- I w.%- -r 29 De keizerlijke villa le fee hl, 't geschenk van Sophie aan Fran* Jozef en Elisabeth. geboren werd, was een meisje. Terwijl de keizerin nog bewusteloos was, nam haar schoonmoeder de zorg voor het huilende wichtje op zich. Volgens de ge woonte moest er een nooddoopsel worden toegediend. Daar niemand op de geboorte van een prinsesje was voorbereid, was er slechts in jongensnamen voorzien. Er had nu plotseling een verandering van program ma plaats. Zonder er veel woorden over te verliezen besloot Sophie het kind naar zichzelf te noemen. Elisabeth herstelde langzaam. Intusschen eischte het nieuwe leventje naast haar verzorging. Er kwam een min in het paleis en de aartshertogin installeerde gemakshalve de baby en haar verzorgsters in haar eigen vertrekken. Toen de jonge moeder voldoende hersteld was om de zorg voor de kleine op zich te nemen, bestond aan haar belangstelling noch aan haar hulp eenige behoefte. De baby was gezond en werd uitstekend opgepast. Aartshertogin Sophie had vier flinke jongens grootgebracht onder haar er varen toezicht zou ook de kleine prinses zich voor spoedig ontwikkelen. In de eerste dagen voelde Sisi zich erkentelijk voor de welwillendheid, waarmee haar schoonmoeder zich met de zorg voor de kleine had belast. Nu bleek, dat de oudere vrouw er niet aan dacht, haar voorrechten op te geven. Tegenover haar zoon sprak zij de vrees uit, dat Sisi een inzinking zou krijgen, als zij niet geheel voor haar eigen gezondheid leefde. Gravin Eszterhazy-Liechtenstein, de vertrouwde van Sophie, hoorde haar ook nog anders spreken! Deze nauw gezette dame hield er een nauwkeurig bijgewerkt dagboek op na. Daarin zijn de volgende woorden van Sophie opgeteekend „Haar het kind geven zei ze tegen haar hof dame, „terwijl zij zich niet eens zélf weet te beheer- schen Nooit Er werd een dagorde opgemaakt, waaraan men zich streng te houden had. Sisi mocht slechts op bepaalde uren den anderen vleugel betreden en de trappen naar de kinderkamer opgaan. Eenmaal in dit domein van haar schoonmoeder aangelande moest zij zich aan verdere bepalingen onderwerpen. De kleine lag in haar wieg naast de slaapkamer van Sophie. Daar de deuren openstonden, kon Sisi, die de moeder was, voortdurend in het oog worden gehou den om haar zulke ongerechtigheden als het op nemen van het kind of een overbodig knuffelen te verbieden. Het prinsesje mocht niet Sisi's pop worden. Toch was dat juist hetgeen zij, evenals iedere andere jonge moeder, graag gewild had. Wat kon ze nog meer verlangen dan dat kleine rose wezentje tegen zich aan te drukken en het verrukt door het huis te dragen Voor elke volwassen vrouw beteekent zooiets een herhaling van de spelletjes uit haar jeugd, toen de poppen haar heele wereld uitmaakten. Sisi had in Possenhofen lang en gelukkig met haar poppen gespeeld en haar moederlijke neigingen waren, toen zij opgroeide, niet verdwenen de poppen werden langzamerhand vervangen door levende dieren, waaraan zij al haar belangstelling en teederheid wijdde. Nu liaar als door een wonder een zacht, klein menschje toebehoorde, lag het in den versten vleugel voudiger bleek dan tegenstribbelen. Langzamerhand werden die dagelijksehe wandelingen door de stad een marteling. Toen liaar protesten niet mochten baten, hielp gelukkig de natuur haar een handje Sisi kreeg op de groote bou levards van Weenen enkele malen achtereen een aanval van misselijkheid en de gehate tochten werden van het program geschrapt. Midden in den zomer keerde keizer Frans Jozef uit Bohemen terug. Toen Elisabeth hem zag, was liaar eerste opwelling, hein haar nood te klagen. De disharmonie tusschen haar en haar schoonmoeder was steeds grooter ge worden en er moest iets gedaan worden. De toestand werd eenvoudig onhoud baar. Maar lang voor zij de gelegenheid kreeg met. den keizer te spreken, had de aartshertogin den verwijten van Sisi's kant al de spits afgebroken. Zij haalde persoonlijk haar zoon van het station, één en al glimlach, en bedacht hem met een groot geschenk. Het was slechts een st.uk papier, maar hetgeen erop stond was des te belangrijker Het maakte Frans Jozef tot. eigenaar van een landgoed te Ischl, dat zou worden ingericht tot keizerlijke zomerresiden tie. Sophie had de villa en de terreinen persoonlijk gekocht en betaald en stelde ze thans ter beschik king van haar geliefde kinderen. Frans Jozef was blij met dit presentje en wilde direct naar Ischl toe om het te bekijken. Natuurlijk moest Sisi meegaan en hem helpen met het plan voor de inrichting der kinderkamers. Sophie drong er ook op aan. dat Sisi zou gaan kijken. Want. alles moest juist, zóó zijn als de jongelui het ver langden, anders, zei de aartshertogin, zou zij er geen plezier in hebben. Sisi, hoewel ze zich niet heel goed voelde, stemde toe en de hofhouding vertrok naar Ischl. Tamelijk lusteloos deed de keizerin enkele voor stellen lietreffende de stoffeering van de villa, maar de werklieden schenen al volledige instructies te hebben ontvangen. De kinderkamers waren, vreemd genoeg, in een verwijderden vleugel van het huis gelegen en uit de keizerlijke vertrekken moeilijk te bereiken. Sisi dacht na over de bedoeling ervan. Maar tegenover de vrijgevigheid van de aartsherto gin bleven haar lippen verzegeld. Bewees het heele plan van de keizerlijke villa niet, dat de aartsher togin voor niets anders dan het welzijn harer kin deren leefde Rustige wintermaanden volgden te Weenen. Op verzoek van Elisabeth werd het Kerstfeest, tegelijk haar zeventiende verjaardag, stil gevierd. De keizer had dezen wensch met dezelfde voorkomendheid ingewilligd als eiken an deren, dien zijn vrouw deed. Gezien van z'u eigen stand punt was de keizer 'n ide ale echtgenootvoor zoo ver hij Sisi's aard en haar neigingen begreep, kwam hij haar tegemoet en liet nimmer iets achterwege, waarmee hij haarplezier kon doen. Sisi's leven had heel wat gemakkelijker kunnen zijn, als Frans Jozef haar moeilijkheden gekend had. Maar zooals de meeste mannen, [die het druk hebben en midden in de werkelijkheid staan, was hij weinig geschikt om zielkundige raadsels op te lossen. Hij kon zich zijn moeder niet als 'n boeman voorstellen hij had niets dan goedheid van haar ondervonden. Duizend klei nigheden hadden de inge wikkelde wanverhouding tusschen de beide vrouwen doen ontstaan en duizend kleinigheden verergerden de wrijving van dag tot dag. Dit alles geschiedde zóó bedekt, dat een buiten staander het onmogelijk kon doorgronden NEGENDE HOOFDSTUK tiet keizerlijke paar had graag een jongen ge wild. De kleine, die in het, liegin van het nieuwe jaar Keizerin Elisabeth naar 't schilderstuk van .1. Einsle.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 29