar privé-uitgaven, zooals kleeren, amusement, liefdadigheid e.d. Ten slotte zou Sisi, in geval zij ooit weduwe werd, levenslang een pensioen van honderdduizend gulden per jaar trekken. Het kleine meisje van Possenhofen had een allerschitterendste partij gedaan Geholpen door den keizerlijken schatkanselier kon Ludovika alles voor haar dochter koopen, wat zij zich had voorgesteld. In de staatsarchieven te Weenen kan men heden nog na lezen, wat de uitzet van de keizerlijke, bruid behelsde 17 galajaponnen 14 japonnen met hoogen boord 6 ochtendjaponnen 19 zomerjurken (in verschillende kleurenrose, lila, korenblauw en violet) 4 baljaponnen met crino line (laag uitgesneden) Mi hoeden (met sluiers, veeren of bloemen) 6 mantels 8 mantilla's 5 fluweelen pelerines 14 dozijn hemden (twaalf met fijne Valencienne- kant) 14 dozijn kousen (zijden, fil d'ccosse en wol) 6 dozijn onderrokken 5 dozijn pantalettes 1 dozijn kapjakjes 6 paar laarzen 6 paar pantoffels 20 paar handschoenen (van elke kleur en soort). Gp deze lijst van Elisa beth's kleeding volgde de beschrijving van haar tafel- goml en tafelzilver en een gespecificeerde opsomming van de kostbare tapijten, doeken en Perzische klee- den. Ten slotte kreeg het rijtuighuis van de bruid met zijn personeel, de bijhe- hoorende stallen en equi pages nog een aparte ver melding. Hiervan nam men in den Beierschen familie kring met bijzondere vreug de kennis Wat Sisi zelf betreft, zij stond verbaasd over de plotselinge gewichtigheid, die haar persoontje had gekregen. De eene dag na deii anderen verliep in koortsachtige voorberei ding. Ontelbare bezoeken werden gebracht bij de naaister, de eene voorname visite volgde op de andere en Possenhofen was het middelpunt van 'n volslagen ongewone drukte. De prijsjes, welke de practische Ludovika aan elk voorwerp van den bruidsschat en aan elk geschenk had gehecht, vervulden Sisi met ontzag de juweelen bijvoorbeeld, die aarts hertogin Sophie gestuurd had, werden op 62.460 goudgulden geschat en het gouden en zilveren toebehooren van eetkamer en toilettafel op 102.234 gulden. De formaliteiten, die zij dagelijks moest onder gaan, brachten een groote verandering in haar leven te Possenhofen. Er was geen sprake meer van, dat zij nog in bosschen en velden kon spelen en rennen of haar lievelingsdieren behoorlijk kon verzor gen en vurige vriendschap sluiten met de boeren kinderen uit den omtrek. Zij moest binnenshuis blijven en in de groote spreekkamer afgezanten van allerlei vreemde plaatsen ontvangen en zonder verveling luisteren naar hun lange toespraken, waarin zij haar geluk wenscliten. Bovendien waren er nog moeilijkheden van civielen en kerkelijken aard te overwinnen, daar voor een huwelijk tusschen vollen neef en nicht zoowel voor de wereldlijke als de kerkelijke wet dis pensatie noodig was. München verlangde, dat de jonge bruid, die een zeer verwijderd opvolgings- recht op den troon van Beieren kon doen gelden, ■hiervan formeel afstand deed, hetgeen met groot ceremonieel geschiedde. Op veertien April 1854, tien dagen vóór het huwe lijk, was hertogin Ludovika eindelijk met haar voor bereiding gereed. Zeventien groote koffers en acht kleinere waren volgepakt naar Weenen gezonden. Twee dagen later, op Paasehzoiidag, ver zamelden zich alle leden van het huis Wittelsbach in het oude paleis te München voor een afscheids receptie, waarop ook het corps diplomatique was uitgenoodigd. Hier droeg Sisi voor het eerst hof- kleeding en de beroemde Habsburgsclie diamanten. Zij moet er zeer mooi en schitterend hebben uitge zien, maar toch buitengewoon ernstig. De drie dagen, die hierop volgden, bracht zij te Possenhofen door. Dit afscheid viel haar zeker het allerzwaarst - het afscheid van alles, wat tot nu toe haar hoogste geluk had beteekend van de tuinen, het park, het prachtige Starnbergermeer, van de Beiersehe Alpen met hun besneeuwde toppen, van haar honden en paarden, haar vrienden uit het dorp, het vervallen kasteel, van de oude kinderkamer, waar zij zulk een groot gedeelte van haar jonge jaren had doorgebracht en van haar jeugd,.dit was tevens het afscheid van haar jeugd Het was ook het afscheid van Wittelsbach. Xooit tevoren was het haar zoo duidelijk geworden, hoe hecht men verbonden is met zijn eigen huis en zijn eigen naam, als in dit uur. nu zij beide op moest geven. Het beteekende een breuk met haar gelieele verleden en voor Sisi, die zoo sterk aan haar geboorte grond gehecht was, viel dit afscheid dubbel moeilijk. Op den twintigsten April, kort na zonsopgang, reed de galakoets, getrokken door zes raspaarden uit de koninklijke stallen, voor. .Sisi begon haar groote reis. ol trots keek Ludovika naar haar dochter, die in een donkergroen reiscostuum en 'n klein hoedje met een jagersveer erop naast haar had plaatsgenomen. Tegenover hen op de opvouwbare bank zaten, wat dicht naast elkaar, de vier andere dochters en staar den in matelooze bewondering hun gelukkige zuster aan, die zij tot de grens zouden vergezellen. Op den bok naast den koetsier zat Gackl, Sisi's lievelings broer. In een tweede rijtuig volgde hertog Max met zijn andere zonen en Sisi's tijdelijk gevolg, dat aan ile grens door een Oostenrijksch zou worden ver vangen. De bewoners van München waren vroeg opgestaan om den stoet te zien binnentrekken. Op de Wittels- hacher Platz werden.de rijtuigen door een jubelende menigte begroet. Sisi stond op en dankte buigend voor deze onverwachte huldiging. Nu zij de tallooze vlaggen en vlaggetjes met de Beiersehe kleuren, blauw en wit, van alle huizen en uit alle vensters zag wapperen, voelde zij, hoe trotscli haar landgenooten op hun prinses waren. Toen zij een groep dorpelingen en bedienden uit Possenhofen herkende, die in hun beste. Zondagsche kleeren trouw achter den lang zaam voorttrekkenden stoet aan stapten, liepen de- tranen haar over de wangen. Het scheen, dat ieder, dien zij kende, naar de stad was gekomen om haar uitgeleide te doen. Zij voelde vreugde, verdriet en weemoed tegelijk en warme tranen doorweekten haar mooie, nieuwe handschoenen. Op dat oogenblik werd een opgevouwen velletje papier in de koets gegooid. Sisi ving het op en las de versregels, die de jonge Oostenrijksche dichter Johann Vogel, die toen juist te München was. voor haar geschreven had Bozeknop uit 't Beiersch land, Door een liefderijke hand Wordt naar 't verre Donaustrand Gij thans verplant. Bozeknop, verneem Als het afscheid u verune,, Zachtere dan liefde's hand Vindt gij niet. Terwijl de koets met de zes paarden haar steeds verder en verder voerde, liet Sisi zich troosten door het eenvoudige rijmpje. München lag reeds ver achter haar en liet gejubel der opgewonden bevolking was verstomd. In de kleine stadjes, waar de bruids stoet doorheen reed. moest telkens weer op het

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 28