DE JONGE KONING DER EGYPTENAREN Kon ing Faroek en zijn rier zusters. Een zeventienjarig jongmensck werd in .Tuli van het vorige jaar uit Engeland teruggeroepen naar zijn vaderland, Egypte, om er den troon te bestij gen. De stevige jonkman Faroek werd door de hoogwaardigheidsbekleeders van het rijk plechtig ingehaald als heerscher over zestien millioen onder danen. Genoemde hoogwaardigheidsbekleeders stonden daarbij voor een zeer netelige taak. Het moderne Egypte had namelijk nog nooit een souverein inge huldigd, gekroond, of hoe men liet noemen wil. Dus, hoe móést het Faroek's vader, Foead I, was onder het Engelsche protectoraat al sultan, en werd bij de onafhankelijk heidsverklaring van Egypte, in 1922, met den ko ningstitel vereerd. Faroek echter diende op de een of andere wijze „gekroond" te worden, begreep de premier, Moestnfa, El Nahas Pasja. Maar hoe Na lias wist iets, dat zeer schoon geweest zou zijn de nieuwe majesteit kronen met den gouden haar band, die eens door Toetankamen gedragen, en kortelings uit diens graf te voorschijn gehaald was. Alleen.... Mohammedaansche souvereinen worden nooit gekroond. Daar zijn godsdienstige bezwaren tegen. Zelfs werd het plan, den koning een kroon cadeau te geven bij zijn aanstaande huwelijk, op dien grond afgewimpeld. Dus iets anders. Nahas vónd iets anders. Toen Egypte nog onder worpen was aan Turkije, werd iedere nieuwe sultan symbolisch beschonken met het zwaard. En, zoo dacht de premier, we hebben het prachtige zwaard van MohammedAli, den stichter der huidige dynastie Waar is dat zwaard Nahas liet zoeken.maar het historische staatsstuk was nergens te vinden. Geen kroon en geen zwaard. wat nu f Dan nemen we, bij de blijde incomste, een heele rij vuurroode auto's, besloot het ministerie. Het werd echter één vuurroode auto, waar de premier Nahas in zat, en een glimmende gouden koets voor koning Faroek. Deze kwam van zijn vacantieverblijf in Europa terug, met zijn moeder, koningin Nazli, en zijn zusters Fawziya, Faiza, Faika en Fathiya. (Koning Foead vond, dat namen, met, een F beginnende, geluk brachten, dus wou hij zijn kinderen dien zegen niet onthouden en in 't oog der Egyptenaren moet Faroek wel een echte gelukskoning zijn, want zijn naam begint met een F en beteekent„Die zorg vuldig onderscheidt tusschen goed en kwaad Hij werd met geestdrift ontvangen. Cairo was rijk versierd met eerebogen en papieren slingers. Overal zag men groen, de nationale kleur van Egypte, en overal de Egyptische vlag, groen met een witte maan en drie witte sterren. Faroek had nog nooit een hoogeren rang bekleed dan dien van oppersten padvinder van Egypte. Nu werd hij op staanden voet tot veldmaarschalk ver heven. Hij trok een rood-wit-groene uniform aan, nam den maarschalksstaf bij wijze van schepter in de hand en reed weg, geflankeerd door barrevoetseke infanteristen en garde-officieren, roodgefezd boven hun wit-blauw-gouden uniformen. De koninklijke familie reed naar het parlement. Dat was bijeen in een kleine donkere zaal, bij een tem peratuur van 104 gr. F. hetgeen zelfs voor 'n Egyp tenaar te warm is waar de drie regenten het gezag zouden overdragen aan den jongen koning. Het was, tusschen twee haakjes, met de benoeming van die regenten heel eigenaardig in zijn werk gegaan. Na den dood van ko ning Foead I kwam liet parlement in datzelfde zaaltje bijeen, en de voorzitter stak een envelop omhoog. Daarin had wijlen Zijne Majesteit, dertien jaar tevoren, de namen ge sloten van de drie Egyptenaren, die de voogdij moesten bekleeden, zoolang Faroek minderjarig was. Met bliksemlicht en vergrootglas werd geconstateerd, dat de zegels echt, en ongeschonden waren toen moest de envelop geopend worden. Maar de voorzitter zei, dat, hij het, niet kon hij was te ze nuwachtig. Geen wonder ook de heele zaal was aan 't roepen en schreeuwen geslagen. Eindelijk werd de envelop opengesneden door een der kalmere leden van den senaat. Er kwamen inderdaad drie namen te voorschijn, maar van de genoem de personen was er al één dood, en de twee anderen vielen bij het parlement niet in den smaak. Dus stelde het doodkalm drie andere regenten aan. Uit hun handen nu aanvaardde Faroek het gezag. Zonder kroning, zonder bekleeding met het zwaard alleen met een eed. Hij zwoer op den Koran ,.Ik beloof voor Allah den Almachtige, dat ik de constitutie en de wetten van liet Egyptische volk in acht zal ne men, en dat ik de nationale onaf fe laatste, foto van koning Faroek hankelijkheid en de ongereptheid van zijn grond bezit, zal handhaven Den volgenden dag, weer in een smorende hitte, reed koning Faroek door de armste buurten van Cairo, om te gaan bidden in de moskee, waar zijn vader in begraven ligt. Den derden schroeidag in specteerde hij zijn leger, 's morgens, heel in de vroegte. Elk dezer drie dagen was de geestdrift des volks groot, en Faroek sprak door de radio de ver zekering uit, dat hij zich beschouwde als de eerste dienaar des lands. Dit is een zéér beleefde opmerking voor een Egyp tenaar, maar Faroek is beleefd. De Engelsche pers noemde hem den meest welopgevoeden jongeling ter wereld. Het, is een geluk, dat hij met, Engeland op goe den voet staat,, want al is Egypte onafhankelijk, het Britsche rijk heeft, om zoo te zeggen, nog alle tien vingers boven de Egyptische pap. Faroek heeft, ook een Engelsche opvoeding genoten. Van zijn vierde tot, zijn vijftiende jaar stond hij onder het, gezag eener dame uit Yorkshire, mevrouw de weduwe Ina Nay- lor. Hij ging in Engeland studeeren, en al werd zijn woning omstuwd door Egyptische soldaten, door zijn democratisch optreden won hij de harten der En gelsehen, die hem nog steed „prins Freddy" noemen. Van moederszijde is Faroek een afstammeling van een Franschen dragonder-officier, die met Na poleon meekwam naar Egypte misschien heeft de jonge koning van dien kant zijn dragondersfiguur, stevig en blozend, en zijn weinig-Egyptische blond heid van voorkomen. Naar voorvaderlijke zede heeft, hij een „proever", die veiligheidshalve van al zijn schotels eerst een paar happen moet nemen, een Engelsch apotliekertje, in Egypte Eric Titte- rington Bey geheeten. Foead I was arm, toen hij den troon besteeg, maar aan zijn opvolger heeft hij een vermogen van hon derd millioen gulden nagelaten dus is Faroek I.waar- schijnlijk de rijkste Egyptenaar. Dien rijkdom heeft de vorige koning verworven door de goederen van den krankzinnigen prins Ahmed Seif Eddin te annex- eeren Weinige weken na zijn troonsbestijging maakte Faroek zijn verloving bekend met het speelkame raadje zijner jeugd, mejuffrouw Farida Zoelficar, dochter eener hofdame van zijn moeder. Eigenlijk mag de koning pas trouwen, als hij achttien jaar is, dus niet vóór 11 Februari aanstaande maar een speciale wet heeft hem gemachtigd 20 Januari in liet, huwelijk te treden. Weldra zullen wij dus met foto's opnieuw de aan dacht moeten vragen voor den jongen koning, dien de lezer nu zoo'n beetje kent.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1938 | | pagina 10