„Mij blijft niets bespaard.../' DE TRAGISCHE LEVENSGANG VA N FR A N S J O Z E F I EN ELISABETH VAN OOSTENRIJK BERTITA HARDING 28 Keizer Frune Jozef, naar hef eehildereluk ran F. X. Winterhaiier. Toch had de aartshertogin gelijk. De ondervinding had Sophie in het belang van de dynastie leeren denken. Hermelijn en purper dienden om de oogen der onderdanen te behagen zelfs de minste hunner deelde in den glans daarvan. Het. was de eerste plicht van een regeerend huis een volmaakt en schitterend uiterlijk te toonen, want zoodra het koningschap zijn macht over de fantasie verloor, begon de dageraad der democratie. Sisi diende zulks te begrijpen. Zij schikte zich. Haar rijlessen werden gekortwiekt. In plaats daar van mocht zij haar schoonmoeder begeleiden in de ouderwetsche kales en de nieuwsgierige voorbij gangers zoo vriendelijk mogelijk toeknikken. Reeds vroeg in den morgen kwam Sisi in zijde en fluweel voor den dag. 's Middags moest zij audiëntie ver- leenen en leeren met den meest stralenden glimlach te antwoorden op de meest vervelende banaliteiten. Daarna stelde tante Sophie gewoonlijk nog een na middagritje voor. Als Sisi daarbij lusteloos in de kus sens van het rijtuig leunde, werd zij terstond berispt ,.Zit netjes recht en tracht wat vriendelijker te zijn Het vermoeide Sisi bui tenmate den geheelen dag te moeten paradeeren. Zij wist wel, dat zij knap was honderden malen had zij zich liooren roemen als schoon, charmant, verruk kelijk en wat al niet meer.... Maar het was toch alles behalve plezierig om niets dan schoon en charmant te zijn den lieelen lieven dag door! Zij begon die eindelooze uren, in haar boudoir doorgebracht met. aankleeden. afborstelen, strikken en tooien, te haten. Zij was 'n levenslustig jong meisje en geen opgeprikte mannequin. Zij werd neer slachtig en de verveling )>enauwde haar. Laxenburg, dat tusschen zijn hooge, oude booinen lag weggedoken, was een kil en vochtig verblijf, zelfs in Mei. Zoolang Sisi een sportief leven had kunnen leiden, voelde zij zich frisch en gezond. Maar zij kwam hoe langer hoe minder bui ten, ten slotte nog maar in de kales der aartsherto gin en het leven binnens huis zonder voldoende be weging deed haar geen goed. Zij, die aan zonne schijn en berglucht gewend was geweest, werd teer en bloedarm. Als zij alleen in haar kamers was, gebeurde het, dat zij urenlang huilde. Frans Jozef, die zijn da gen in den Hofbnrg door bracht, waar de staats zaken hem geheel in beslag namen, bemerkte niets van Sisi's verdriet.. Als hij des avonds thuiskwam,ontving zijn vrouw hem met een dapperen glimlach en zonder te klagen. Maar de doorzichtige bleekheid van haar wan gen begon op te vallen. Op een van die zeldzame morgens, dat zij te zamen uitreden en Sisi in het volle zonlicht stond, merkte de keizer deze verandering in haar gelaatskleur op. Hij schrok ervan. Had zij misschien een kou onder de leden i Of voelde zij zich eenzaam en verlangde zij naar haar groote, gezellige familie in Beieren Als dat zoo was, dan wist hij er wel raad op. Hij zou Sisi naar Ischl brengen en haar moeder en zusters over laten komen. Of misschien was het nog beter zijn eigen, jongere broers naar Laxenburg uit te noodigen, bijzonder Maxi. die evenals Sisi zooveel van paarden hield. De levenslustige aarts hertogen zouden hun schoonzuster zeker over haar treurige stemming heenhelpen. Maximiliaan kwam. Zijn goed humeur leed wel eenigszins onder de aanwezigheid van zijn moeder (die immers zijn relatie tot de kleine Linden had afgebroken), maar in Sisi's gezelschap vergat hij zijn gebroken hart. Ook Karei kwam. Sisi was den bezoekers dankbaar. Zij zwierf met hen over de uit gestrekte terreinen, verdreef den tijd in de kennels en stallen van Laxenburg en liet hen de kleine melkinrichting zien. Zij deed haar uiterste best haar schoonbroers bezig te houden. Als Maxi grap pen maakte, lachte zij al, vóór de pointe kwam en droeg er aldus toe bij om den hoogen dunk, dien hij van zijn geestigheid had, te versterken. Wat Karei betreft, die haar nog steeds met droevige en teedere blikken vervolgde, tegenover hem had zij een houding van zóó vriendelijk begrijpen, dat hij zich bijna getroost voelde. De aartshertogin was niet tevreden met deze wending. Te zamen met graaf Bom belles, den vroegeren gouverneur van haar zoon, bereidde zij voor Maximiliaan een reis naar Spanje voor. terwijl Karei naar de cadetten te Weenen werd teruggestuurd. Sisi was spoedig weer den heelen dag alleen. Dat duurde tot Juni, toen de mooie zomerdagen aanbraken en Frans Jozef meer vrijen tijd kreeg. Nu kon hij de schade der laatste maanden inhalen en hij stelde een vaeantiereis voor. De provincies Bohemen en Moravië hadden reeds lang naar een l»ezoek van hun monarch uitgezien. Minister Alex ander Bach vond het oogenblik daarvoor zeer gun stig zoowel de Tsjechen als de Slowaken, die beiden niet zeer tevreden waren met het Habs- burgsche regime, zonden zich gevleid voelen, dat Elisabeth het eerst hun hoofdstad bezocht. Te Praag werden groote feestelijkheden voor bereid en 't keizerlijke paar zag zich er schitterend verwelkomd. Fit dorpen en gehuchten stroomde de bevolking in haar kleurige kleederdrachten naar Praag, om er te zien en te beleven, dat 't keizer rijk met zijn elf verschillende volkeren en talen lien niet vergeten had. Voor Sisi was deze reis bijzonder leerzaam, daar zij voor het eerst de openbare plichten van een keizerlijke gemalin moest waarnemen. Hospitalen, arme kerken, weeshuizen en liefdadigheidsinstel lingen van allerlei soort verwachtten haar belang stelling en ondersteuning. Het geld, door Frans Jozef beschikbaar gesteld voor Sisi's persoonlijke liefdadigheid, vond nu een doeloveral waar Sisi armen, zieken of ongelukkigen bezocht, kon zij met milde hand gaven uitdeelen. Zij vond dit heel aangenaam en zoo gemakkelijk Hopelijk had Franzi erg veel geld, zoodat ze maar dikwijls op reis konden gaan. De reis moest door de keizerin' worden afge broken. omdat zij zich onwel voelde. Slechts met tegenzin liet Frans Jozef haar naar laxenburg teruggaan, terwijl hijzelf zijn bezoek aan Bohemen voortzette. Kort nadien ontving de keizer van zijn moeder het blijde bericht, dat zijn gemalin in gezegende verwachting was. Thans openden zich voor de goedgemeende be moeizucht van de keizerin-moeder onafzienbare mogelijkheden. De oude dame waakte persoonlijk over Sisi's gezondheid (en volgens haar eigen in zichten terwijl zij toezicht hield op alles en iedereen, van de doctoren en hun assistenten tot de naaister, die den baby-uitzet maakte. Verder ont wierp de aartshertogin een uitgewerkt plan voor de komende maanden, want Sisi zou thans in het publiek moeten verschijnen om de bevolking te doen deelen in de belofte van een erfgenaam. In het begin gaf de jonge keizerin haar energieke schoonmoeder in alles toe. omdat dit heel wat een-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 28