HU LEEK EEN DWAAS..., KEN ROMAN VAN AGNES LOUISE PROVOST TWINTIGSTE HOOFDSTUK ir I ZEVENDE l VERVOLG Misschien wel, en misschien ook nietmop perde haar zoon. In ieder geval heb ik mede lijden met Dick. Ik heb hem zelf óók afgezet, en 't is heelemaól een gemeen!' vertooning bij hem in huis te blijven hangen, en hopen, dat hij fout gaat. Maar zóóiets vind ik te bar, wélke man 't ook zijn zou." Zijn moeder zuchtte klaaglijk. Met Leila en Nicky zat zij precies tusschen twee molen- steenen. 't, Zou natuurlijk een schitterende partij zijn voor Leila, en 't was natuurlijk een onzinnige veronder stelling, dat Dick zijn erfenis echt zon riskeeren.. maar wat kwam alles veel prettiger in orde, als zij ieder hun billijke portie kregen T ynnewood stond in volle lenteglorie, voor Dick het terugzag. Zij hadden zich op den terugweg hier en daar opgehouden, waar kennissen van de Varicks woonden. Hij was een verloofd man, die vertoond werd, en als hij "t onaangenaam vond, hield hij dat gevoelen voor zich. Hij verscheen bij tal van gelegenheden met Leila in "t publiek, nam vele uitnoodigiugen aan en maakte kennis met een bijna eindeloozen stoet menschen, en hij was op gewekt en vriendelijk, en iedereen vond hem aar dig. Soms kwam er even een grimmige trek, als hij in een krant las, dat „mejuffrouw Leila Varick en haar verloofde, de heer Richard Bradsliaw uit New York", hier of ginds gelogeerd hadden. Zóó veel had hij aan het geld van Nieolaas Varick te danken, en niet meer. Zelfs toen zij aan het einde van hun reis kwamen, maakte hij niet dadelijk aanstalten om Lynnewood te openenhij nam met. de Varicks intrek in hun liefste hotel en werd onmiddellijk gegrepen in een werveling van felicitaties en afspraken. Het leek zoo vanzelfsprekend, dat Claire en haar familie tot zijn gezin behoorden, dat hij zonder vragen een suite voor hen gehuurd had. De Varicks vonden het alle drie prettig, in de stad te zijn, en vooral Leila was in haar schik, dat hij den terugkeer naar Lynnewood uitstelde. Als zij er iets aan doen kon ging hij niet terug naar een plaats, waar hij Jessamy Landon dage lijks kon zien. Leila wist maar al te góed, hoe dun de draad was, die hem aan haar bond. Kr was geen enkel intiem samenzijn meer gevolgd; er had zich geen schijn van een verliefd tafereeltje voorgedaan. Hij werkte het program af, maar het program scheen niets te omvatten dan een vriende lijken oppervlakkigen omgang en een beleefd aan vaarden van een toestand, die niet verholpen kon worden. Het stak haar, en maakte haar woedend, maar Leila was den laatsten tijd voorzichtiger met. Dick. Hij was een iétsje anders sinds dien middag op het, eiland. Misschien was dat ietsje er aldoor al ge weest, en was zij te zeer opgegaan in haar eigen plan nen, om het te merken, maar zij begon in Dick een koppigheid aan t,e voelen, die zij niet, had verwacht. Het deed niet onaangenaam aan, maar toch was liet er, achter de onvermoeide goedhartigheid, die zij allen reeds als iets vanzelfsprekends beschouw den. Leila kon het niet, nader uitleggen. Hij weigerde nooit, iets, dat zij hem vroeg eigenaardig maar er waren nu en dan momenten, dat zij aarzelde, en tot de conclusie kwam, dat het wijzer was,, niet te ver te gaan. Op zijn houding tegenover haar kon zij niets aan merken, behalve, dat het niet de houding van een minnaar was, en nu begreep zij bitter, dat het daar toe nooit zou komen. Hij was attent, ging overal met haar heen en was gezellig hij vervulde haar minste wensehen edelmoedig en zonder den minsten ophef. Dit was geen kleinigheid, want, sommige wensehen van Leila eischten veel. Zij was dol op sieraden, smeralden trokken haar altijd aan, en voor diaman ten had zij een hartstocht, dien Oliver, zijn wenkbrau wen optrekkend, minachtend als barbaarsch had gebrandmerkt,. Sinds haar verloving had zij weelde rig haar verbeelding laten gaan over de fonkelende KORTE INI10U1) VAN "T VOORAFGAANDE: De millionnair Nieolaas Varick roeit z'n einde nade ren. Verscheidene hebzuchtige familieleden zijn op Varick's buiten Lynnewood samengekomen, om z'n dood af te wachten. Dick Bradshaween jongeman, wordt door Varick uit het buitenland aan z'n doodsbed ontboden. De oude heer vertelt hem, dat hij vroeger op z'n moeder verliefd geweest was, doch dat door zekere lasterpraatjes van een huwelijk nooit iets gekomen is. Kort na dit onderhoud sterft Varick. Dick Bradshaw is universeel erfgenaam. Hij krijgt onmiddellijk een ■millioen dollars en wordt eigenaar ran alle bezittingen op voorwaarde, dat hij een jaar naden overlijden «dag van Varick geheel vrij van sch ulden is. De hebzuchtige familieleden erven totaal niets. Alleen wanneer Dick aan de genoemde rooneaarde niet kan voldoen, worden Varick's bezittingen aan hen toegewezen. Jessamy Landon, Varick's secretaresse, blijft, volgens het testa ment, voorloopig in dienst voor het samenstellen van een catalogus. Dick is bij de eerste ontmoeting reeds op het charmante meisje verliefd geworden. Claire Varick, een der onterfde familieleden, heeft op aan dringen van haar zoon Nicky en haar dochter Leila aan IHck Bradshaw gevraagd voorloopig op Lynne wood te mogen blijven logeeren. Een cheque van 40.000 dollars, zoogenaamd voor het aflossen van een hypotheek, heeft ze hem met een traan en een senti menteel verhaaltje afgebedeld. Stacy Jordan verkoopt in samenwerking met Oliver Ennis, een eveneens ont erfd familielid van Varick, aan Dick Bradshaw een waardeloos stuk boschgrond voor 350.000 dollars. Nicky Varick heeft zich in een schandaaltje verwik keld. Hij moet Lois Tm Roche, een artiste, schadeloos stellen wegens verbreking van trouwbelofte. Dick be taalt voor hem 50.000 dollars. Leila Varick heeft in een sensatie-blaadje een artikeltje hierover gepubli ceerd, waarin zij Dick van het schandaal beschuldigt. Een exemplaar van dit bladstuurt zij toe aan Jessamy Landon, die naar aanleiding hiervan haar verhouding mei Dick verbreekt. Dick zoekt vergetelheid in fuiven en feestriereti. Leila ziet nu haar kans schoon. Zij weet zich zóó aan Dick op te dringen, dat spoedig een verloving tusschen hen beiden tot stand komt. pracht, die ooit, haar eigendom zou zijn. Reeds waren haar gulzige, kleine handen gretig bezig, schatten te verzamelen. Zij had een groote, diamanten clip, een rimpeling van regenboogvlammen rondom een grooten, vierkanten emerald. Zij had een emeralden ring, en een hanger, die een gloed van licht was. Later liad zij gevleid om een paar diamanten gespen, en daarna had het leven haar niet meer compleet geleken zonder een armband met emeralden en diamanten, dien zij pas gezien had. Zij dacht ook aan parels, maar die moesten wachten, tot Dick's jaar om was dan kon hij zoo'n echt, kostbaar snoer voor haar koopen, waar iedereen over praten zou. Haar honger was niet te verzadigen, maar door al haar buitensporige eischen heen hield Leila een sluwe bezorgdheid voor zijn financiën, die nu ook haar financiën waren. Er waren oogenblikken, dat zij ongerust, werddat zij zich afvroeg, hoever Dick al gekomen was door zijn luchtige roekeloosheid met geld, en dacht aan de katachtige grijns, waarmee Oliver haar gefeli citeerd had wegens haar verloving met den erfge naam. Oliver had het veel te vriendelijk opgenomen naar haar zin. Het, was niets voor Oliver, zoo lieftallig te doen. Het was niets voor hem, van een aandeel in het vermogen van oom Nick af te zien, zonder vechten, en Oliver kon niet anders vechten dan kalm en ten doode toe. Leila had dolgraag die dure geschenken, waarom zij door andere meisjes heimelijk of openlijk benijd werd, en zij wist bijna zeker, na voorzichtig rekenen en gesprekken met Olaire, dat Dick nog bijna de helft van dat millioen over had, maar zij wou de risico niet wagen, alles te verliezen om wille van een paar weken genot. Zij begon te peilen, voorzichtig, maar aanhoudend. Zij vroeg, wat de twee suites kostten, en hoe hoog het onderhoud van Lynnewood liep, als hij weg was. Zij maakte aanmerking op het bedrag, dat voor de bediendentafel was uitgetrokken. Zij probeerde te ontdekken, of Oliver geld van hem trok, en zij viel Nicky heftig aan wegens zijn gewoonte, zijn aanstaan den zwager aan te spreken om geldleeningen. Zij wou vooral weten, hoe hoog zijn banktegoed was, en deii vurig begeerden armband gebruikte zij als voor wendsel, om een blik in zijn bankgeheim te recht vaardigen. Zij had den armband dien morgen bij haar gewonen juwelier gezien en was gauw terugge gaan om hem het belangrijke nieuws te vertellen, met het gewone resultaat. „Weet je zeker, dat 't kan, Dick Ik heb hem na tuurlijk dolgraag, maar er staat nu zooveel op 't spel voor je, en je bent zoo roekeloos misschien tel je niet eens de rekeningen op. Weet je zeker, dat je geen kwaad kunt V' „Ja, hoor," stelde hij haar gerust, maar hij scheen er zich vroolijk over te maken. „Een millioen, met de rente, is een heele hand geld. om in een jaar door te komen. Maak je maar geen zorg, Leila. Er is niet 't minste gevaar." Het was veel te vaag hij had eigenlijk nog niets gezegd. Ondanks haarzelf werd haar stem wat dunner van ergernis. „Je bent onverbeterlijk, Dick. Zeggen dat alles in orde komt is makkelijk, maar 't gaat om de cijfers." Snel bedwong zij zich, en haar stem werd weer traag, zacht verwijtend. „Je weet natuurlijk, hoe je zaken staan, maar roekeloos bén je, en 't zou afschuwelijk zijn, als je nu je kans vergooide. Er kan op 't aller laatst wel eens iets onverwachts gebeuren effecten kunnen .ineens dalen, of menschen, die geld van je geleend hebben en zoo, kunnen in gebreke blijven. Ik ben er soms echt ongerust over. Ik vind 't naar, dat je me zoo weinig in vertrouwen neemt." Hij keek haar aan met een nadenkenden blik, die haar even ontmoedigde toen schudde hij het hoofd en lachte. „Ik wist niet, dat ik zoo terughoudend was. Ik zal je even gauw inlichten. Hier heb je de cijfers ik heb veel uitgegeven en ik geef nóg veel uit, maar ik heb nog ruim een half millioen over, en daarvan is driehonderdvijftigduizend solied belegd in vaste goederen, die een groot inkomen zullen opleveren. De effecten kunnen rijzen of dalen, 't raakt me niet, want ik heb niet één papiertje, en ik ben absoluut niet van zins, mezelf voor schandaal te zetten door iets op de beurs te beginnen. En over een kleine twee maan den kan ik aanspraak maken op de rest van de na latenschap. Ben je nu gerust „Natuurlijk. Ik was ook niet bang eigenlijk, maar 't is zoo'n spanning, als je niets weetJe had 't me eigenlijk veel eerder moeten vertellen, maar omdat jij 't bent, moog je me een kus geven en dan is 't in orde." Hij gaf haar 'n kus, onberispelijk en hartelijk, maar zonder de minste vurigheid, en zij liet het er bij. Ze wist nu, wat ze weten wou, haar angst op dat punt was bedaard, maar zij was zich stekelig bewust, dat zij minder handig te werk was gegaan dan haar bedoeling was geweest, en dat iedere kus, dien hij haar gaf, niets was dan een beleefd zich schikken in de omstandigheden, waartoe zij bijna altijd het ini tiatief moest nemen. Het was ergerlijk het was om razend te worden. Er waren momenten, dat zij hem bijna haatte. Maar dien avond straalde de emeralden armband aan haar pols als groen vuur. Op een ochtend reed Dick uit, naar Lynnewood. zonder aan iemand te zeggen, waar hij heen ging. 't Was zijn eerste uitstapje na zijn terugkeer in New York, en de bekende wegen waren vol lentevreugd. Op Lynnewood gaf het open hek hem den eersten groet, dé boschlaan had een teederheid van jong groen en een kruidigen geur van- opgewekten groei. Druppels van een morgenbuitje spetten op hem neer en glinsterden in de lange sprieten zonlicht, die door de boomen tastten. En Dick begreep, dat hij heimwee had gehad. Hij was gaan houden van die mooie, statige bezitting met haar afgeslotenheid en stilte, zijn Lynnewood als hij het hield. Een minuut later kwam hij uit het geboomte in open tuinen met frissche grasvelden, en hij werkte ijverig met claxon en uitlaat, om zijn nadering aan te kondigen. Snelle figuren kwamen uit garage en stallen en tuinen, met lachende gezichten, zich reppend om bij de hand te zijn en „den baas" té (JVWWVVWWVVWWWI/fJ

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 22