m de AEVEEDEN VAM AUSTRALIË It - y/W r-: 'f. stóm Gedeelte ran de Lightning Ridge-opaahelden. dens een hevige onweersbui door den bliksëm werden gedood. Het kleine dorpje in de vallei wordt be woond door een driehonderd mannen en vrouwen, die voor het meerendeel bij het delven der opaleii b?,trokken Jïijn. Men kan maar op één manier (ie opaalmijn be treden en deze manier is een zeer primitieve Name lijk door middel van een windas. Terwijl een mand, die gevuld is niet opalen, naar Ivoven wordt gedraaid, daalt de bezoeker of opaahlelver in een leege mand naar benedendit om het ophalen en neerlaten te vergemakkelijken liet aanzien van een opaalmijn doet denken aan dat van een kolenmijn niet haar schachten en gangen. ploegbaas ran de Lightning Ridge-opaal relden. In de gangen ran de Lightning Ridge-mijn. Reedis voor een waarde ran twintig mi Ui oen guitten tuin opaten went uit den bodem, te voorschijn gebracht. Men vindt opalen over de geheele wereld. De parelmoeropalen, melkwit tot grijs van kleur, nagenoeg ondoorzichtig, met parelmoeren glansen overdekt, vindt men bijvoorbeeld op IJsland, de Far;.er- eilanden en in Karinthië. Vuuropalen, karmijnrood van kleur, worden vooral in Mexico gevonden. Beroemd zijn de edelopalen, helder ais water of lichtgrijs met wijnkleurige of zwavelgele glansen, die gevonden worden in de ('serwinitsa-velden in Hongarije. Vooral de edelopalen met blauwe, groene of roode tinten zijn zeer zeldzaam en waren tot voor kort de duurst betaalde opalen ter wereld. Doch sinds in Australië rijke opaalvelden werden ontdekt en in de Light ning Ridge-mijn de zwarte opalen werden gevonden, die de schittering van den dauwdruppel paarden aan de kleu ren van den regenboog, terwijl diep bin nenin, in het nachtzwarte hart, een doffe vuurgloed smeulde, werden de Australi sche opalen de kostbaarste en verloren de Hongaa.rsche velden veel van hun waard» De Lightning Ridge-velden, de eenige plek ter wereld waar zwarte opalen wor den gevonden, zijn gelegen in Nieuw-Zuid - Wales. De vallei dankt, haar benaming aan het feit, dat hier een vijftigtal schapen tij-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 12