VERLOOR ZIJN WERK DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN KRUSCHEN KOERSEN-1928/1937 <^yL LAAGSTE en HOOGSTE ARNOLD GILISSEN s BANK ROTTERDAM AMSTERDAM Hoe hij weer aan den slag kwam. SALTS 31 gefluisterd klonken de antwoorden, die zij op de vragen van den kardinaal gaf de stem van Frans Jozef echter was tot in de laatste kerkbanken duide lijk te verstaan. I)e korte toespraak, welke de kardi naal vervolgens hield, was Sisi niet erg duidelijk, daar de aartsbisschop zich bij deze uiterst plechtige gelegenheid nog rlietorischer uitdrukte dan anders. Ken van zijn beeldspraken maakte een diepen indruk op de jonge bruid. Het was die zinsnede, waarin gedoeld werd o]> de veilige en schoone toevlucht, die het. zooeven gesloten huwelijk voor den keizer en de keizerin zou moeten zijn als een eila nd, dat vredig te midden van de woeste golven ligt, een eiland waar viooltjes en rozen groeien. Midden in het Starnberger meer, ginds in Beieren, lag zulk een eiland en het werd het rozeneiland genoemd. Waarschijnlijk zonder het te weten, had de kardinaal Sisi aan deze heerlijke plek herinnerd en haar met dankbaar heid vervuld. Franzi en zij zouden wonen op een droomeiland. Nieuwe hoop en nieuwe moed vervulden haar.... Nadat de aartsbisschop 't jonge paar den laatsten zegen had gegeven, stond Elisabeth op. Haar hand bleef rusten op Frans Jozefs arm, terwijl zij, blozend van opwinding, wachtte op het oogen- blik, dat liet. orgel weer zou invallen en de lange stoet zich opnieuw in beweging moest zetten. Het was avond geworden de avond van het keizerlijke huwelijksfeest. Elk ander jonggetrouwd paar is na de plech - tigheden van den voorbijen dag blij, dat liet uur nadert, waarop het eindelijk kan ontsnappen voor de huwelijksreis. Maar deze leden van 'n regeerend huis moch ten daar niet aan denken zij waren te afhankelijk van de publieke gunst, die gevleid en dagelijks opnieuw ge wonnen moest worden. De staat droeg de kosten van het keizerlijke huwelijk er zat dus niets anders op dan dat de belastingbetalers de groote parade te zien kregen, waarop zij recht hadden. Nauwelijks was het jonge paar door de overvolle straten in den Hofburg aangekomen, of 't. moest zich weer op het groote balkon aan den voorgevel vertoonen. Een herhaling van de be proeving te Scliönbrunn volgde. Ge kleed in haar bruidsjapon van ivoor kleurig satijn met een sluier van Brus- selsche kant, moest Sisi haast een uur lang naast den keizer doorbrengen en glimlachend buigen naar een onafzien bare menigte van opgeheven gezichten. Daarna volgde de plechtige receptie in de balzaal van het paleis, de „Gratu- lations-cour'Y zooals dat genoemd werd. Nu kwamen de hoogwaardigheids - bekleeders uit vreemde landen, de vor sten en heerschers, die ter gelegenheid van het huwelijk waren overgekomen, de leden van het corps diplomatique en de overige hooge gasten om in alle talen der wereld hun gelukwenschen aan te bieden. Met 'n gullen glimlach nam Frans Jozef kennis van elk dier huldeblijken, hoe onverstaanbaar ook. Eerst lang na middernacht eindigde deze ceremonie en trok het hof zich terug. Twaalf pages met enorme kan delaars verlichtten de gangen, waar door Sisi naar haar kamers werd geleid. Stilte zonk over het paleis. Buiten hing de duisternis van den nacht. Weenen ging voort met rumoerig feest te vieren ACHTSTE HOOFDSTUK I Jp bruiloftsgasten, ook hertog Max en hertogin Ludovika, waren ver trokken. De feestelijkheden werden nog steeds voortgezet en het jonge keizer lijke paar kreeg geen rust. In de opera werd een feest voorstelling gegeven, ge volgd door een groot ballet. Daarna zou er gedurende een week vuurwerk op den King worden afgestoken en een volks feest gevierd in het Prater. Ook ver schenen er nog dagelijks delegaties uit alle deelen van het keizerrijk om ge schenken aan te bieden en de schoone bruid van hun onderdanige trouw te ver zekeren. Fit het verre Smyrna kwam een groep kooplieden beladen met schat ten hun leider, een Griek. Themisto- cles Baltazzi, bood de Kroon zijn uitge breide bankverbindingen en depots aan. Den grootsten indruk op Sisi maakte circus Rentz, dat te Weenen zijn tenten had opgeslagen. Ernst Jakob Rentz, de beroemde kunstrijder, had haar met zijn zestig gedresseerde paarden van elk mogelijk ras in extase gebracht. Fren- lang kon zij gespannen toekijken en de feillooze dressuur der paarden bewonderen. In Sisi ontwaakte de hartstocht van liaar vader voor de rij kunst. Zij vroeg Frans Jozef om een stal rijpaarden en een eerste-klas-trainer. De keizer vervulde dit gezonde ver langen maar al te graag. Het viel hem des te gemakkelijker, omdat hij zijn huishouding naar paleis Laxenburg had overgebracht te midden van een groot park gelegen, niet ver van de binnenstad verwijderd. Hier kon Sisi haar liefde voor sport op alle uren van den dag bot vieren zonder voortdurend een escorte geheime politie achter zich te weten. Frans Jozef zelf vergezelde haar te paard, zoo dikwijls het. zijn zaken toe lieten. Het gebeurde herhaaldelijk, dat de keizer en de keizerin onverwacht op de ruiterpaden van het Prater ver schenen. Zoodra zij herkend werden, troepten de kijklustigen samen, doch dan was het hooge paar reeds achter de boomen verdwenen en slechts het doffe getrappel der paardenhoeven verried welke richting zij hadden ingeslagen. Het leven te Faxenburg zou een ge lukkige idylle zijn geworden, ware niet de aartshertogin gearriveerd met het plan zich zoo dicht mogelijk bij het jonge paar te installeeren. In het begin hield Sophie zich nog bezig met het uitpakken van liaar kof fers en het inrichten der kamers, die zij voor zichzelf en haar gevolg had uitge kozen. Maar toen dit eenmaal was afge- loopen, zocht de energieke dame naar een nieuw veld voor haar activiteit. Met de eerlijke bedoeling zich nuttig te ma ken, dwaalde zij eens naar den anderen vleugel en gluurde in de appartementen van haar zoon en dochter. Zij vond daar van alles, wat niet naar haar zin was. Trouwens, Sisi beantwoordde aan de traditioneele voorstelling van de keizer lijke echtgenoote nog niet veel meer dan toen Sophie haar voor het eerst gezien had. Zij reed zonder zadel en oefende zich op 't zorgvuldig onderhouden gras veld in 't nemen van hindernissen. Was dat soms een behoorlijk gedrag f Wat moesten de menschen ervan denken ,,De menschen vroeg Sisi ontsteld, „maar, tante Sophie, hier kan mij toch niemand zien behalve de familie Maar de aartshertogin wist beter. Voor het hek der paleistuinen bleven dikwijls voorbijgangers staan, nieuws gierig, of zij iets zouden kunnen opvan gen van 't leven daarbinnen. Sisi moest daarop bedacht zijn. Zij behoorde van den vroegen morgen tot den laten avond onberispelijk te zijn aangekleed, zoodat zij ten allen tijde gezien kon worden. Maar ach, Sisi was te impulsief en ook nog steeds te onbesuisd oiii op haar kleeding te letten. Op haar zwerftochten door de bosschen, als zij met de honden stoeide of nu en dan eens in een boom klom, wilde zij niet gehinderd worden door een elegant costuum. f Wordt rerrolaft) ZUIDBLAAK 4 DAMRAK 80-81 ZENDT DEN 30sten JAARGANG VAN HAAR BOEKJE OP AANVRAGE GRATIS TOE. Drie jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen, dat ik nog slechts met behulp van een stok kon loopen en gedwongen was mijn werk op te geven. Zonder Eruschen Salts was ik nooit meer aan den slag gekomen, maar nu voel ik mij weer uitstekend en kan mijn werk weer doen. Wie mij drie jaar geleden gekend heeft en mij nu ziet, gelooft niet, dat ik dezelfde man ben. Ik kan Eruschen niet dankbaar genoeg zijn. W. T." (Origineele brief ter inzage.) Rheumatische pijnen worden in de meeste gevallen veroorzaakt, doordat Uw organisme verontreinigd is met allerlei kwaadaardige afvalstoffen, o.a. het gevaarlijke urinezuur. Het is de natuurlijke taok van Uw afvoerorganèn Uw lichaam vrij te houden van al deze afvalstoffen door deze regelmatig te verwijderen. De zes minerale zouten in Kruschen Salts sporen Uw inwendige organen aan tot betere en geregelde werking, zoodat Uw organisme geheel wordt gereinigd en zich ook in het vervolg geen afvalstoffen meer zullen kunnen ophoopen. Het gevolg is, dat U al spoedig een vermindering Uwer rheumatische pijnen zult constateeren, totdat langzamerhand deze pijnen ge heel verdwenen zijn. Neem slechts ge regeld de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts en U zult zich steeds fit en opgewekt voelen. is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a ƒ0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels- Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. VERKADE-ZAANDAM

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1937 | | pagina 31